Blog

Dijital gündemi bizimle takip edin, son gelişmelerden ve trendlerden haberiniz olsun.

Herkesin Peşine Düştüğü Gen: Z

Herkesin Peşine Düştüğü Gen: Z

04 Ekim 2021

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz kavramlardan biri de X,Y ve Z kuşağı… 1965-1980 arası nesil X kuşağı, 1980-1999 arası nesil Y kuşağı, 2000’den sonra teknoloji ve yeni nesil uygulama odaklı yetişen jenerasyon ise Z kuşağı olarak adlandırılıyor.

PODCAST NEDİR?

PODCAST NEDİR?

20 Eylül 2021

Hatırlar mısınız sevdiğiniz radyo programlarını dinlemek için sevdiklerinizle bir araya geldiğiniz günleri? Sizler için hazırladığımız yeni yazımızda yeniden popüler olan sesli yayınları, yani podcast’leri A’dan Z’ye ele alıyoruz.

LİNKEDIN ALGORİTMASINA DAİR BİLMENİZ GEREKEN 5 ALTIN KURAL

LİNKEDIN ALGORİTMASINA DAİR BİLMENİZ GEREKEN 5 ALTIN KURAL

16 Ağustos 2021

200’den fazla ülkeden 774 milyondan fazla kullanıcısıyla LinkedIn, profesyonel ağınızı geliştirmek ve işinizi büyütmek için en etkili sosyal medya kanallarından biri. Diğer mecralardan farklı bir yerde duran bu profesyonel sosyal ağı en etkin biçimde kullanmanız için, LinkedIn algoritmasına dair bilmeniz gereken 5 altın kuralı sizlerle paylaşıyoruz.

REELS’A DAİR HER ŞEY

REELS’A DAİR HER ŞEY

02 Ağustos 2021

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram, Reels özelliği ile Tiktok’a benzetilse de aralarında pek çok fark bulunuyor. Yeni özellikleriyle her geçen gün gelişmeye devam eden Instagram, Reels özelliği ile kullanıcılarının keyifli vakit geçirmesini hedefliyor.

TİKTOK’TA ÖNE ÇIKMANIN 7 YOLU

TİKTOK’TA ÖNE ÇIKMANIN 7 YOLU

05 Temmuz 2021

1.2 milyar aktif kullanıcısı ile en popülerler sosyal mecralardan biri olan TikTok’a ilgi her geçen gün artıyor. Peki, hem sıra dışı içerikleri hem de hızlı büyümesiyle uzun süredir gündemdeki yerini koruyan Tiktok’ta varlığınızı başarılı şekilde nasıl yönetirsiniz?

SOSYAL SORUMLULUĞUN MARKA İMAJINA ETKİSİ

SOSYAL SORUMLULUĞUN MARKA İMAJINA ETKİSİ

07 Haziran 2021

Ülkemizde pek çok marka tarafından önemi halen anlaşılmamış olan Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS), markanın faaliyet gösterdiği toplumun hassas konularına dikkat çekmek, çözüm bekleyen problemler ile ilgili farkındalık yaratmak ve bu problemlere çözümler bulmak adına gerçekleştirilen projeler ve geliştirilen stratejilerdir.

FACEBOOK ADS MANAGER’DA İLK KEZ REKLAM VERMEK

FACEBOOK ADS MANAGER’DA İLK KEZ REKLAM VERMEK

25 Mayıs 2021

Küçük bir çiçekçi dükkanınız veya birçok şehirde satış yapan bir zincir mağazanız olabilir, işletmeniz ne olursa olsun, Facebook ve Instagram’da reklam vermek, hedef kitlenize ulaşmak için en etkili yollardan biridir. Daha önce Facebook ve Instagram’da hiç reklam vermemiş bile olsanız, işletme sayfanızı kurduktan ve Instagram hesabınızı işletme hesabına bağladıktan sonra Facebook Ads Manager üzerinden reklam hesabınızı kurarak kısa sürede reklam vermeye başlayabilirsiniz. Tabii ki reklam vermeye başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı konular var, gelin ilk reklamınızı vermeden önce bu konuların üzerinden geçelim.

INSTAGRAM KİTLENİZİ BÜYÜTMEK İÇİN 10 ALTIN KURAL

INSTAGRAM KİTLENİZİ BÜYÜTMEK İÇİN 10 ALTIN KURAL

11 Mayıs 2021

Sosyal medyadaki etkileşimin markaların başarısını belirlediği bir dönemdeyiz. Bu nedenle, değerli bir markanın sosyal medya hesapları olması tek başına yeterli değil; bu hesapları etkin ve trendlere uygun biçimde kullanması da gerekiyor. Peki, dijitalleşmenin ivme kazandığı 2021 yılında Instagram’daki takipçi kitlenizi büyütmeyi nasıl sağlarsınız?

FACEBOOK NEYDİ, NE OLDU?

FACEBOOK NEYDİ, NE OLDU?

03 Mayıs 2021

Günümüzün en önemli kitle iletişim araçları olan sosyal medya platformları; farklı farklı seçenekleriyle ve dünya genelinde 3 milyardan fazla kişinin sosyal medya hesabının bulunmasıyla hayatımızda fazlasıyla yer kaplamaktadır.

2021 GÜNCEL SOSYAL MEDYA GÖRSEL BOYUTLARI

2021 GÜNCEL SOSYAL MEDYA GÖRSEL BOYUTLARI

14 Nisan 2021

Görseller, sosyal medya pazarlama ağı için en önemli unsurlardan biri olup, sosyal mecraların güncellemelerine göre düzenli olarak değişime uğramaktadır. Görsel içerikleri önerilen boyutlandırmalara uygun olarak hazırlamak küçük bir detay gibi görünse de, içerik etkileşimi açısından çok önemli bir yer tutar. Yüksek kaliteli ve doğru boyutlu görseller kullanmak, gönderilerinizin görüntülenme oranını artırarak, insanları etkileşim kurmaya ikna edebilir. Dolayısıyla, ister kurumsal ister kişisel hesaplarınız olsun doğru boyutla hazırlayacağınız yüksek kaliteli görseller sizi her zaman en iyi sonuca taşıyacaktır.

LINKEDIN’İ DAHA VERİMLİ KULLANIN!

LINKEDIN’İ DAHA VERİMLİ KULLANIN!

23 Mart 2021

LinkedIn, 200 ülke ve bölgede 730 milyon üyeye sahip dünyanın en büyük profesyonel sosyal iletişim ağıdır. Artık hepimiz LinkedIn’de çok daha fazla zaman geçiriyoruz ve geçirdiğimiz bu zamanı verimli hale getirmek için LinkedIn’i kullanırken birçok konuyu göz önünde bulundurmak gerektiğini biliyoruz. Gelin, bu konuyla ilgili ipuçlarına birlikte göz atalım…

HERKESİN KONUŞTUĞU CLUBHOUSE NEDİR?

HERKESİN KONUŞTUĞU CLUBHOUSE NEDİR?

04 Şubat 2021

Hazır olun kulağınızdan düşmeyecek bir mecraya giriyorsunuz! İçeriye davetiyeyle girilen, kapısında sıra oluşan bu mecra belli ki önümüzdeki süreçte sosyal medyanın dengelerini değiştirecek!

SOSYAL MEDYA 101: FACEBOOK

SOSYAL MEDYA 101: FACEBOOK

16 Kasım 2020

Hepimiz gündelik hayatımızda sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyoruz. Önceden bu kadar yaygın olmayan sosyal medya mecralarını kullanma seviyemiz öyle boyutlara geldi ki tüm hayatımız bu platformlar üzerinden belirlenir oldu.

'O ŞARKININ ADI NEYDİ?' SORUSUNUN CEVABI ARTIK GOOGLE'DA!

'O ŞARKININ ADI NEYDİ?' SORUSUNUN CEVABI ARTIK GOOGLE'DA!

21 Ekim 2020

Güzel bir günün akşamına doğru hiçbir derdiniz yokken huzur içinde kahvenizi yudumluyorsunuz. Suratınızda günü sorunsuz bir şekilde bitirmiş olmanın mutluluğundan gelen bir tebessüm var. Gün batımının eşsiz görüntüsüne kuş sesleri eşlik ediyor. Bu anın huzuru ancak bir şarkıyla tamamlanabilir.

AHTAPOT'UN 8 KOLUNA 8 YENİ MARKA

AHTAPOT'UN 8 KOLUNA 8 YENİ MARKA

02 Ekim 2020

Mart ayından bu yana tüm dünya, alışkanlıklarını, rutinlerini, iletişim biçimlerini, işlerini, çalışma şekillerini, sosyal ilişkilerini değiştirmek zorunda kaldığı bir dönemden geçiyor. Biz de Ahtapot Sosyal Medya olarak ilk günden beri bu zorlu dönemin üstesinden gelmek için yapmamız gereken tek bir şey olduğunu biliyorduk: İşimize sekiz koldan sarılmak!

DAHA ETKİN LİNKEDIN

DAHA ETKİN LİNKEDIN

11 Eylül 2020

Dünya üzerinde 680 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak popülerliğini artırmaya devam eden LinkedIn, sosyal bir iş platformudur. İş dünyasında sosyalleşmek veya kendi markasını yaratmak isteyen birçok kişi öncelikli olarak LinkedIn’i kullanmayı tercih ediyor.

INSTAGRAM’IN YENİ GUIDES ÖZELLİĞİ

INSTAGRAM’IN YENİ GUIDES ÖZELLİĞİ

08 Eylül 2020

Pandemi süresince Facebook, Coronavirüs Bilgi Merkezi’ni kurarak kullanıcıları yanlış yönlendiren içeriklerden korumak, global düzeyde pandemiyle mücadele sürecine katkı koyabilmek ve kullanıcıların paniğe kapılmadan bilinçli hareket edebilmesini sağlamak amacıyla büyük bir adım atmıştı.

INSTAGRAM SHOP

INSTAGRAM SHOP

21 Ağustos 2020

Pek çok ülkede kullanıma açılan Instagram Shop özelliği nihayet ülkemizde de kullanılır duruma geldi. Peki, markanızın dijitaldeki ürün pazarlamasını Instagram’da, Instagram Shop özelliğini kullanarak yapmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE SOSYAL MEDYA

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE SOSYAL MEDYA

12 Ağustos 2020

Türkiye’de hayatımızı etkileyecek dönem 7 Nisan 2016 tarihinde başladı. Peki, bu tarihte ne oldu? Kişisel Verilerin Korunması Kanunu resmileştirilerek yürürlüğe girdi. Hepimizin KVKK olarak bildiği bu kanun hakkındaki tüm detayları blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

YENİ SOSYAL MEDYA YASASI NELERİ KAPSIYOR

YENİ SOSYAL MEDYA YASASI NELERİ KAPSIYOR

05 Ağustos 2020

Günlük erişimi Türkiye’de 1 milyondan fazla olan Facebook, Instagram, Twitter, YouTube gibi sosyal ağ sağlayıcılarına yönelik yeni yükümlülük ve yaptırımlar getiren kanun teklifi 29 Temmuz Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu’nun onayından geçerek yasalaştı. Peki, “7253 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” sosyal ağlara ne gibi düzenlemeler getirdi?

DİJİTALLEŞEN DÜNYANIN YENİ TRENDİ DİJİTAL BAYRAMLAR

DİJİTALLEŞEN DÜNYANIN YENİ TRENDİ DİJİTAL BAYRAMLAR

30 Temmuz 2020

Kurban Bayramı'nda da Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi tebrikleri dijital ortamdan kabul edeceğiz. Sevdiklerimizi arayarak bayramlarını kutlayacağımız, sosyal mesafeye mümkün mertebe dikkat edeceğimiz bir bayram daha kapıda. Neyse ki bir önceki bayramın ardından konuya çok da yabancı değiliz. Her ne kadar uzaktan uzağa bayram kutlamak hiçbirimizin içine sinmese de sevdiklerimizin sağlığını ve güvenliğini gözetmemiz çok önemli. Bayram sevincinin hüsranla sonuçlanmaması için herkes bilinçli hareket etmek durumunda.

