DİJİTAL GÜNDEM (22 Nisan - 28 Nisan 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (22 Nisan - 28 Nisan 2024)
29 Nisan 2024

 

Nisan ayının dördüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • WhatsApp, Hindistan'da 500 milyon kullanıcı kaybedebilir!
  • WhatsApp, durum güncellemesi tepkilerini yönetme imkanı verecek.
  • TikTok, ABD'de resmen yasaklanıyor.
  • X, Türkiye’de kısıtlanacak mı?
  • X, özel bir TV uygulaması başlatıyor.
     

WhatsApp, Hindistan'da 500 milyon kullanıcı kaybedebilir!

WhatsApp, Hindistan'da önerilen yeni bir yasa yüzünden, uçtan uca şifrelemeyi bozmak zorunda kalırsa, 535.8 milyon kullanıcıyı kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bu yasa, sosyal medya platformlarının yasal talepler doğrultusunda kullanıcı mesajlarının kaynağını izlemelerini gerektiriyor. WhatsApp, şifrelemeyi bozmanın kullanıcı gizliliği ve güvenliğini tehlikeye atacağını, şirketin gizlilik taahhütlerine aykırı olduğunu belirtti. Hindistan'da devam eden mahkeme süreci, 14 Ağustos'ta sonuçlanacak ve WhatsApp'ın bu pazardaki geleceği belirsizliğini koruyor.

WhatsApp, durum güncellemesi tepkilerini yönetme imkanı verecek.

WhatsApp, kullanıcılara durum güncellemelerinden gelen bildirimleri kapatma imkanı sunacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik, ilk olarak Android uygulamasının beta sürümünde görülen bu ayrıcalık, kullanıcıların durumlarına emoji ile verilen tepkiler için gelen bildirimleri devre dışı bırakma olanağı tanıyacak. Özellikle durum güncellemeleri için sürekli bildirim almak kullanıcıları rahatsız ederken bu yeni özellik kullanıcı deneyimini daha fazla özelleştirmeye yardımcı olacak. Yeni özelliğin resmi olarak ne zaman sunulacağı henüz belirsiz.

TikTok, ABD'de resmen yasaklanıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, TikTok'un yasaklanmasını öngören yasa tasarısını imzaladı. Bu yasa, TikTok'un Çin merkezli ana şirketi ByteDance tarafından, Çin hükümetinin ABD kullanıcılarının verilerine erişebileceği endişeleri nedeniyle hazırlandı. Yasa tasarısı, önce Temsilciler Meclisi ve ardından Senato tarafından onaylandı. Biden'ın imzasıyla, TikTok'un ABD'de yasaklanması resmileşti. Şirketin yasağı önleyebilmesi için tek yol, 9 ay içinde uygulamayı ABD merkezli bir şirkete satmak.

X, Türkiye’de kısıtlanacak mı?

Türkiye, sosyal medya şirketlerinin ülkede temsilcilik açmalarını zorunlu kılıyor ve X bu zorunluluğa henüz uymadı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'ye henüz temsilci atamayan sosyal medya platformu X'in, mevcut reklam yasağına ek yeni yaptırımlarla karşılaşmasının gündemde olduğunu belirtti. Bakan, devam eden görüşmelerden henüz sonuç alınamadığını ve kanuni düzenlemelerin gerekebileceğini, ayrıca bant daraltma cezasının da gündemlerinde olduğunu ifade etti.

X, özel bir TV uygulaması başlatıyor.

X platformu, CEO Linda Yaccarino'nun duyurusuna göre, yakında akıllı TV'ler için özel bir uygulama başlatacak. Bu yeni uygulama, YouTube benzeri bir arayüzle gerçek zamanlı ve ilgi çekici video içerikleri sunacak. Uygulama, gelişmiş video arama özellikleri ile yapay zeka destekli konuları içerecek şekilde tasarlandı. Ayrıca, kullanıcıların cihazlar arası video izlemelerine olanak tanıyarak bir videoyu telefondan başlatıp TV'de devam etme opsiyonu sunacak. Resmi bir lansman tarihi henüz açıklanmamış olmakla birlikte, uygulamanın yakında kullanıma sunulması bekleniyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 22 Nisan - 28 Nisan tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

Paylaş