DİJİTAL GÜNDEM (29 Nisan - 5 Mayıs 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (29 Nisan - 5 Mayıs 2024)
06 Mayıs 2024

 

Mayıs ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Video üretimine odaklanan 4 yapay zeka çözümü!
  • X, zaman kazandıran özelliğini duyurdu!
  • Instagram, ‘Hikayeler’ için yeni özellikler getirdi!
  • Snapchat, gönderilen mesajları düzenlemeye izin verecek!
  • X kullanıcıları, engellense bile yanıtları görebilecek!
  • Yapay zekalı Google Chrome gerçek oluyor!
  • LinkedIn, platforma Wordle tarzı oyunlar ekledi!
     

Video üretimine odaklanan 4 yapay zeka çözümü!

Yapay zeka tabanlı dört araç, içerik üreticileri ve markaların video içerik üretim süreçlerini hızlandırıyor ve yaratıcılıklarını artırıyor. Bu araçlar:

Fliki AI: Blog yazılarını ve fikirleri videolara dönüştürerek, geniş kitlelere ulaşmanızı sağlıyor. Çeşitli dil ve seslendirme seçenekleri sunarak farklı hedef kitlelerle etkileşim kurmayı kolaylaştırıyor.

HEYGEN: Kullanıcıların çeşitli video formatlarında kullanılabilecek avatarlar oluşturmasına olanak tanıyor, özelleştirilmiş reklam kampanyaları ve video içerikler hazırlama imkanı veriyor.

Leia PiX: Fotoğrafları üç boyutlu videolara dönüştürerek tasarım ve pazarlama profesyonellerinin görsel açıdan zengin içerikler yaratmasını kolaylaştırıyor.

Vizard AI: Uzun videoları sosyal medya kullanımı için uygun kısa içeriklere dönüştürme konusunda uzmanlaşmış olan bu uygulama, videoların en ilgi çekici kısımlarını kısa klipler halinde sunuyor.

Bu teknolojiler, içerik üreticilerinin ve markaların etkili biçimde hedef kitlelerine ulaşmasına yardımcı oluyor, sürekli öğrenmeyi ve yeniliklere adaptasyonu teşvik ediyor.

X, zaman kazandıran özelliğini duyurdu!

Elon Musk, X platformuna Grok AI'yı entegre ederek kullanıcılara haber özetleri sunan bir özellik tanıttı. Bu yeni özellik, özellikle trend haberlerin özetlenmesine odaklanıyor ve kullanıcıların "Sizin için" sekmesinde yer alan hikayeleri, haberlerin ana noktalarını hızlıca öğrenmelerini sağlıyor. Bu hizmet, özellikle Premium aboneler için tasarlanmış ve X'i daha kullanışlı hale getirme amacı güdüyor.

Instagram, ‘Hikayeler’ için yeni özellikler getirdi!

Instagram, Hikayeler özelliği için yeni ve interaktif güncellemeler getirdi. Yeni özellikler arasında; kullanıcıların içeriği bulanık gösteren ve doğrudan mesajlaşmayı teşvik eden 'Reveal', Polaroid tarzı fotoğraflar için 'Frames' ve kullanıcıların müzik zevklerini paylaşmalarını sağlayan 'Add Yours Music' şablonu bulunuyor. Bu güncellemeler, kullanıcıların yaratıcılıklarını ve platformla etkileşimlerini artırma amacı taşıyor.

Snapchat, gönderilen mesajları düzenlemeye izin verecek!

Snapchat, kullanıcılarının gönderdikleri mesajları 5 dakika içinde düzenleyebilmelerini sağlayan bir güncelleme duyurdu. Bu yeni özellik, yazım hataları veya gönderilmiş mesajlardan pişman olma durumlarında düzenleme yapılabilmesine olanak tanıyor ve ilk olarak Snapchat+ abonelerine sunuluyor. Ayrıca güncelleme, tepki veren emojiler gibi diğer yeni özellikleri de içeriyor. Bu özelliklerin, Snapchat'i bilhassa mesajlaşma ve sohbet alanında daha rekabetçi hale getirmesi bekleniyor.

X kullanıcıları, engellense bile yanıtları görebilecek!

X platformunda yapılan bir güncelleme, engelleme özelliğine önemli bir yenilik getirdi. Artık X kullanıcıları, bir başkası tarafından engellendiklerinde bile o kişinin paylaşımlarına verilen yanıtları görebilecekler. Daha önce, engellenen bir kullanıcı, kendisini engelleyen kişinin gönderilerine yanıt verse bile bu yanıtlar engelleyen tarafından görülemiyordu. Elon Musk, daha önce engelleme özelliğini sıkça eleştirmiş ve DM'ler dışında bu özelliğin kaldırılabileceğini ima etmişti. Şirket, bu değişikliği yaparak kullanıcıların deneyimlerini kontrol etmelerine olanak sağlamayı ve gönderilerin herkese açık görünürlüğünü korumayı amaçlıyor. Bu güncelleme, ileride engelleme özelliğinin daha da ilginç bir noktaya taşınabileceğine işaret ediyor.

Yapay zekalı Google Chrome gerçek oluyor!

Google Chrome, yapay zeka asistanı Gemini desteğiyle güncelleniyor. Bu güncellemeyle, Chrome kullanıcıları arama çubuğundan doğrudan Gemini'ye erişebilecek ve @gemini komutuyla yapay zekaya sorularını yöneltebilecek. Gemini, çok dilli destek sağlayacak ve masaüstü Chrome'da adres çubuğu üzerinden kullanılabilecek. Ayrıca, Google hizmetlerine @gmail gibi basit komutlarla erişim sağlayan özellikler ve belirli uzantılar aracılığıyla sorgu yapılmasına olanak tanıyan uzantı desteği de geliştiriliyor. Bu özellikler, kullanıcıların Chrome deneyimini daha akıllı ve etkileşimli hale getirmeyi amaçlıyor.

LinkedIn, platforma Wordle tarzı oyunlar ekledi!

LinkedIn, kullanıcılarını platformda daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmek için Wordle tarzı puzzle oyunları Queens, Crossclimb ve Pinpoint'i tanıttı. Bu oyunlar, kullanıcıların zihin egzersizi yapmalarını ve skorlarını arkadaşlarıyla karşılaştırmalarını sağlayacak şekilde tasarlandı. Oyunlar, günde bir kez oynanabilir ve kullanıcılar skorlarını paylaşabilir. Ayrıca LinkedIn, premium şirket sayfaları için yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Bu yeni özellikler arasında, aylık 99 dolarlık bir abonelik kapsamında sunulacak yapay zeka aracı ve takipçi sayısını artırmaya yönelik sistemler de bulunuyor. LinkedIn ayrıca TikTok'tan ilham alarak dikey formatta kısa video akışı eklemeyi test ediyor. Bu yeni video formatı, kullanıcılar tarafından beğeni ve yorum alabilecek şekilde tasarlanmış.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 29 Nisan - 5 Mayıs tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

Paylaş