SES VERİN, KADINLAR YAŞASIN

SES VERİN, KADINLAR YAŞASIN

28 Temmuz 2020

Özgecan Aslan, Ceren Özdemir, Güleda Cankel, Burcu Çiftçi, Ayşegül Aktürk, Sare Gök, Zeynep Şenpınar ve binlerce isim… Hepsinin ortak bir noktası var; cinayet! Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, devamlı olarak hayattan koparılan kadınların isimlerini paylaşıyor, listelerini güncelliyor ve onlar için adalet istiyor.

SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARINDA RAPORLAMANIN ETKİSİ

SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARINDA RAPORLAMANIN ETKİSİ

22 Temmuz 2020

Markaların sosyal medya çalışmalarında raporlamanın çok önemli bir yeri var. En az içerik kalitesi, iletişim stratejisi, proaktif hesap yönetimi ve moderasyon kadar! Çünkü raporlar, yapılan tüm çalışmaların ölçümlenmesi, değerlendirilmesi ve yeni stratejilerin, yeni yol haritalarının belirlenmesi için en güvenilir verileri sunuyor. Yani kısacası her raporda, elinizde altın değerinde bir reçete oluyor. Tabii okumasını, yorumlamasını, çıkarımda bulunmasını bilene…

SOSYAL MEDYA YÖNETİCİNİZDEN NELER BEKLEMELİSİNİZ

SOSYAL MEDYA YÖNETİCİNİZDEN NELER BEKLEMELİSİNİZ

20 Temmuz 2020

Bildiğiniz gibi dünyada sosyal medya kullanımı her geçen gün baş döndürücü bir hızla artmaya devam ediyor. Şirketler sosyal medyada profesyonel bir biçimde var olabilmek ve burada yer alan hedef kitlelerine ulaşmak için, dijital reklamlara ve sosyal medya platformlarında yer alacak içeriklerine daha çok bütçe ve kaynak ayırmaya devam ediyor.

ŞAKA VE EĞLENCEDEN DAHA FAZLASI

ŞAKA VE EĞLENCEDEN DAHA FAZLASI

02 Temmuz 2020

Facebook, Twitter ya da Instagram’a ilk kayıt olduğunuz zamanı hatırlıyor musunuz? Amacınız okul arkadaşınızı bulmak, oyun oynamak, birkaç fotoğraf paylaşmak ve biraz eğlenmekti. Sanırım kurucuları da ilk aşamada amacın bunlar olmasını istemişti. Fakat kısa bir sürede bu iş öyle büyüdü ki artık hak sahibi olanları milyarder eden, markaların kendini gösterdiği ve insanların büyük vaktini ayırdığı bir yer oldu. Öyle ki artık “haber atlatma”yı artık gazeteciler değil insanlar yapıyor, dünyanın herhangi bir yerinde neler olduğunu öğrenmek için insanlar ona başvuruyordu.

MARKALAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANMALI

MARKALAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANMALI

24 Haziran 2020

Malumunuz artık dijital bir dünyada yaşıyoruz ve boş zamanlarımızın önemli bir kısmını bu dijital dünyanın en büyük ve en önemli gerçeği olan sosyal medyada geçiriyoruz. Tabii markalar da sosyal medyanın bu gücünün bilincinde ve marka bilinirliklerini artırabilmek için bu mecraları daha efektif kullanmaya çalışıyorlar. Peki, bir markayı sosyal medyada etkin bir şekilde tanıtabilmek için nelere dikkat etmeli? Oldukça sık karşılaştığımız bu soruya cevaben yolunuzu aydınlatacağını düşündüğümüz birkaç önemli tüyomuzu sizlerle paylaşmak istedik, gelin hep birlikte bir göz atalım!

SOSYAL MEDYADA YENİ NORMALE HAZIR MISINIZ

SOSYAL MEDYADA YENİ NORMALE HAZIR MISINIZ

17 Haziran 2020

Covid19’un ilk dalgası etkisini hafifletmeye başlamışken, yaklaşık olarak sene başından beri içinden geçmekte olduğumuz pandemi sürecine dair detaylı analizler yapmak mümkün hale geldi. Alışkanlıklarımızı, yaşam pratiklerimizi baştan aşağı değiştirdiğimiz bu zorlu süreç her şeyi olduğu gibi sosyal medyayı ve dijital dünyayı kullanım dinamiklerimizi de etkiledi.

PANDEMİ SÜRECİNDE DEĞİŞEN ROL MODELLER

PANDEMİ SÜRECİNDE DEĞİŞEN ROL MODELLER

03 Haziran 2020

Koronavirüs ile mücadele sürecinde beslenme, temizlik ve iş alışkanlıklarımızla birlikte, sosyal medyada, dijital dünyada takip ettiğimiz, kendimize örnek aldığımız rol modellerimiz de değişti. Özellikle, paylaştıkları içeriklerde şaşalı hayatlarını göz önüne serip bunaldıklarını söyleyen ve gösterişli hayatlarını yaşarken “olumlu düşünün, şunu yapın, bunu yapmayın” diyen ünlüler, takipçilerinin gözünde antipatikleşti.

Sosyal Medyada Kullanıcı Profillerini Yakından Tanıyın!

Sosyal Medyada Kullanıcı Profillerini Yakından Tanıyın!

27 Mayıs 2020

Sosyal medyada çeşitli özelliklere sahip kullanıcı profilleri var. Hepsinin mecraları kullanım amacı, nitelikleri ve iletişim dilleri farklı. Malum, markalar sık sık hedef kitle analizleri yaparlar ve sosyal medyada da bu analizlerin sonuçlarına göre bir iletişim stratejisi belirlerler. Ancak geneli düşündüğümüzde, hedef kitle içinde olsun ya da olmasın, tüm kullanıcı profillerini ve bu profil özelliklerine sahip grupları yakından tanımak gerekiyor. İşte başlık başlık sosyal medyada kullanıcı profilleri ve özellikleri…

SOSYAL MEDYADA VİRAL REKLAMLARIN ETKİSİ

SOSYAL MEDYADA VİRAL REKLAMLARIN ETKİSİ

14 Mayıs 2020

Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu dönemde, virüslerin yayılması anlamına gelen “viral” kelimesini çok fazla duymak istemeyeceğinizi az çok tahmin edebiliyoruz. Ama gelin, bu kelimeyi reklamcılık tabiri olarak ele alalım ve özellikle sosyal medyadaki etkilerinden bahsedelim.

SOSYAL MEDYADA LOVEMARK OLMANIN TAM ZAMANI

SOSYAL MEDYADA LOVEMARK OLMANIN TAM ZAMANI

06 Mayıs 2020

Sosyal medyada birçok markanın ortak hedefi sevilen bir marka olmak ve takipçilerinin/müşterilerin kalbini kazanmak. Ancak bu her zaman kolay olmuyor. Doğru bir iletişim stratejisi geliştirmek ve doğru hamleler yapmak gerekiyor.

BU ANNELER GÜNÜ ÇOK DAHA ANLAMLI

BU ANNELER GÜNÜ ÇOK DAHA ANLAMLI

30 Nisan 2020

Kaç gündür evlerinizdesiniz? Bu kaçıncı sokağa çıkma yasağı? Hala sayıyor musunuz yoksa çoktan saymayı bıraktınız mı? Haberleri aynı heyecanla takip ediyor musunuz yoksa bu duruma alıştınız mı?

Markalar İçin Sosyal Medyada Canlı Yayın Rehberi

Markalar İçin Sosyal Medyada Canlı Yayın Rehberi

22 Nisan 2020

Covid-19 salgını sebebiyle zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmadığımız, sosyal izolasyona dikkat ettiğimiz şu günlerde, en büyük eğlencelerimizden biri haline gelen sosyal medya canlı yayınları, her gün milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor. Ünlü müzisyenlerin canlı yayın konserleri, sosyal medya fenomenlerinin konukları ile yaptığı sohbetler, trainer’ların egzersiz yayınları, eğitimler ve çok daha fazlası var canlı yayınlarda. Tabii markalar da bu dönemde hedef kitlesine ulaşmak için sıklıkla canlı yayınlar yapıyor. Peki, bolca etkileşim getirecek sosyal medya canlı yayınları yapmak için nelere dikkat edilmeli? Gelin birlikte ele alalım…

DİKKAT, MEDYA TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR!

DİKKAT, MEDYA TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR!

16 Nisan 2020

Araştırmalar gösteriyor ki salgın sürecinde kuşakların medya tüketim alışkanlıkları değişime uğruyor. Haliyle bu süreçte markalar da hedef kitlelerine seslenmek için yeni iletişim stratejileri geliştiriyor. Peki, hangi kuşak, hangi mecralara ve içeriklere daha fazla ilgi gösteriyor, gelin beraber inceleyelim.

MARKA SADAKATİ EVDEN DE SAĞLANIR!

MARKA SADAKATİ EVDEN DE SAĞLANIR!

08 Nisan 2020

Şu an yaşadığımız çağda her yerden reklam ve promosyon bombardımanına tutulduğumuzu göz önüne alırsak, markaların bu yoğun rekabette marka sadakatini sağlamalarının ne kadar zor olduğunu söyleyebiliriz.

TWİTTER'DAN MARKALARA COVİD-19 ÖNERİLERİ

TWİTTER'DAN MARKALARA COVİD-19 ÖNERİLERİ

02 Nisan 2020

COVID-19 salgını tüm dünyada hayatı durma noktasına getirdi. Pandemi sürecinde markaların hedef kitleleriyle olan iletişimi de değişiklik göstermeye başladı. İşte tam da bu noktada Twitter, markalara kontrolü nasıl ellerinde tutacaklarına dair bazı ipuçları sağlama yoluna gitti.

MARKALARIN KORONAVİRÜSLE İMTİHANI

MARKALARIN KORONAVİRÜSLE İMTİHANI

25 Mart 2020

Ülkemizde ve dünyada yaşanan COVID-19 adıyla bilinen Koronavirüs salgını ile birlikte dijital iletişimin büyük – küçük tüm markalar için nasıl bir hal aldığını göstermek ve nasıl yapılması gerektiğini örneklerle anlatmak istedik. Öğrencilerin uzaktan eğitimi, çalışanların ise home office modelini denediği bu süreçte bakalım dijital dünyada neler yaşanıyor.

DÜNYA SAATİ

DÜNYA SAATİ

19 Mart 2020

Hiç kahraman olmak istediniz mi? Bir hayat kurtarmak sizin bütün hayatınızı nasıl değiştirir? Peki ya dünyayı kurtarmak…

SOSYAL MEDYADA DENGELERİ DEĞİŞTİREN MECRA: TİKTOK

SOSYAL MEDYADA DENGELERİ DEĞİŞTİREN MECRA: TİKTOK

12 Mart 2020

Hayatımızın en büyük odak noktası haline gelen sosyal medya mecraları, günümüzde eğlenceden haber kaynağına kadar uzanan birçok alanda kullanılıyor. Mecralar, kendilerine en uygun alanı sahipleniyor ve bu noktada kullanıcılara da kendi isteklerine en uygun sosyal medya mecrasını seçmek kalıyor.

INFLUENCER MARKETİNG DÜNYASINDAKİ KAÇINILMAZ DÖNÜŞÜM

INFLUENCER MARKETİNG DÜNYASINDAKİ KAÇINILMAZ DÖNÜŞÜM

26 Şubat 2020

Influencer marketing dünyası gelişmeye ve genişlemeye devam ederken, markaların ve influencer’ların her zamankinden daha yaratıcı, iddialı ve geniş kitlelere ulaşma potansiyeline sahip içerikler üretiyor olmalarına hem seviniyor hem de gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

SOSYAL MEDYADA BAŞARILI OLMAK İÇİN NEYİNİZ EKSİK

SOSYAL MEDYADA BAŞARILI OLMAK İÇİN NEYİNİZ EKSİK

05 Şubat 2020

Rakipleriniz her geçen gün hitap ettiği kitleyi artırıyor ve adını daha fazla duyuruyor. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor ve beğeni alıyor. Fakat siz ne kadar çabalasanız da bir arpa boyu yol alamıyorsunuz. Peki, sorun nerede? Öne geçmek için neler yapmalısınız? Sizin onlardan neyiniz eksik?

