DİJİTAL GÜNDEM (8 NİSAN -14 NİSAN 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (8 NİSAN -14 NİSAN 2024)
15 Nisan 2024

 

Nisan ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram, ChatGPT’ye rakip yapay zeka özelliği getiriyor!
  • Yeni YouTube tasarımı ile video ekranı değişiyor!
  • Instagram’dan, reşit olmayanlar için yeni özellik!
  • Instagram Hikaye kısmına yeniden yazma fonksiyonu!
  • Facebook Messenger birçok yeni özelliği duyurdu!
  • Spotify, “AI Playlist”i kullanıma sunuyor.

Instagram, ChatGPT’ye rakip yapay zeka özelliği getiriyor!

Meta, Instagram'a yapay zeka özelliğini ekliyor ve bu özellik Instagram'da sohbet etmeyi kolaylaştırıyor. Meta AI adı verilen yapay zeka botu şu anda beta kullanıcılarına açık ancak yakında tüm Instagram kullanıcıları için kullanılabilir olacak. Bu bot, kullanıcılarla Instagram DM'leri üzerinden ChatGPT gibi sohbet edebiliyor ve kullanıcılara tavsiyelerde bulunabiliyor. Ayrıca önceden belirlenmiş isteklerde de yardımcı olabiliyor. Meta, Llama 2 adında kendi geliştirdiği bir dili bu yapay zeka botuna entegre etmiş durumda ve Llama 3 dilini de geliştirme aşamasında. Şimdilik sadece sohbet etme yeteneği sunuyor ve henüz yaratıcı özellikler ortaya koymuyor. Ancak ilerde Meta AI'nin Instagram'da gönderi, hikaye ve reels oluşturma gibi üretken yapay zeka desteği sunması bekleniyor.

Yeni YouTube tasarımı ile video ekranı değişiyor!

YouTube, yeni bir arayüz tasarımı test ediyor. Bu tasarımda, video ekranı daha büyük olacak ve video başlığı ile açıklaması kenar çubuğuna taşınacak. Ayrıca önerilen videolar, eskiden açıklama alanında bulunan yere yerleştirilecek. İlk kullanıcı yorumları, değişikliklerin içeriğin takibini zorlaştırdığı yönünde. Tasarım, tüm videoların iç içe geçmesine neden olacak ve alışılmış liste şeklindeki öneri arayüzü rafa kaldırılacak. Şimdilik sadece masaüstü sürümünde test edilen yeni arayüz, kullanıcıların geri bildirimlerine göre değişebilir.

Instagram’dan, reşit olmayanlar için yeni özellik!

Meta, Instagram için reşit olmayan kullanıcılar için özel mesajlar üzerinden çıplaklık içeren fotoğrafları bulanıklaştıracak bir güvenlik özelliği duyurdu. Bu özellik, reşit olmayan kullanıcılara yönelik istismarı önlemek amacıyla geliştirildi. Doğum tarihi bilgisine göre reşit olmayan kullanıcı hesaplarında varsayılan olarak açık olacak olan bu özellik, istenirse devre dışı bırakılabilecek. Makine öğrenimi ile bir fotoğrafın çıplaklık içerip içermediği tespit edilecek ve bu tür fotoğraflar otomatik olarak bulanıklaştırılacak. Kullanıcılar, bulanıklığı kaldırarak fotoğrafa bakabilecek ve aynı zamanda gönderen hesabı engelleme ve şikayet etme seçeneklerine sahip olacaklar. Bu özellik, Instagram'ın çıplaklık içeren fotoğrafların gönderilmesini engellemeye ve bu tür davranışlardan kaçınmaya teşvik etmeye yönelik bir adım olarak tasarlanmıştır. Özellik önümüzdeki haftalarda dünya genelinde kullanıma sunulacak.

Instagram Hikaye kısmına yeniden yazma fonksiyonu!

Instagram, Hikaye kısmına yapay zeka destekli bir yeniden yazma özelliği ekleyerek dikkat çekiyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, metinleri daha yaratıcı hale getirebilecekler. Özellik henüz test aşamasında ve ne zaman genel kullanıma sunulacağı belirsiz. Ancak tahminler, önümüzdeki ayları işaret ediyor.

Facebook Messenger birçok yeni özelliği duyurdu!

Meta, Facebook Messenger'a bir dizi yeni özellik ekledi. Bu özellikler arasında sohbetlerde paylaşılan fotoğraflardan albüm oluşturma, yüksek çözünürlüklü HD fotoğrafları gönderme ve 100 MB'a kadar büyük dosyaları paylaşma bulunuyor. Kullanıcılar artık fotoğrafları listeleyebilir, albümler oluşturabilir ve HD kalitesinde paylaşabilirler. Ayrıca Word, PDF, Excel ve ZIP dosyalarını da doğrudan sohbetlerde gönderebilirler. Yeni özellikler, Facebook Messenger kullanıcılarının iletişim deneyimini zenginleştirerek uygulamayı daha fonksiyonel hale getiriyor.

Spotify, “AI Playlist”i kullanıma sunuyor.

Spotify, kullanıcıların yazılı komutlarla kişiselleştirilmiş çalma listeleri oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir özellik olan "AI Playlist"i beta olarak kullanıma sundu. Bu özellik, türlerin, ruh hallerinin, sanatçıların ve on yılların kombinasyonunu içeren komutlar kullanılarak çalma listeleri oluşturmayı sağlıyor. Kullanıcılar; yerlerden, hayvanlardan, etkinliklerden, film karakterlerinden, renklerden veya emojilerden esinlenerek özel çalma listeleri isteyebilirler. Spotify, bu özellikle kullanıcıların zevklerine dair anlayışından yararlanarak çalma listelerini özelleştirmekte. Kullanıcılar ayrıca çıkan sonuçları düzeltmek ve iyileştirmek için yapay zekâyı kullanabilirler. Spotify, büyük dil modelleri kullanarak kullanıcının amacını anlamakta ve kişiselleştirme teknolojisi ile yapay zeka tarafından oluşturulan çalma listelerini sağlamaktadır. Bu özelliği kullanmak için kullanıcılar, Spotify mobil uygulamasında "Kitaplığınız" sekmesine tıklayarak "AI Playlist"i seçebilirler.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 8 Nisan - 14 Nisan tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

Paylaş