DİJİTAL GÜNDEM (25 MART - 31 MART 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (25 MART - 31 MART 2024)
01 Nisan 2024

 

Mart ayının dördüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Spotify, video tabanlı online kurs özelliğini yayına alıyor.
  • İçerik üretici pazarlamasına duyulan güven artıyor!
  • YouTube Music, beklenen yeniliğe sonunda kavuşuyor!
  • Arkadaşına sürekli Reels yollayanlar için Instagram’dan yeni özellik!
  • ChatGPT’nin rakibi Grok için sevindiren açıklama!
  • YouTube’da kanal üyelerine özel Shorts dönemi başlıyor!

Spotify, video tabanlı online kurs özelliğini yayına alıyor.

Spotify, kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla video tabanlı online kurs özelliğini başlattı. BBC Maestro, Skillshare gibi platformlardan gelen dersleri içeren bu yeni özellik; müzik, yaratıcılık, iş ve sağlıklı yaşam gibi dört ana kategoride kurslar sunuyor. Kullanıcılar, mobil uygulama üzerinden ya da arama ve göz atma özellikleriyle bu kurslara erişebilir. Bu adım, Spotify'ın eğitim içeriklerini platformuna dahil etme çabasının bir parçası. Ücretsiz ve premium aboneler, her kurs için en az iki dersi ücretsiz alabilirken, tam kursa erişim için ek ücret ödemek durumundalar. Ancak Spotify'ın uygulama içi ödemeleri desteklememesi nedeniyle, ödemenin dış bir yöntemle yapılması gerekiyor.

İçerik üretici pazarlamasına duyulan güven artıyor!

İçerik üreticilerinin yaratıcılığı ve yenilikçiliği sayesinde, dijital video tüketimi ve reklamverenlerin bu alana olan güveni artmaya devam ediyor. Reklamverenlerin büyük bir çoğunluğu, içerik üreticileriyle reklam vermenin etkili olduğuna inanıyor ve yatırımlarını artırmayı planlıyor. Tüketiciler ise bir yıl öncesine kıyasla daha fazla içerik üretici içeriği tüketiyor ve bu içeriklerin kişisel ilgi alanlarına daha fazla hitap ettiğini düşünüyor. Ayrıca araştırmalar, içerik üretici yapımlarının reklamlarıyla daha yüksek etkileşim ve bağlılık sağladığını gösteriyor.
 

YouTube Music, beklenen yeniliğe sonunda kavuşuyor!

YouTube Music, masaüstü web sitesinde çevrimdışı müzik indirme özelliğini kullanıma sunuyor. Bu güncelleme ile kullanıcılar, internet olmadan da şarkıları ve çalma listelerini dinleyebilecekler. Önceden yalnızca mobil uygulamada mevcut olan bu özellik, artık masaüstü kullanıcılara da müziklerini cihazlara indirip çevrimdışı dinleme imkanı sağlıyor. Ancak indirilmiş içerik, 10 cihaz sınırına tabi olacak ve 30 günde bir internet bağlantısı gerektirecek. Bu özellik, YouTube Music'in kullanıcı deneyimini iyileştirerek cihazlar arası daha sorunsuz bir deneyim sunmasını amaçlıyor.

Arkadaşına sürekli Reels yollayanlar için Instagram’dan yeni özellik!

Instagram, kullanıcıların birbirleriyle ilgi alanlarına göre Reels videoları paylaşmalarını kolaylaştıracak "Blend" adı verilen bir özelliği test etmeye başladı. Bu özellik, beğendiğiniz Reels videolarını arkadaşlarınızın görüntülemesine olanak tanıyacak ve tam tersi de mümkün olacak. Blend, maksimum iki kişi arasında çalışacak ve birbirlerinin ilgi alanlarına uygun videoları otomatik olarak keşfetmelerine yardımcı olacak. Özelliğin kullanıma sunulup sunulmayacağı henüz belirsiz ancak testlerin devam ettiği biliniyor.

ChatGPT rakibi Grok için sevindiren açıklama!

Elon Musk, X sosyal medya platformuna entegre edilen yapay zeka sohbet botu Grok AI'nin tüm Premium kullanıcılarına sunulacağını açıkladı. Başlangıçta sadece Premium+ kullanıcıları için planlanan Grok, şimdiyse Temel, Premium ve Premium+ olmak üzere tüm ücretli abonelikler için erişilebilir olacak. Grok AI, normal ve eğlence modlarına ek olarak daha da ileri bir "akıl almaz eğlence modu" ile güncellendi ve ChatGPT gibi araçlarla rekabet için mizahi bir yaklaşımla, daha gelişmiş bir bilgi kaynağı olarak konumlandırılıyor. X, üç farklı abonelik planı sunuyor: Premium Temel (3 dolar/ay), Premium (8 dolar/ay) ve Premium+ (16 dolar/ay). Grok AI özelliği tüm bu planlara dahil edildi. Premium+ planının diğerlerinden ayıran özelliği, sıfır reklam içermesi olup sponsorlu reklamların görünmeye devam edeceği belirtiliyor.

YouTube’da kanal üyelerine özel Shorts dönemi başlıyor!

YouTube, kanal üyelerine yönelik özel bir Shorts içeriği paylaşma özelliğini tanıttı. Bu yeni özellik, ödeme yapan üyelere özel tasarlanmış ve içerik üreticilerine; ürün indirimleri, duyurular ve sahne arkası görüntüler gibi özel içerikleri paylaşma imkanı sunuyor. İçerik üreticileri, yalnızca kanal üyelerinin erişebileceği Shorts videoları yükleyebilecek ve bu içerikler özel bir yıldız simgesiyle işaretlenecek. YouTube, Shorts'un günlük izlenme sayısının 70 milyardan fazla olduğunu ve İş Ortağı Programı'ndaki kanalların yüzde 25'inden fazlasının Shorts aracılığıyla gelir elde ettiğini belirtti.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 25 Mart – 31 Mart tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

Paylaş