HAYATIMIZIN MERKEZİNDE HANGİ SOSYAL MEDYA MECRASI VAR

HAYATIMIZIN MERKEZİNDE HANGİ SOSYAL MEDYA MECRASI VAR

29 Ocak 2020

Deloitte Global Mobil Kullanıcı Anketi 2019 sonuçlarına göre günlük cihaz kullanım sıklıkları göz önüne alındığında, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar ilk üç sırada yer alıyor. Peki hayatımızın merkezindeki bu cihazlarda neler yapıyoruz?

BAŞTAN SONA INSTAGRAM ALIŞVERİŞ ÖZELLİĞİ

BAŞTAN SONA INSTAGRAM ALIŞVERİŞ ÖZELLİĞİ

22 Ocak 2020

Instagram Alışveriş, Instagram’daki e-ticaret markalarının ürünlerini kolaylıkla tanıtmasını ve satmasını sağlayan, son derece popüler bir özellik. Bununla ilgili bilmeniz gereken ilk şeyse, Instagram Alışveriş özelliğinin tüm dünyada aktif olmadığı. Özellik şu anda bazı ülkelerde aktif, bazılarında ise kısmi olarak aktif durumda. Türkiye de kısmi olarak aktif olan ülkeler arasında. Özelliği kullanabilmeniz için önce birtakım şartları yerine getirmeniz ve onay almanız gerekiyor.

INSTAGRAM HİKAYELERİNİZİ GÜÇLENDİRİN

INSTAGRAM HİKAYELERİNİZİ GÜÇLENDİRİN

15 Ocak 2020

Sosyal medyanın temelinde hikaye anlatmak yer alıyor. İsterseniz sınırsız bir bütçeniz, sayısız olanağınız ve profesyonel yatırımınız olsun, ulaşmak istediğiniz hedef kitleye mesajınızı doğru iletemiyorsanız yani hikayenizi etkileyici, samimi ve akılda kalıcı bir biçimde aktaramıyorsanız üzgünüz ama bütün emeğinizi boşa harcıyorsunuz.

YENİ TREND YEŞİL PAZARLAMA

YENİ TREND YEŞİL PAZARLAMA

08 Ocak 2020

Pazarlama literatürüne 80’li yıllarda giriş yapan “yeşil pazarlama” kavramına baktığımızda, geri dönüştürülebilen ve korunabilen ürünler üretmek amacıyla yola çıkan firmaların, üretim ve hatta tüketimin her aşamasında “sürdürülebilirlik” ilkesini benimsedikleri bir pazarlama yöntemi olarak tanımlanıyor. Doğal kaynaklarımızın tükenme noktasına gelmesi, iklim değişiklikleri ve artan doğal afetler yeşil pazarlama kavramını günümüzde popüler bir hale getiriyor.

HOŞ GELDİN FİLMBOX TÜRKİYE!

HOŞ GELDİN FİLMBOX TÜRKİYE!

06 Ocak 2020

Uluslararası medya kuruluşu SPI International, Türkiye’de seçkin yayın platformlarında izleyicilerin karşısına çıkan FilmBox TV kanalının dijital iletişim çalışmaları için Ahtapot Sosyal Medya’yı tercih etti.

2020 YILI SOSYAL MEDYAYA İYİ GELECEK

2020 YILI SOSYAL MEDYAYA İYİ GELECEK

02 Ocak 2020

2020 yılında sosyal medyanın nasıl olacağıyla ilgili tahminlerde bulunmak için öncelikle son birkaç yıldır sosyal medyada neler olup bittiğini anlamamız çok önemli. Bunun için de sosyal medyada yapılan testleri, getirilen yasakları, değiştirilen düzenlemeleri vb. hesaba katmalıyız.

MARKANIZ 2020 YILINA HAZIR MI?

MARKANIZ 2020 YILINA HAZIR MI?

25 Aralık 2019

2019’u geride bırakırken markaların yıl sonu değerlendirmeleri başladı. Bütçeler, büyüme oranları, hedefler ne kadar yaklaşıldığı… Peki dijital dünyadaki durumunuzu değerlendirdiniz mi? Gelin neler yaptınız ve yeni yılda neler yapabilirsiniz birlikte bakalım.

2020 YILINA DAMGA VURACAK DİJİTAL PAZARLAMA TRENDLERİ

2020 YILINA DAMGA VURACAK DİJİTAL PAZARLAMA TRENDLERİ

13 Aralık 2019

2019’un sonuna doğru yaklaşırken 2020 yılında dijital pazarlama alanında yaşanacak gelişmeleri merakla bekliyoruz. Dijital dünyada her yıl karşımıza farklı bir yenilik çıkıyor ve bu dinamik yapı sürekli olarak devam ediyor. 2019’da dijitalde gördüklerimizden yola çıkarak 2020’de de popülerliğini koruyacak pazarlama tekniklerine bir göz atalım…

SOSYAL MEDYADA DOĞRU HEDEF KİTLENİZİ BULUN

SOSYAL MEDYADA DOĞRU HEDEF KİTLENİZİ BULUN

27 Kasım 2019

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri markalar/firmalar gerek organik içeriklerle gerek sponsorlu içeriklerle, takipçilerine ve potansiyel müşterilerine ulaşmak için var güçleriyle emek, para ve zaman harcıyorlar. Çoğu markanın bu çabası ise hatalı dijital pazarlama stratejileri, yanlış hedef kitle veya yanlış mecra kullanımı nedeniyle heba oluyor.

FACEBOOK PAY GELİYOR

FACEBOOK PAY GELİYOR

20 Kasım 2019

Sosyal medya devi Facebook yeni ödeme sistemi Facebook Pay’i duyurdu! The Verge'de yer alan habere göre, Facebook Pay’den Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp üzerinden yararlanmak mümkün olacak.

SOSYAL MEDYANIN HARİKA DÜNYASINA ADIM ATIN

SOSYAL MEDYANIN HARİKA DÜNYASINA ADIM ATIN

06 Kasım 2019

Çağı yakalayalım, trendlere uyum sağlayalım ve markamıza yeni bir soluk getirelim diye düşünüyor, bunun için çeşitli girişimlerde bulunuyor olabilirsiniz. Bu süreçte mutlaka alınıza sosyal medyada yer almak gelmiştir ya da çevrenizde bu yönde tavsiyeler almışsınızdır. Eğer hala bir sosyal medya hesabınız yoksa büyük ihtimalle sektörünüzün buna uygun olmadığını düşünüyorsunuz. Fakat bu büyük bir yanılgı. Sosyal medyanın renkli dünyasına uyum sağlamak aslında hiç de zor değil.

SOSYAL MEDYADA VİDEO TRENDLERİ

SOSYAL MEDYADA VİDEO TRENDLERİ

30 Ekim 2019

Günümüzde sosyal medya video içeriklerin popülerliği artarak devam ediyor. Video içerikler, sosyal medyanın en çok etkileşim alan içeriklerini oluşturuyor. Animoto firmasının yapmış olduğu anket, video içerikler ile ilgili birçok gerçek veriyi bize sunuyor. 100 tüketici ve 500 pazarlama uzmanı ile yapılan anketin sonuçlarına baktığımızda video içerikler ile ilgii farklı platformlarda farklı oranlar ve etkiler görüyoruz.

SOSYAL MEDYADA BAŞARILI CANLI YAYIN YAPMANIN 10 PÜF NOKTASI

SOSYAL MEDYADA BAŞARILI CANLI YAYIN YAPMANIN 10 PÜF NOKTASI

23 Ekim 2019

Periscope ile hayatımıza giren mobil canlı yayın trendi, sosyal medya iletişimi yapan markalar için önemini her geçen gün artırıyor. İlk dönemlerinde ağırlıklı olarak haber değeri taşıyan anlarda faydalanılan canlı yayınlar, şimdilerde gündelik hayat içerisinde de kullanılıyor.

İŞLETMELER İÇİN FACEBOOK GRUPLARI

İŞLETMELER İÇİN FACEBOOK GRUPLARI

16 Ekim 2019

Facebook’un yıllar içinde haber akışının algoritmasını markalar için olumsuz anlamda değiştirmesi ve paylaşılan içeriklerin organik erişimini düşürmesi, marka ve firmalarla beraber reklam ajanlarını farklı arayışlara itmeye zorluyor. Üzerinde emek harcadığınız içeriklerinizin takipçi kitlenizin belki %90’ına gösterilmediğini veya karşılarına çıkmadığını söylersek abartmış olmayız.

DİJİTAL YAZIŞMALARDA YENİ TREND: MEMOJİ!

DİJİTAL YAZIŞMALARDA YENİ TREND: MEMOJİ!

09 Ekim 2019

Apple, 2018 yılında çıkardığı Iphone X ile gelişmiş yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başlamış, Memoji özelliğini de sadece Iphone X kullanıcılarına özel açmıştı. Geçtiğimiz günlerde gelen yeni güncelleme IOS 13 ile birlikte bu eğlenceli özelliği tüm Iphone kullanıcılarına sunuldu. Güncellemeden önce sadece mesaj bölümünde kullanılan Memoji şu an daha geniş bir kullanım alanına sahip.

MARKANIZIN İHTİYAÇ DUYDUĞU INFLUENCER HANGİSİ: MAKRO, MİKRO, MEGA?

MARKANIZIN İHTİYAÇ DUYDUĞU INFLUENCER HANGİSİ: MAKRO, MİKRO, MEGA?

02 Ekim 2019

Sosyal medyanın güç kazanmasıyla ortaya çıkan ve her geçen gün önem kazanan influencer’lar, aslında sosyal medyada belirli bir gücü ve popülerliği elinde tutan, takipçilerini etkileme özelliğine sahip kişiler. Sosyal medyanın otoriteleri kabul edilen bu ‘etki sahibi’ insanların profillerini yakından tanımak için bir sınıflandırma yapmakta fayda var.

İŞLETMENİZ İÇİN SOSYAL MEDYADA İŞİNİZE YARAYACAK TÜYOLAR!

İŞLETMENİZ İÇİN SOSYAL MEDYADA İŞİNİZE YARAYACAK TÜYOLAR!

25 Eylül 2019

Sosyal medyada kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor ve şu an milyarlarca kullanıcı olduğu söylemek yanlış olmaz. Bu kadar hızla büyüyen bir mecrada hala yoksanız rakiplerinizden geride kalmış olabilirsiniz. Unutmayın hedef kitleniz artık online mecralarda ve onları yakalamak için sizin de günceli takip etmeniz gerekiyor.

SİZE ÖZEL TWİTTER

SİZE ÖZEL TWİTTER

18 Eylül 2019

Gündemi takip etmek, markalarla iletişim kurmak veya sadece video izleyip gülmek için hepimizin günde en az bir kere aktif olduğu mecra: Twitter!  Peki, Twitter hesabınızı tamamen ilgi alanlarınıza göre özelleştirmenin yollarını biliyor musunuz?

2019 EMOJİ TREND RAPORU

2019 EMOJİ TREND RAPORU

11 Eylül 2019

Günümüzde emojiler herkes tarafından kullanılan bir iletişim aracı haline geldi. Emoji kullanıcıları emojilerin konuşmaları daha eğlenceli hale getirdiğine ve samimi bir iletişim dili oluşturduğuna inanıyor. Çoğu insan farklı ve kapsamlı emojilerin artık hayatımıza katılması gerektiğini düşünüyor.

