YOUTUBE’DA HİKAYE DEVRİ BAŞLADI!

YOUTUBE’DA HİKAYE DEVRİ BAŞLADI!
12 Aralık 2018

 

Google, Kasım ayının sonunda Youtube’un hikaye özelliğini daha geniş kitlelere ulaştırmak için abone sayısı 10.000’in üzerinde olan yayıncılara açacağını duyurdu.

Snapchat ile hayatımıza giren hikaye özelliği sosyal medya kullanıcılarını ve markaları son birkaç senedir etki altında bırakmaya devam ediyor. Takipçileriyle ve müşterileriyle hızlıca etkileşime geçmek isteyen markalar Snapchat, Instagram ve Facebook’un sunduğu hikayeler özelliğiyle birçok yaratıcı işe ve reklama imza attı.

Bu trendi geç de olsa yakalamak isteyen Google, kendisinden sonra dünyadaki en büyük ikinci arama motoru olan Youtube’a bu özelliği yerleştirmeye karar verdi.

İlk olarak 2017 senesinde Youtube Reels olarak duyurulan özellik, kısıtlı bir kullanıcı kitlesine açıldı. Mobil uygulama üzerinden 30 saniyelik kısa videolar paylaşabileceğiniz hikayelerle Youtube bu kervana katılmak istediğini açıkça belirtti.

Geçtiğimiz ay sonunda Youtube Reels ismini Youtube Stories olarak güncelledi ve bazı özelliklerini değiştirerek abone sayısı 10.000’in üzerinde olan Youtuber’ların kullanımına açtı.

                                                                      

Şu anda Youtube mobil uygulaması üzerinden erişilen Stories ile tıpkı diğer mecralardaki gibi hikayelerinize müzik, metin, etiket ve filtreler ekleyebiliyorsunuz.

Hikaye paylaşmak için yapmanız gereken tek şey uygulama içerisinden kamera ikonuna basmak ve Hikaye Yarat seçeneğini tıklamak.

Paylaştığınız hikayelere takipçileriniz yorum yapabiliyor ve siz de kendilerine cevap verebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz hikayeler ayrıca 7 gün boyunca kanalınızda saklanıyor. Aboneleriniz hikayelerinizi uygulamanın “Abonelikler” kısmından takip edebilir. Kanalınıza abone olmayanlar ise uygulamanın ana ekranından ve gelecek kısmından farklı kanalların hikayelerini görebilir.

Bakalım Google bu hamlesiyle diğer sosyal medya devlerinden ne kadar pay koparabilecek, hep beraber izleyip, göreceğiz.

Yazan: Taylan Azimli 

Paylaş