ARAMIZA HOŞ GELDİN WWF-TÜRKİYE!

ARAMIZA HOŞ GELDİN WWF-TÜRKİYE!

06 Eylül 2019

Türkiye’de 44 yıldır doğa koruma mücadelesinde ve sivil toplum kuruluşlarının profesyonelleşmesinde önemli ‘ilk’leri gerçekleştiren WWF-Türkiye, dijital iletişim çalışmaları için ajansımızı tercih etti.

SOSYAL MEDYADA 2019 NASIL GEÇİYOR?

SOSYAL MEDYADA 2019 NASIL GEÇİYOR?

04 Eylül 2019

Bu sene sosyal medya dünyası ve platformları açısından birçok değişikliğin yaşandığını gözlemledik. Politikacıların baskısı, kullanıcıların istekleri, geliştiricilerin yeni fikirleri hayata geçirmesi gibi farklı etmenler sosyal medyanın hızla değişen dünyasına daha fazla adapte olmamızı ve sosyal medyada daha fazla vakit geçirmemizi sağlayan yeniliklere kapı açmaya devam ediyor.

YOUTUBE İÇİN ETKİLİ PAZARLAMA REHBERİ

YOUTUBE İÇİN ETKİLİ PAZARLAMA REHBERİ

28 Ağustos 2019

Uzun yıllardır dijital dünyanın video pazarlama çalışmalarını yürüttüğü en geniş ve tanınmış video ağı olan Youtube; sektördeki ajanslara ve markalara video içeriklerini hedef kitle ile buluşturabilecekleri bir platform olarak öne çıkıyor.

INSTAGRAM İÇİN ETKİLEŞİMLİ İÇERİK ÜRETME YOLLARI

INSTAGRAM İÇİN ETKİLEŞİMLİ İÇERİK ÜRETME YOLLARI

31 Temmuz 2019

Instagram’da organik içeriklerle etkileşimi arttırmak mı istiyorsunuz? Bunu başarmak için bir içerik pazarlama kılavuzuna mı ihtiyacınız var? Sizin için basamak basamak bir içerik planı hazırlama kılavuzu oluşturduk. Bu içerik size nasıl içerik planı yapabileceğiniz, içerik yaratabileceğiniz ve içeriklerinizi optimize edebileceğiniz hakkında bir fikir verebilir.

EĞİTİM KURUMLARI İÇİN 5 ADIMDA SOSYAL MEDYA

EĞİTİM KURUMLARI İÇİN 5 ADIMDA SOSYAL MEDYA

18 Temmuz 2019

Bir eğitim kurumu için sosyal medya yönetimi, hedef kitlenin genişliği sebebiyle çetrefilli bir işe dönüşebiliyor. Öğrenciler, öğretmenler, araştırmacılar, eğitimciler, aileler ve mezunlardan oluşan büyük bir topluluğa en doğru şekilde seslenmek gerekiyor. Peki, başarılı bir iletişim için neler yapmak lazım?

SAĞLIK SEKTÖRÜ İÇİN SOSYAL MEDYANIN İMKANLARI

SAĞLIK SEKTÖRÜ İÇİN SOSYAL MEDYANIN İMKANLARI

10 Temmuz 2019

Geçtiğimiz her gün büyüyen sosyal medya platformları ve artan kullanıcı sayıları pek çok sektör için ilgi çekici bir dijital pazarlama mecrası halini aldı. Bu akımın gerisinde kalmayan sağlık sektöründeki pazarlama uzmanları da sosyal medya faaliyetlerini pazarlama, network ve iletişim stratejilerine dâhil ediyor.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN ADIM ADIM SOSYAL MEDYA

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN ADIM ADIM SOSYAL MEDYA

03 Temmuz 2019

İnternet teknolojilerinin hızla gelişmesi ve sosyal medyanın hayatın her alanına girmesi doğal olarak insan ve toplumsal yaşamda da değişikliklere sebebiyet vermiştir. Değişen günlük yaşam ve alışkanlıklar markaların bize sunduğu ürün ve hizmetlerin de bu değişime ayak uydurması gereksinimini doğurmuştur.

AİLEMİZE HOŞ GELDİN MİTSUBİSHİ HEAVY KLİMA!

AİLEMİZE HOŞ GELDİN MİTSUBİSHİ HEAVY KLİMA!

25 Haziran 2019

Japon Mitsubishi Heavy Industries markasının üstün teknolojik özelliklerini, estetik tasarımını ve yüksek enerji verimliliğine sahip duvar, yarı ticari ve çoklu sistem klimalarını tüketiciyle buluşturan Mitsubishi Heavy Industries, dijital iletişim çalışmaları için ajansımızı tercih etti.

YAPI SEKTÖRÜ İÇİN SOSYAL MEDYANIN ESASLARI

YAPI SEKTÖRÜ İÇİN SOSYAL MEDYANIN ESASLARI

19 Haziran 2019

Bir yapı şirketi için pazarlama faaliyetlerinin temelinde müşterileri ve paydaşlarını yaptığı işler hakkında bilgilendirmek, uzmanlık alanı, yaptığı, yapacağı ve yapabileceği işler hakkında bilgilendirmek yer alır.

KÜÇÜK İŞLETMELERE YENİ REKLAM PLATFORMU

KÜÇÜK İŞLETMELERE YENİ REKLAM PLATFORMU

29 Mayıs 2019

Facebook geçtiğimiz haftalarda küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefleyen yeni reklam aracı Otomatik Reklamlar Platformu’nu (Automated Ads Platform) tanıttı. Bu yeni araçla Facebook, şirketlere otomatikleşmiş yazılımsal araçlar sayesinde daha kolay bir reklam yaratım süreci sağlayacak.

DÜNYAYI KENDİNE BAĞIMLI HALE GETİREN TİKTOK NEDİR?

DÜNYAYI KENDİNE BAĞIMLI HALE GETİREN TİKTOK NEDİR?

22 Mayıs 2019

App Store ya da Google Play’de en sevilen uygulamalar arasında keşfe çıktığınızda, karşınıza mutlaka TikTok çıkmıştır. Üstelik kısa süreli de değil. 2 senedir en fazla indirilen uygulamalar arasında yer alan TikTok, özellikle Z kuşağına hitap ediyor gibi görünse de aslında her yaştan kullanıcısı var.

DİJİTALİN YENİ GÜCÜ VİDEO MARKETING

DİJİTALİN YENİ GÜCÜ VİDEO MARKETING

08 Mayıs 2019

İnsanlara daha kolay, hızlı ve güvenilir iletişim kurma imkanı sağlayan dijital pazarlama, hiç kuşkusuz ki pazarlama araçları arasında artık en güçlü olanlardan biri. Dijital pazarlama yöntemi sayesinde işletmeler büyük kitlelere, makul bütçelerle hitap etme şansı yakalıyor.

BLOG YAZILARIYLA MARKANIZI GÜÇLENDİRMENİN 5 YOLU

BLOG YAZILARIYLA MARKANIZI GÜÇLENDİRMENİN 5 YOLU

30 Nisan 2019

Markalar sosyal medyada ön plana çıkmak ve seslerini duyurmak için kendilerine ve hedef kitlelerine uygun mecralarda yer almaya özen gösteriyorlar. Bu mecralar arasında kimi zaman unutulan ama önemi hiçbir şekilde azalmayan bir oyuncu bulunuyor: Blog.

BEĞENİ SAYILARI GİZLİ, FENOMENLER ÜZGÜN

BEĞENİ SAYILARI GİZLİ, FENOMENLER ÜZGÜN

24 Nisan 2019

Instagram’ın hayatımıza girmesiyle birlikte “Like Savaşları” da başladı. Hangi paylaşım ne kadar beğeni almış, en çok ilgi gören hashtag’ler neler, kimler hangi gönderiyi daha çok beğeniyor… Durum böyle olunca kullanıcıların çoğu filtre uzmanı oldu ve hatta Photoshop gibi profesyonel programları da bir tasarımcı kadar iyi kullanmaya başladı.

LINKEDIN’E YENİ İFADELER GELİYOR

LINKEDIN’E YENİ İFADELER GELİYOR

17 Nisan 2019

Geçtiğimiz hafta yeni ifadeler özelliğini tanıtan LinkedIn, platformunda bulunan Like butonuna ek olarak, Celebrate, Love, Insightful ve Curious seçeneklerini ekliyor. LinkedIn, bu yeni özelliğin masaüstü ve mobil uygulamalara geleceğini ve önümüzdeki aylarda dünya çapında yaygınlaşacağını duyurdu. Facebook’takine benzer ifadeler özelliğini hayata geçiren LinkedIn, beş yeni ifadeyle etkileşimi arttırmayı hedefliyor.

EN POPÜLER 5 STOK GÖRSEL SİTESİ

EN POPÜLER 5 STOK GÖRSEL SİTESİ

10 Nisan 2019

Buffer’ın yaptığı araştırmaya göre, Twiter’da görsel kullanılan tweetlerin, kullanılmayanlara oranla %18 daha fazla tıklama aldığını biliyor muydunuz? Peki ya, Facebook’taki 30.000 marka sayfasının analizinden çıkan sonuca göre, toplam etkileşimin %87’sinin görselli paylaşımlardan geldiğini?

GOOGLE 2019 GÜNCELLEMESİ FLORİDA 2

GOOGLE 2019 GÜNCELLEMESİ FLORİDA 2

27 Mart 2019

Google yeni güncellemesi Florida 2’nin gündeme alındığını onayladı. Bugüne kadar küçük iyileştirmeleri ile ilgili açıklama yapmayan Google’ın, bu güncelleme ile sıralamalarda büyük değişikliklere neden olacağı öngörülüyor. Peki Florida 2 nedir? Nasıl bir etkisi olacak?

DÜNYA MUTLULUK GÜNÜ

DÜNYA MUTLULUK GÜNÜ

20 Mart 2019

Her yıl markaların özel işler çıkartmak için beklediği zamanlar vardır. Bunlardan bir tanesi de elbette Dünya Mutluluk Günü… Dünya Mutluluk Günü, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya üzerindeki insanların mutluluğu hatırlamaları ve kutlamaları için 2012 yılında ilan edildi.

BAŞTAN SONA IGTV KULLANMA REHBERİ

BAŞTAN SONA IGTV KULLANMA REHBERİ

13 Mart 2019

Video içerikler, Facebook’tan LinkedIn’e kadar tüm sosyal medya mecralarında en fazla ilgi gören içerikler. Bunun farkında olan Instagram, 2018 Haziran’da harekete geçti ve bizi IGTV ile tanıştırdı.

TWEET GİZLEME ÖZELLİĞİ TEST AŞAMASINDA

TWEET GİZLEME ÖZELLİĞİ TEST AŞAMASINDA

06 Mart 2019

Sosyal medya işletmeler ve markalar için pazarlama stratejilerini belirlerken var olmaları kaçınılmaz bir dünya olarak ön plana çıkıyor. Her gün yeni bir trendin veya içeriğin inanılmaz bir hızda milyonlarca kişiye ulaştığı sosyal medya mecralarında, belki de hedef kitlenizle veya müşterilerinizle en hızlı ve kolay biçimde iletişime geçebileceğiniz yerin Twitter olması şaşırtıcı olmasa gerek.

FACEBOOK MESSENGER’DA İKİ ÖNEMLİ GELİŞME!

FACEBOOK MESSENGER’DA İKİ ÖNEMLİ GELİŞME!

06 Şubat 2019

Facebook mesajlaşma uygulaması Messenger ile ilgili iki önemli adım atmaya hazırlanıyor. Facebook dün yaptığı açıklamayla Messenger uygulamasına yanlış yazdığınız veya istemeden gönderdiğiniz mesajları silme özelliğini getirdiğini duyurdu. Whatsapp’da bir süredir var olan bu özelliğin Facebook Messenger’a da gelmesi sevindirici bir gelişme olarak göze çarpıyor. Böylece arkadaşlarınızla birbirinize gönderdiğiniz mesajları yanlışlıkla müşterilerinize veya patronunuza gönderdiğinizde silme imkânınız olacak. 🙂

İÇERİKLERİNİZİ HANGİ MECRADA NE ZAMAN PAYLAŞMALISINIZ?

İÇERİKLERİNİZİ HANGİ MECRADA NE ZAMAN PAYLAŞMALISINIZ?

30 Ocak 2019

Yalnızca yıllar değil, sosyal medya dinamikleri de sürekli değişiyor. Kullanıcıların sosyal medyada en fazla aktif olduğu gün ve saatler de 2019 yılı içerisinde değişkenlik gösteren bu dinamikler arasında. 18 farklı araştırmadan elde edilen sonuçlara göre her mecranın kendi dinamiği bulunuyor. Şimdi gelin, mecralar için en uygun paylaşım saatlerine ve günlerine birlikte bakalım.

GİRİŞİMCİLER İÇİN 5 MADDEDE SOSYAL MEDYA

GİRİŞİMCİLER İÇİN 5 MADDEDE SOSYAL MEDYA

16 Ocak 2019

Marka bilinirliği oluşturmaktan ürün satışlarını artırmaya, müşterilerle iletişime geçmekten potansiyel müşterilere ulaşmaya kadar birçok avantaj sunan sosyal medya, işletmeler için artık vazgeçilmez bir pazarlama alanı. Büyük küçük tüm firmaların doğru ve etkili sosyal medya iletişimi yapmalarının, hedefledikleri sonuca ulaşmalarına katkısı büyük. Peki, tek başına çalışan girişimciler sosyal medya stratejilerinde nelere dikkat etmeli? İşte cevabı:

SOSYAL MEDYADA KRİZ YÖNETİMİNİN 5 ADIMI

SOSYAL MEDYADA KRİZ YÖNETİMİNİN 5 ADIMI

09 Ocak 2019

Huawei çalışanlarının yılbaşı içeriğini Twitter’da iPhone üzerinden paylaşması sosyal medya gündemine bomba gibi düştü. Huawei yaptığı açıklamayla tweeti atan çalışanlarının maaşlarında kesinti yapılacağını ve 12 ay boyunca terfi alamayacaklarını belirtti. Yaşanan bu durum bize sosyal medyada gözümüzden kaçan en ufak bir hatanın, nelere mâl olacağını göstermesi açısından güzel bir vaka. Bu tarz krizlere karşı hazırlıklı olmak ve önleminizi önceden almak, hem çalıştığınız sosyal medya ajansının hem de pazarlama departmanınızın sorumluluğu altında yer alıyor. Sosyal medyada yaşanabilecek krizlere karşı alınması gereken önlemleri beraber inceleyelim:

MARKANIZ HANGİ SOSYAL MEDYA MECRALARINDA YER ALMALI?

MARKANIZ HANGİ SOSYAL MEDYA MECRALARINDA YER ALMALI?

02 Ocak 2019

Sosyal medya, artık pazarlamanın vazgeçilmez bir parçası. İşletmeler için sosyal medya platformlarında var olmak, bu platformlar aracılığıyla mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmak ve müşteri sadakatini artırmak son derece önemli. Ancak markaların sosyal medyada bulunmak isterken yapmış olduğu bazı hatalar var. Bu hataların başında ise, sosyal medyayı homojen bir yapı olarak görüp, her platformun aynı kurallara ve aynı kullanıcı kitlesine sahip olduğunu düşünmek geliyor. Sosyal medya platformlarının farklı takipçi profili, var oluş amacı ve dili olduğunu fark edemeyen işletmeler, kampanyalarından kaçınılmaz bir şekilde verimsiz sonuçlar alıyor.

2019 YILINDA GÖZ ARDI EDEMEYECEĞİNİZ 7 İÇERİK PAZARLAMA TRENDİ

2019 YILINDA GÖZ ARDI EDEMEYECEĞİNİZ 7 İÇERİK PAZARLAMA TRENDİ

26 Aralık 2018

İçerik pazarlaması, teknolojinin gelişmesi ile birlikte markalar için çok daha fazla kullanılan ve ilgi çekici her anın yakalanmaya çalışıldığı bir alan haline geliyor. Durum böyle olunca markalar arasındaki rekabet de günden güne artıyor. İçerik, marka ile müşteri arasında doğrudan bir bağlantı oluşturduğu için dikkatli yürütülen bir strateji, aradaki bağın daha da güçlenmesini sağlıyor.

DİJİTAL İLETİŞİMİN EĞLENCELİ DİLİ: EMOJİLER

DİJİTAL İLETİŞİMİN EĞLENCELİ DİLİ: EMOJİLER

19 Aralık 2018

Emoji kullanımı, dijital ortamlardaki kullanıcılar ve markalar arasında popüler bir iletişim dili olmayı başardı. Peki, hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren emojileri kimin keşfettiğini, bu dilin ilk olarak nerede kullanıldığını biliyor musunuz?

FACEBOOK ETKİLEŞİMİNİZİ ARTIRACAK 10 İPUCU

FACEBOOK ETKİLEŞİMİNİZİ ARTIRACAK 10 İPUCU

05 Aralık 2018

Mevcut müşteriler ile sağlıklı bir iletişim kanalı oluşturmak ve potansiyel müşterilere ulaşabilmek adına Facebook, işletmeler için son derece önem taşıyan bir sosyal medya platformu. Peki, herhangi bir reklam modeli kullanmadan Facebook etkileşimleri nasıl artırılabilir? İşte sizin için hazırladığımız 10 ipucu:

2018 YILINDA EN FAZLA KULLANILAN 10 DİJİTAL MECRA!

2018 YILINDA EN FAZLA KULLANILAN 10 DİJİTAL MECRA!

21 Kasım 2018

2019 yılını karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, 2018 yılı boyunca dijital mecralarda neler olduğunu, en çok hangi mecraların kullanıldığını, ne kadar etkileşim alındığını sizler için araştırdık ve derledik. İşte 2018 yılının en popüler 10 mecrası ve 1 dakikalık kullanım rakamları:

LINKEDIN HESABINIZI VİDEO İÇERİKLERLE GÜÇLENDİRİN!

LINKEDIN HESABINIZI VİDEO İÇERİKLERLE GÜÇLENDİRİN!

08 Kasım 2018

Sosyal medyada videonun ve hareketli içeriklerin önemi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Yurt dışında yapılan araştırmalara göre işletmelerin %81’i video pazarlamasını kullanıyor. LinkedIn özelinde 2017 senesinde işletmelerin %38’i video içeriği paylaşmış ve aynı araştırmaya göre işletme sahiplerinin %55’i 2018 senesinde video içeriklere ağırlık vereceğini belirtmiş.

INSTAGRAM'DA REKLAM VERİRKEN BUNLARA DİKKAT!

INSTAGRAM'DA REKLAM VERİRKEN BUNLARA DİKKAT!

31 Ekim 2018

Her gün milyonlarca ziyaret alan ve markaların hedef kitlelerine hızlı yoldan ulaşmasını sağlayan platform: Instagram! Peki, özellikle 2016 yılında kullanıcılarına sunduğu ‘story’ özelliğiyle gücüne güç katan Instagram’da reklam verirken dikkat etmeniz gerekenler neler? Gelin, birlikte inceleyelim.

SOSYAL MEDYA İLETİŞİMİNİN MARKALAR İÇİN ÖNEMİ

SOSYAL MEDYA İLETİŞİMİNİN MARKALAR İÇİN ÖNEMİ

12 Eylül 2018

Elinizdeki A marka telefon, masanızdaki B marka bilgisayar, oturduğunuz C marka mobilya, giydiğiniz D marka t-shirt veya içtiğiniz E marka kahve... Neredeyse kullandığınız her markayı sosyal medyada aratarak bulabilirsiniz. Peki markalar neden sosyal medyada olmalı? Gelin bu sorunun cevabını aşağıda hep beraber yanıtlayalım.

MARKANIZIN HESABINDA MAVİ TİK OLSUN

MARKANIZIN HESABINDA MAVİ TİK OLSUN

05 Eylül 2018

Markalar, ajanslar ve hesap yöneticileri için en büyük sorun Instagram’da hesabın onaylı olmaması ve sahte hesapların günden güne artmasıydı. Fakat artık bu değişti. Instagram kullanıcılarının sesine kulak verdi ve bir süredir devam eden yeniliklerine bir yenisini ekledi. Artık kolayca hesabınızı onaylatıp o çok özlenen “Mavi Tik”i alabileceksiniz.

LINKEDIN'DE BAŞARIYA ULAŞTIRAN İPUÇLARI

LINKEDIN'DE BAŞARIYA ULAŞTIRAN İPUÇLARI

29 Ağustos 2018

Sosyal medya deyince aklımıza gelen platformların başında Facebook, Instagram ve Twitter geliyor. Tüm dünyada 575 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan, Türkiye’de ise 6 milyondan fazla üyeye sahip LinkedIn, daha kurumsal ve ciddi duruşuyla insanların hemen aklına gelmeyen ama önemi özellikle B2B firmalar tarafından gün geçtikçe daha çok anlaşılan sosyal platform, Microsoft tarafından satın alındıktan sonra daha da dikkat çekmeye başladı.

SOSYAL MEDYAYI BİR BİLENE SORUN!

SOSYAL MEDYAYI BİR BİLENE SORUN!

26 Ağustos 2018

Her an yanımızda olan, çoğu zaman bakmadan 10 dakikamızı bile geçiremediğimiz telefonlarımız, tabletlerimiz ve bilgisayarlarımız… Hayatımızın tam ortasına yerleşen “dijital çağ” kavramı gün geçtikçe akıl almaz bir sürdürülebilirlik içerisinde gelişmeye devam ediyor.

GOOGLE ARAMALARININ PARLAYAN YILDIZI SİZ OLUN

GOOGLE ARAMALARININ PARLAYAN YILDIZI SİZ OLUN

26 Ağustos 2018

Hayatımız dijitalleştikçe her geçen gün yeni bir kavram daha karşımıza çıkıyor. Web sitenizi kurdunuz, sosyal medya hesaplarınızı oluşturdunuz, reklamlar verdiniz… Fakat SEO diye bir şey hiç uzanmak istemediğiniz bir yerde duruyor. Peki nedir bu SEO? Ne işe yarar?

LINKEDIN REKLAMLARI İÇİN İPUÇLARI!

LINKEDIN REKLAMLARI İÇİN İPUÇLARI!

26 Ağustos 2018

Dünya üzerinde 500 milyondan fazla kullanıcısı bulunan LinkedIn, iş hayatındaki profesyoneller ve kurumlar arasında köprü olmaya devam ediyor. Özellikle B2B markaların ve kuruluşların gözdesi olan platformda, markalar yeni ürünlerini, hizmetlerini ve kariyer olanaklarını konuyla ilgili profesyonel kişilere ulaştırmak için farklı yöntemler deniyor.

ONLINE MISINIZ? INSTAGRAM YEŞİL NOKTA ÖZELLİĞİ İLE KARŞIMIZDA

ONLINE MISINIZ? INSTAGRAM YEŞİL NOKTA ÖZELLİĞİ İLE KARŞIMIZDA

28 Ağustos 2018

Dünyada en çok kullanılan fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram; ilk günlerinden bugüne inanılmaz değişimler yaşadı. Her geçen gün yeni bir özellik ile kullanıcılarını şaşırtmayı başaran uygulama, son zamanlarda art arda gelen hızlı güncellemeleri ile karşımızda. Hikaye güncellemesi, zoom özelliği, yeni filtreler, bana soru sor ve daha dün hızlı yanıt özelliği ile gündeme oturan Instagram, bugün de yeşil nokta duyurusu ile kullanıcılarını şaşırtmayı başardı.

INSTAGRAM “HIZLI YANIT” ÖZELLİĞİNİ TANITTI!

INSTAGRAM “HIZLI YANIT” ÖZELLİĞİNİ TANITTI!

26 Ağustos 2018

Instagram yeni bir özellikle daha kullanıcılarını şaşırttı! Dünya üzerinde 1 milyarı aşkın kullanıcı sayısı ile en büyük fotoğraf ve video paylaşım platformu olan uygulama, geçtiğimiz günlerde çıkarttığı “Bana Soru Sor” özelliğinden sonra “Hızlı Yanıt” özelliğiyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

10 ADIMDA SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI!

10 ADIMDA SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI!

27 Ağustos 2018

Sosyal medya hayatımızın bir parçası olmaktan çıkıp hayatımızın tümü oldu desek yanlış olmaz. Sabah uyanır uyanmaz belki de elimizi yüzümüzü bile yıkamadan Instagram’a söyle bir bakmışlığımız, Facebook bildirimlerini kontrol etmişliğimiz vardır. Ne yazık ki istesek de istemesek de dijitalleşen dünya sosyal medyada çok fazla zaman geçirmemize sebep oluyor.

SOSYAL MEDYA İÇİN DOST UYGULAMALAR

SOSYAL MEDYA İÇİN DOST UYGULAMALAR

28 Ağustos 2018

Sosyal medya günümüzde hayatımızın odak noktası olmuş durumda. Peki hepimizin aktif bir şekilde içinde yer aldığımız bu platformları kullanmanın daha kolay yolları olduğunu biliyor muydunuz? Sosyal medyayı kullanırken kolaylık sağlayacak bazı uygulamaları sizin için derledik.

TEKNOLOJİNİN ŞEKİLLENDİRDİĞİ YENİ NESİL PAZARLAMA

TEKNOLOJİNİN ŞEKİLLENDİRDİĞİ YENİ NESİL PAZARLAMA

28 Ağustos 2018

Pazarlama kavramı her şeyden önce doğru anlaşılması gereken bir olgudur. Çoğu okuyucu pazarlamayı yanlış tanımlarken, pazarlamayı satışla karıştıranlar bile vardır. Pazarlama her şeyden önce bir iletişim sürecidir. Başından sonuna kadar süre gelen bu süreç içerisinde pazarlama; ürün ya da hizmet henüz oraya çıkmadan başlatılan ve ortaya çıkıp satıldıktan sonda da devam eden zincirleme bir olgudur.

MARKALAR İÇİN SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ!

MARKALAR İÇİN SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ!

28 Ağustos 2018

Her şey “ilkokul arkadaşımız ile sosyal medya sayesinde yeniden bir araya gelebilme” düşüncesinin çok ötesine geçti dijital dünyada. Hayatın aktığı yeni bir kanal oldu sosyal medya. Bireysel kullanıcıların yani tüketicilerin artışı, markaları da bu kanala yönlendirdi elbette ve markalar için sosyal medya son derece önemli bir hal aldı. Peki neden böyle oldu? Birlikte bakalım.

INSTAGRAM HESABINIZI KORUMANIN YOLLARI!

INSTAGRAM HESABINIZI KORUMANIN YOLLARI!

28 Ağustos 2018

Gözünüz gibi sakındığınız Instagram hesabınızın bir gün girdiğinizde açılmadığını görseniz ne yapardınız? Büyük bütçelerle reklam kampanyaları düzenlediğiniz, markanız veya ürününüz için bin bir türlü zahmetle, profesyonel biçimde oluşturduğunuz şirket hesabınızın ertesi gün çalışmadığını düşünsenize.

INSTAGRAM’DA TAKİPÇİ ARTIRMANIN YOLLARI!

INSTAGRAM’DA TAKİPÇİ ARTIRMANIN YOLLARI!

28 Ağustos 2018

Instagram sosyal medyada pazarlama yapan markaların veya bireysel kullanıcıların en çok tercih tercih ettiği mecra. Bu sebeple Instagram üzerinden doğru hedef kitleye ulaşmak ve takipçi sayısını organik bir şekilde artırmak büyük önem taşıyor. Doğru hedef kitleye ve fazla takipçiye ulaşmak, markanızın yaptığı yatırımların geri dönüşlerini olumlu etkileyecektir. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Gelin hep beraber inceleyelim.

HOŞ GELDİN EMOJİ SLIDER!

HOŞ GELDİN EMOJİ SLIDER!

28 Ağustos 2018

En sevdiğimiz sosyal medya aplikasyonu Instagram, yine çok seveceğimiz ve kısa zamanda gözde oyuncağımız haline gelecek yeni uygulamasını duyurdu; Emoji Slider! Peki bakalım kendisi neymiş, ne işe yararmış, neler yapabilirmişiz?

FACEBOOK 360 DENEYİMİ

FACEBOOK 360 DENEYİMİ

28 Ağustos 2018

Markanız için hedef kitlenize en kısa ve en etkili yolla ulaşabilmeniz çok önemli. Birçok reklam ve paylaşım metodlarına başvuruyor; en çarpıcı etkiyi yaratabilmeyi, en hızlı şekilde geri dönüş alabilmeyi hedefliyorsunuz. Dijital çağda gündeminiz tabi ki Facebook, Instagram ve kreatif alanda kendinizi gösterebileceğiniz, işlerinizi sunabileceğiniz tüm mecralar...

INSTAGRAM STORY REKLAMLARIYLA HEDEF KİTLENİZE ULAŞIN!

INSTAGRAM STORY REKLAMLARIYLA HEDEF KİTLENİZE ULAŞIN!

28 Ağustos 2018

Instagram Stories hayatımıza girdiği günden beri vazgeçilmezlerimiz arasında yerini aldı. Günlük koşuşturmacamız içinde Instagram hesabımızı her kontrol ettiğimizde takip ettiğimiz hesapların paylaştığı hikayeler, Instagram yayın akışından daha çok ilgi çektiğini söyleyebiliriz.

PROFESYONEL WEB SİTESİ İÇİN NELER GEREKLİ?

PROFESYONEL WEB SİTESİ İÇİN NELER GEREKLİ?

28 Ağustos 2018

Markanızın web sitesini, internetteki kartvizitiniz olarak düşünün. Web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız, kullanıcılarda markanızla ilgili ilk izlenimin oluşmasını sağlar. Gelin bu yazımızda bir web sitesinin kullanıcı tarafında nasıl iyi izlenim bırakabileceğinden bahsedelim.

HOŞ GELDİN SMEG TÜRKİYE

HOŞ GELDİN SMEG TÜRKİYE

28 Ağustos 2018

Türkiye’deki distribütörlüğü Boğaziçi İthalat’a ait olan, dünyaca ünlü elektrikli mutfak aletleri üreticisi Smeg’in dijital çözüm ortağı olduk!

INSTAGRAM’DA PORTRELER ARTIK DAHA GÖZ ALICI!

INSTAGRAM’DA PORTRELER ARTIK DAHA GÖZ ALICI!

28 Ağustos 2018

Milyonlarca kullanıcısı olan Instagram, yeni odak özelliğini tanıttı! Peki bu özellik Instagram post’larımızda nasıl değişikliklikleri beraberinde getirecek? Instagram’ın yeni formatı sayesinde kamera arka planı hafifçe bulanıklaştırıyor ve doğrudan kadraja giren yüzlere odaklanıyor. Yani artık ön kamerayla çekilen selfie’ler ve arka kamerayla çekilen portreler eskisinden daha göz alıcı olacak.

SÜREKLİ BÜYÜYOR EFENDİM, DURDURAMIYORUZ

SÜREKLİ BÜYÜYOR EFENDİM, DURDURAMIYORUZ

28 Ağustos 2018

Siz de uyanır uyanmaz telefonuna bakanlardan mısınız?  Korkmayın, yalnız değilsiniz. Günümüzde çoğu insan artık telefon bağımlısı ve haber almadan yaşayamıyor. Bu bağımlılık hayatımıza yeni girmiş gibi görünse de haber alma isteği tarih boyunca insanların gündeminden hiç düşmedi.

PAYLAŞIM YAPALIM, ANCAK HANGİ SAATLERDE?

PAYLAŞIM YAPALIM, ANCAK HANGİ SAATLERDE?

28 Ağustos 2018

Yapılan araştırmalara göre, hemen hemen tüm sosyal medya platformlarında kullanıcılar aynı saat aralığında yüksek etkileşim sağlıyor. Peki nedir bu saat aralığı? Böylesine büyük bir rekabet ortamında markınızın bir adım öne geçmesini istiyorsanız ayrıntıları göz ardı etmemelisiniz. Bu ayrıntılardan biri de insanları sosyal medyada geçirdikleri zaman diliminde yakalamak. Sayfanızın etkileşimini artırmak ve daha çok kişiye ulaşmak için hangi saat aralığında paylaşım yapılması gerektiğini de sizler için araştırdık.

INSTAGRAM’DA SATIŞ YAPMANIN İNCELİKLERİ

INSTAGRAM’DA SATIŞ YAPMANIN İNCELİKLERİ

28 Ağustos 2018

Aktif olarak 800 milyonun üzerinde kişinin kullandığı, her gün 95 milyondan fazla fotoğraf ve videonun paylaşıldığı popüler platform Instagram üzerinden satış yapmak, bireysel kullanıcıların yanında büyük markaların ve butik mağazaların da iştahını kabartan bir alan olarak göze çarpıyor.

BUGÜN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ...

BUGÜN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ...

28 Ağustos 2018

Kadınlar için eşitliğin, özgürlüğün, mutluluğun, toplumun her kesiminde birlikteliğin vurgulandığı bu anlamlı günde, dijital medya platformları da hareketli bir gün yaşıyor. Özellikle sosyal medyada markalar, bugüne özel farkındalık yaratıcı içerikleri ve kadınlara özel kampanyalarıyla dikkat çekiyor.

SOSYAL MEDYADA YOLUNUZU KAYBETMEYİN!

SOSYAL MEDYADA YOLUNUZU KAYBETMEYİN!

28 Ağustos 2018

“Bir markam var ve bunun için sosyal medya kullanmalıyım. Hemen hesap oluşturup hoşuma giden şeyleri paylaşırsam sosyal medyamı yönetmiş olurum.” Sizce sosyal medyada var olmak bu kadar kolay mı? Elbette değil. Dışarıdan basit gibi görünen bu iş aslında oldukça meşakkatli. İşin uzmanı biri hesaplarınızı yönetmeli. Peki, bir sosyal medya ajansı markanızın hesaplarını yönetirken sizden daha farklı neler yapıyor? Gelin hep birlikte bakalım…

HOŞ GELDİN DB SCHENKER ARKAS!

HOŞ GELDİN DB SCHENKER ARKAS!

28 Ağustos 2018

Türkiye’de 9 noktada, 450’yi aşkın uzman çalışanıyla hizmet veren, ülkenin en büyük entegre lojistik servis sağlayıcılarından DB Schenker Arkas’ın dijital çözüm ortağı olduk!

SOSYAL MEDYADA SEVGİLİLER GÜNÜ HEYECANI!

SOSYAL MEDYADA SEVGİLİLER GÜNÜ HEYECANI!

28 Ağustos 2018

Dünya genelinde her yıl heyecanla beklenen 14 Şubat Sevgililer Günü, markalar için de hedef kitlelerinin kalbine ulaşabilecekleri yeni fırsatlar doğuran bir gün olarak ön plana çıkıyor. Bazı markalar bu güne özel çeşitli yarışmalar ve kampanyalar kurgularken, bazıları da yaratıcı ve etkileşimli içeriklerle takipçilerinin gönlünü almayı ihmal etmiyor. Peki sizin markanızın Sevgililer Günü stratejisi hazır mı?

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA YAPMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER!

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA YAPMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER!

28 Ağustos 2018

Markaların sosyal medya iletişimlerinde olmazsa olmazı kampanya iletişimi. Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel günler ise kampanya yapmanın en güzel zamanı. Önümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü var. Peki markanızın Sevgililer Günü kampanyası hazır mı? Eğer hala hazır değilse ve markama yüksek etkileşim getirecek bir kampanya nasıl yapabilirim diye düşünüyorsanız, gelin kampanya yapmanın inceliklerine hep beraber bakalım.

INSTAGRAM STORY’LERİ ARTIK DAHA EĞLENCELİ

INSTAGRAM STORY’LERİ ARTIK DAHA EĞLENCELİ

25 Ocak 2018

Yalnızca 24 saatlik paylaşımlar yapılan ve kimlerin baktığını öğrenme fırsatı sunan Story, Instagram kullanıcılarının kısa sürede ilgi odağı oldu. Elbette Instagram da bu ilgiyi karşılıksız bırakmadı ve birçok yenilikle kullanıcılarının yüzünü güldürdü. Instagram ilk olarak “Yalnızca son 24 saatte çekilmiş fotoğraflardan mı paylaşım yapacağız? Neden Story TBT’si yapamıyoruz?” diyenlere cevap verdi ve ulaşılabilir fotoğrafları daha kapsamlı hale getirdi. Hatta bununla da kalmadı “galeri” başlığının altına diğer klasörleri de ekleyerek kolaylık sağladı.

SOSYAL MEDYADA ETKİLEŞİMİ ARTIRACAK İÇERİKLER

SOSYAL MEDYADA ETKİLEŞİMİ ARTIRACAK İÇERİKLER

17 Ocak 2018

Cem Yılmaz’ın stand up gösterisinde yaptığı espri gibi sosyal medya içeriklerinizi hazırlarken “everything little little into the middle” mantığıyla hareket etmek, hem takipçi kitlenizin sıkılmasını engeller hem de siz marka ve ürünlerinizi anlatmak için farklı yollar deneyebilirsiniz.

MARKANIZ İÇİN EN UYGUN FACEBOOK REKLAM MODELİNİ KEŞFEDİN!

MARKANIZ İÇİN EN UYGUN FACEBOOK REKLAM MODELİNİ KEŞFEDİN!

09 Ocak 2018

Markanızın prestijini ve bilinirliğini artırmak için sosyal medyada var olmak en büyük zorunluluklar arasında. Sosyal medyada daha çok kişiye ulaşabilmenin ve sosyal medyayı etkin kullanabilmenin yolu ise reklam vermekten geçiyor. Dünyanın en büyük sosyal ağlarından Facebook, markalar ve işletmeler için çeşitli reklam modelleri sunuyor. Markanızın içeriğine, duruşuna, amacına ve bütçesine göre değerlendirme yaparak seçeceğiniz reklam modeliyle markanızı istediğiniz hedefe ulaştırabilirsiniz.

INSTAGRAM’DA HASHTAG TAKİP DÖNEMİ

INSTAGRAM’DA HASHTAG TAKİP DÖNEMİ

15 Aralık 2017

En popüler sosyal medya mecralarından biri olan Instagram 12 Aralık günü kendi bünyesinde hashtag takip özelliğini duyurdu. Takipçiler ve markalar bundan sonra kendilerini ilgilendiren konu başlıkları ile ilgili anahtar kelimeleri yani hashtagleri takibe alabilecek. Takibe alınan hashtaglerle ilgili içerikler tıpkı diğer takip edilen hesaplar gibi haber akışımıza düşecek. Instagram’dan yapılan bir açıklamaya göre marka profillerine yapılan ziyaretlerin üçte ikisinin, o profili takip etmeyen insanlar tarafından yapıldığını söylüyor.

MARKANIZIN YILBAŞI KAMPANYASI HAZIR MI?

MARKANIZIN YILBAŞI KAMPANYASI HAZIR MI?

05 Aralık 2017

2018’i karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, hepimiz 10’dan geriye sayıp kutlamalar yapacağımız o keyifli anı heyecanla bekliyoruz! Soğuk kış gününde herkesin içini ısıtan yılbaşı heyecanı, kampanya iletişimleriyle birlikte markalar için bambaşka bir boyutta. Peki siz bu coşkuya ortak olmak için markanıza özel bir yılbaşı kampanyası hazırladınız mı? Eğer hazırlamadıysanız endişelenmeyin, size bu süreçte yardımcı olacak birkaç küçük önerimiz var. ;)

SOSYAL MEDYADA REKLAM OLMAZSA OLMAZ!

SOSYAL MEDYADA REKLAM OLMAZSA OLMAZ!

17 Kasım 2017

Sosyal medya mecralarında yer alarak markanızın geleceği için ilk adımı attınız. Tebrikler! Peki, sadece sosyal medyada var olmak, yeni müşteriler kazanmak ve markanızın bilinirliğini arttırmak için yeterli mi? Yoksa sosyal medya reklamları olmazsa olmazlardan mı? Biz, markanız için en uygun hedef kitlenin belirlenip, reklam verilmesinin çok önemli olduğunu söyleyenlerdeniz.

CHECK-UP MI? HEM DE SOSYAL MEDYADA?

CHECK-UP MI? HEM DE SOSYAL MEDYADA?

15 Kasım 2017

Türkiye’deki sosyal medya kullanıcı sayısı ortalama 48 milyon; Facebook 42 milyon, Instagram 22 milyon, Twitter ise 20 milyon… Diğer mecraların kullanıcı sayısı da yaklaşık 5 milyon denebilir. Hiç de azımsanamayacak rakamlar olduğunu düşünüyoruz. Ekrana yazacağınız her kelimenin, bu kadar kişi tarafından görülmesi ihtimali size muazzam bir iletişim fırsatı sunuyor.

SOSYAL MEDYA'DA 2018 TRENDLERİ

SOSYAL MEDYA'DA 2018 TRENDLERİ

07 Kasım 2017

Günümüzde sosyal medyadaki gelişmelerin hızına yetişmek başlı başına bir görev haline geldi. Milenyum kuşağının mobil ve teknolojiyle iç içe olması dijital pazarlamacıların işini daha da zorlaştırmakla beraber yeni içerik ve sosyal medya pazarlama fikirlerine de fırsat yaratıyor.

NEDİR BU SOSYAL MEDYA CHECK-UP?

NEDİR BU SOSYAL MEDYA CHECK-UP?

26 Ekim 2017

Sosyal medyada hedef kitleye direkt olarak ulaşabiliyor ve neredeyse tüm düşünceleri ve hisleri yansıtabiliyoruz. Bu potansiyeli böyle bir mecrada yakalamışken; atılacak her adım, söylenecek her kelime de büyük önem taşıyor. Peki markalar bu durumun farkında mı? Ürünlerini, ürünlerinin özelliklerini ve niteliklerini, markanın kimliğini, markanın amacını doğru şekilde, doğru kişilere aktarabiliyorlar mı? İşte biz bu sorulara cevap ararken ‘’Sosyal Medya Check-Up’’ projesi ortaya çıktı.

SOSYAL MEDYADA CANLI YAYIN NASIL YAPILMALI? 3-2-1 KAYIT!

SOSYAL MEDYADA CANLI YAYIN NASIL YAPILMALI? 3-2-1 KAYIT!

19 Ekim 2017

Sosyal medyada artık olmazsa olmazlardan biri de canlı yayın yapmak! Özellikle Facebook, Instagram ve Youtube’da canlı yayın yapan kişilerin sayısı git gide artıyor. Hatta gif, video ve canlı yayın gibi hareketli içerikler, fotoğraflı içeriklerden daha fazla etkileşim alıyor. Peki bir marka, sosyal medyada nasıl canlı yayın yapmalı ve nelere dikkat etmeli? Gelin hep beraber bakalım.

SÖZ KONUSU SOSYAL MEDYAYSA, BİR ELİNİZ F5’TE OLSUN!

SÖZ KONUSU SOSYAL MEDYAYSA, BİR ELİNİZ F5’TE OLSUN!

22 Eylül 2017

Markalar dijital yolculuklarında, her gün yeni bir maceraya atılıyor. Yeni iletişim teknikleri, hedef kitlenin gönlüne giden çetrefilli yollar, değişen mecra dinamikleri… Tüm bu değişkenlerin yanında, markalar için değişmeyen tek bir gerçek var, dijital dünyada yeni trendlere uyum sağlayan her zaman kazanır!

RAKAMLARLA 2017’NİN SOSYAL MEDYA RAPORUNU AÇIKLIYORUZ!

RAKAMLARLA 2017’NİN SOSYAL MEDYA RAPORUNU AÇIKLIYORUZ!

22 Eylül 2017

Dijital platformların ve sosyal medyanın hayatımızdaki önemi her geçen gün artıyor. Yapılan son araştırmalar, hangi dijital platformları daha fazla kullandığımızı, hangi dijital platforma daha fazla zaman ayırdığımızı şaşırtıcı rakamlarla ortaya koyuyor…

SOSYAL MEDYADA LOVE MARK OLMANIN ALTIN KURALI: SAMİMİYET!

SOSYAL MEDYADA LOVE MARK OLMANIN ALTIN KURALI: SAMİMİYET!

28 Ağustos 2018

Markaların sosyal medya aracılığıyla hedeflerine ulaşabilmeleri için doğru bir tone of voice’a sahip olmaları ve proaktif bir iletişim sağlamaları büyük önem taşıyor. Ama bu iletişim ne kadar başarılı olursa olsun, markaların hedef kitlesinin gözünde ‘’Love Mark’’ olmasına yetmeyebiliyor. İşte tam da bu noktada devreye ‘’samimiyet’’ kuralı giriyor.

MARKALAR İÇİN DİJİTAL YARATICILIK

MARKALAR İÇİN DİJİTAL YARATICILIK

14 Ağustos 2017

Yaratıcılık; artık neredeyse tüm sektörlerde duyduğumuz bir kelime oldu. Rekabetin her geçen gün arttığı, farklılaşmanın daha da önem kazandığı bir zaman dilimindeyiz. Bu, sokaktaki seyyar satıcıdan global markalara varıncaya kadar, herkesi ilgilendiren ve herkes için gerekli bir strateji halini çoktan aldı.

Sosyal Medyada Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Sosyal Medyada Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

14 Haziran 2017

Biri ‘’Kendinizi tanıtır mısınız?’’ dediğinde önce bir durup düşünürüz. Sonra bir başlangıç noktası seçip anlatmaya başlarız. Düşünebilen ortalama bir insan için çok zor değildir birbiri ardına birkaç cümle kurmak. O kadar çok yardımcımız var ki; sevdiğimiz yemekler, hafta sonu ne yaptığımız, nerelerde eğitim aldığımız, nerede çalıştığımız, ailemiz, en olmadı burçlarımız var. Peki bu durum karşı cinsle bir ilişki kurmak için ise? Şimdi işler biraz daha zor işte. Çünkü başka şeylerden bahsetmek, bir şeyler yapmak, bir fikir bulmak gerek. Bir nevi kendimizi pazarlamamız gerek, ‘’en iyi benim, benden daha iyisi yok senin için’’ demek gerek. Kişiselde bile bu kadar zorlandığımız bir konuda; peki ben bir markaysam, bir ürün veya bir kurumsam? Sevdiklerime kendimi nasıl beğendiririm?

INSTAGRAM’IN BÜYÜME HIZINA YETİŞİLMİYOR!

INSTAGRAM’IN BÜYÜME HIZINA YETİŞİLMİYOR!

17 Mayıs 2017

Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından satın alındığında sadece 30 milyon takipçisi bulunuyordu. Genç bir kullanıcı kitlesini bünyesinde barındıran Instagram, gençlere hitap edecek ve onların dikkatini çekecek birçok yeniliği 2017 yılında bünyesine ekledi ve son beş ayda uyguladığı yeniliklerle %14’lük bir büyüme hızı ile aktif kullanıcı sayısını 700 milyona çıkardı.

DİKKAT, DİJİTAL KRİZ HER AN MARKANIZIN KAPISINI ÇALABİLİR!

DİKKAT, DİJİTAL KRİZ HER AN MARKANIZIN KAPISINI ÇALABİLİR!

14 Haziran 2017

Sosyal medya kullanımının giderek artıyor olması, markaların dijital kriz yaşama ihtimalini de tetiklemektedir. Bir takipçinin yapacağı olumsuz bir yorum, şikayet veya görüş bildirimi sonrası markalar, kullanıcıların hedefi haline gelerek, alakalı alakasız bir çok olumsuz yorumla baş etmek durumunda kalabilir. İyi yönetilmeyen bir kriz ise marka için hem itibar, hem de ekonomik kayıpların yaşanması ile sonuçlanabilir. İşte tüm bu olumsuzlukların önlenmesi için tüm markaların önceden tasarlanmış güçlü bir dijital kriz planına ihtiyacı vardır. Peki dijital kriz yönetimi nedir ve ideal bir kriz yönetimi nasıl yapılmalıdır?

SOSYAL MEDYANIN GELECEĞE YATIRIMI: Y VE Z KUŞAĞI

SOSYAL MEDYANIN GELECEĞE YATIRIMI: Y VE Z KUŞAĞI

03 Nisan 2017

Yeni nesil müşterilerine, teknoloji kullanıcılarına ve yöneticilerine ulaşmak isteyen markalar, kendilerine has özellikleriyle ön plana çıkan genç kuşaklar için çeşitli iletişim stratejileri geliştirmeye başladı. Çünkü gelişen teknolojinin de etkisiyle Y ve Z kuşağı, sahip oldukları birçok farklı özellikle aşina olduğumuz X kuşağından ayrışıyor. Dolayısıyla markaların bu kuşakları yakalaması ve onlarla sağlıklı iletişim kurması için tercih ettiği yollar da birbirinden farklılık gösteriyor. Peki Y ve Z kuşağı nedir ve onları X kuşağından ayıran özellikler nelerdir? Bu kuşaklar sosyal medyayı nasıl kullanıyor? Ve onları etkilemek için neler yapılmalı? Hazırsanız, başlıyoruz…

AND THE OSCAR GOES TO “YOUTUBE”

AND THE OSCAR GOES TO “YOUTUBE”

28 Mart 2017

Uzun zamandır hayatımızda olmasına rağmen, son yıllarda yakaladığı ivme ile yükselişe geçerek; Google’dan sonra en büyük arama motoru hâline gelen YouTube, markaların büyük başarılar kazanmasına yol açıyor.

2017’NİN YENİ DİJİTAL TRENDİ “CANLI YAYINA” HAYATINIZDA YER AÇIN

2017’NİN YENİ DİJİTAL TRENDİ “CANLI YAYINA” HAYATINIZDA YER AÇIN

27 Mart 2017

2017 yılının dijital dünyasında, önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Markaların en gözde dijital trendlerinden olan “canlı yayın”dan bahsetmeden önce, dünyada yaklaşık 2,8 milyar kişinin ayda en az bir defa sosyal medyayı aktif olarak kullandığını söyleyelim. Bu da markaların dijital trendleri takip ederek güncel kalmalarını neredeyse zorunlu hale getiriyor.

MARKALARIN DA DUYGULARI VAR!

MARKALARIN DA DUYGULARI VAR!

14 Haziran 2017

Hemen ‘Markaların nasıl duyguları olabilir?’ demeyin. Elbette ki onların da duyguları var ve onlar da beğenilmeyi en az sizin kadar hak ediyor. Hatta günümüzün markalarına sadece beğenilmek yetmiyor. Onlar da sizinle beraber; gülmek, şaşırmak hatta ağlamak istiyor. Nereden mi biliyoruz? Çünkü biz markaların sosyal medya elçileriyiz.

TÜRKİYE’NİN İLK YEREL KLAVYESİ EMOJUM’U SİZLER İÇİN DENEDİK

TÜRKİYE’NİN İLK YEREL KLAVYESİ EMOJUM’U SİZLER İÇİN DENEDİK

03 Mart 2017

Türkiye’nin ilk yerel klavyesi olan Emojum, geçtiğimiz yılın sonunda lanse edilmişti. Biz de bir süredir merak ediyorduk, en sonunda dayanamadık ve bu eğlenceli emojileri telefonumuza indirerek ne olduğunu bir test edelim dedik. Deneyimlerimizi sizlerle paylaşacağız tabii ki ama önce emoji kavramının ne olduğundan, hayatımızdaki yeri ve öneminden bahsedelim isterseniz.

DÖNÜŞÜMÜN GÜCÜ INBOUND MARKETING

DÖNÜŞÜMÜN GÜCÜ INBOUND MARKETING

20 Şubat 2017

Bir yabancıdan, ‘marka fanatiği’ yaratmak mümkün olabilir mi? Zayıf bir olasılık gibi görünen bu sorunu cevabı evet olabilir ancak bunun şartı; ‘Inbound Marketing’ araçlarını, doğru ve akılcı bir şekilde kullanmaktan geçiyor.

INFLUENCER MARKETING SOSYAL MEDYADA DAHA DA ÜNLENECEK!

INFLUENCER MARKETING SOSYAL MEDYADA DAHA DA ÜNLENECEK!

03 Şubat 2017

Pazarlamanın en büyük güçlerinden biri olan ‘ünlü’ - ‘celebrity’  kullanımı, başarısını kanıtlamış bir strateji… Bu strateji, konvansiyonel reklamın itici güçlerinden olduğu gibi dijital platformlarda da etkisini gösteriyor. Markalar bir süredir blogger, vlogger, Youtuber, Twitter fenomeni ve Instagrammer gibi birçok kişi tarafından takip edilen kişilerle ortak çalışmalar yürütüyor. Çünkü dijital platformları kullanan bu ‘kanaat önderleri, kitleleri yönlendirebiliyor.

DİNLEYİN, GÜÇLÜ BİR MODERASYONUN SIRLARINI AÇIKLIYORUZ!

DİNLEYİN, GÜÇLÜ BİR MODERASYONUN SIRLARINI AÇIKLIYORUZ!

10 Ağustos 2017

Her ne sebepten ötürü olursa olsun takipçiler markayla iletişime geçtikten sonra kendilerine hızlı dönüş yapılmasını isterler çünkü sosyal medyada markayı bir kişi olarak görürler. İşte tam noktada hangi mecra olursa olsun yönetilen sayfanın moderasyonu ön plana çıkar. Dolayısıyla, memnuniyetini belirten bir kişiye pozitif dönüş yapmak ya da bir kişinin sorununu anlayıp çözümünü sağlamak iyi bir sosyal medya yönetiminde markaların en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biridir.

CONTENT IS KING - İÇERİK KRALDIR!

CONTENT IS KING - İÇERİK KRALDIR!

17 Ocak 2017

Sosyal medya yönetimi denilince; başarı stratejilerinin olmazsa olmazı olarak “Content is King - İçerik Kraldır!” ifadesi gelir. İçerik yani literatürdeki tanımıyla “content” şeklinde bir tanımlama yapıldığında; mesaj, görsel, video, gif… vb. tüm paylaşımlar anlaşılmalıdır.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI (STK) SOSYAL MEDYADA NEDEN YER ALMALI?

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI (STK) SOSYAL MEDYADA NEDEN YER ALMALI?

17 Ocak 2017

Sosyal medyanın insan hayatına entegre olmasıyla internet, kişisel sınırların çok ötesinde kamusal bir platform haline geldi. Bu öyle bir platform ki zaman ve mekân farkı gözetmeksizin dünyanın bir ucunda yer alan insanları bir araya getirdi, ülkeler arası sınırları yok etti. Bu da aynı ilgi alanlarına sahip olan kişiler arasında muazzam bir iletişim ağı yaratmaya vesile oldu. Peki, bu kadar büyük bir iletişim ağı, sadece markaların mı dikkatini çekti? Tabii ki hayır, sadece markalar için değil sivil toplum kuruluşları (STK) için de biçilmiş kaftan olan sosyal ağlar, STK’lar için tahmin edilenden çok daha büyük yararlar sağlıyor.

MERHABA FİJİTAL HAYAT!

MERHABA FİJİTAL HAYAT!

12 Ocak 2017

Bugünlerde marketing çevrelerinde sıkça duymaya başladığımız bir terim fijital… Konvansiyonel reklam dünyasının, hızla dijital teknolojiler ile buluşması sonucu; dijital marketing’de yaşanan gelişmeler, kaçınılmaz olarak kendisine yepyeni bir alan yarattı. Ve artık fijital çağ başladı.

Facebook Messenger Üzerinden BKM Express ile Bağış Yapma Süreci Nasıl İşliyor?

Facebook Messenger Üzerinden BKM Express ile Bağış Yapma Süreci Nasıl İşliyor?

09 Ocak 2017

Geçtiğimiz günlerde BKM Express, Sivil Toplum Kuruluşlarına Facebook Messenger üzerinden bağış yaptırabileceğini duyurmuştu. Biz de uzun süredir Darüşşafaka Cemiyeti, AÇEV, TEV, ALS-MNH Derneği gibi STK’larla çalıştığımız için konu bir hayli dikkatimizi çekti ve hiç vakit kaybetmeden bağış sürecinin ne kadar akıcı olduğunu sizler için test ettik.

Perakende Sektörü için Mobilin Önemi

Perakende Sektörü için Mobilin Önemi

02 Ocak 2017

Tüketiciler, bir ürünü mağazadan ya da online olarak satın almadan önce beğendikleri ürün hakkında fikir toplamak ve fiyat araştırması yapmak için mobil cihazlarını sıkça kullanıyor. Kısacası, tüketiciler akıllı telefonlarını alışveriş yapmak için kullanıyor ve bu durum perakende sektörünü hızlı bir şekilde değiştiriyor.

BUSINESS TO BUSINESS İLETİŞİMİN 7 ALTIN KURALI

BUSINESS TO BUSINESS İLETİŞİMİN 7 ALTIN KURALI

23 Aralık 2016

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki B2B iletişimin kuralları B2C (Business To Consumer) iletişiminden farklı olarak işler. Bunun ana sebebi hedef kitle beklentilerinin farklı olmasıdır. Yani klasik bir B2C müşterisiyle karşı karşıya olmadığımızdan dolayı dinamiklere uygun bir strateji geliştirmek gerekir. Peki bu strateji en iyi nasıl kurgulanır? Hazırsanız anlatmaya başlıyoruz...

Sosyal Medya’da Doğru Hashtag Kullanımı

Sosyal Medya’da Doğru Hashtag Kullanımı

21 Aralık 2016

Etiketlerin hayatlarımızda ne kadar çok yeri olduğu hakkında birçoğumuz hem fikiriz. Bu yazımızda ele alacağımız; etiket kullanmak ve etiket ile arama yapmak, Google arama motorları sonuçlarını nasıl etkileyeceği konusu mutlaka ilginizi çekecektir.

2017’de Mobil Stratejinizi Geliştirin

2017’de Mobil Stratejinizi Geliştirin

16 Aralık 2016

2016 yılında dijitalde ve mobil kullanımında birçok yenilik yaşadık. Tüm bu yaşanan yeniliklerle “bu yıl mobil çok daha önemli” söylemlerini hem haberlerde, hem de katıldığımız eğitimlerde daha sık duyar olduk. Peki markalar 2017 mobil pazarlama stratejilerini geliştirirken nelere dikkat etmeli? İşte cevabı...

Sosyal Medya’nın Yeni Trendi: Video Marketing

Sosyal Medya’nın Yeni Trendi: Video Marketing

08 Aralık 2016

Dijital mecralardan çok fazla video içeriğine maruz kalan kullanıcıların dikkatini çekmek artık çok daha zor. Dolayısıyla yaratıcı ve etkili video üretmenin önemi çok daha ön planda. İşte video pazarlama stratejisi hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli ipucu...