Dijital Pazarlama Stratejilerinin Gözbebeği: Influencer Marketing

Dijital Pazarlama Stratejilerinin Gözbebeği: Influencer Marketing
15 Nisan 2024

 

Reklamcılık dünyasının son 6-7 yılına şöyle bir göz attığımızda, birçok farklı pazarlama yöntemi, teknolojik gelişme ve trendin söz konusu olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Ancak bunlardan en çok ses getiren ve kendine en sağlam yer edinen, şüphesiz ki influencer marketing oldu.

İyi de bu markalar için neden bu kadar önemli hâle geldi ve bu tür bir strateji sizi nasıl başarıya götürür; gelin biraz konuşalım.

Bu metodun çekiciliğini anlamak için bir adım geriden bakmamız gerekiyor. Bir bilgisayara, akıllı bir telefona sahipseniz, üstelik de aktif bir sosyal medya kullanıcısıysanız her gün onlarca reklamla karşılaşıyorsunuz. Televizyon reklam kuşağı, alt bantlar, push notification’lar, banner’lar, pop up’lar, billboard’lar... Hatta YouTube hesabınızı premium kullandığınızı varsayalım. O zaman dahi kendinizi, izlediğiniz içeriğe entegre bir advertorial’la karşı karşıya bulabilirsiniz.

Bu reklam bombardımanı, bir noktadan sonra ister istemez bir duyarsızlaşmaya yol açıyor. Görülen, duyulan, okunan şeyler kişi için hiçbir şey ifade etmemeye ve herhangi bir etki uyandırmamaya başlıyor. Hele ki içerik klasikleşmiş bir tasarıma ya da kendini sıkça tekrar eden cümlelere sahipse, reklamın ayrışması daha da imkansız hale geliyor. Geleneksel reklamlar eski etkisini kaybettiği için de influencer’ların etkin gücü devreye giriyor. Dayatılandan ziyade özgür iradeyle takip edilen bir influencer’ın ürün veya hizmet hakkındaki samimi tavsiyesi, satın alma konusunda çok daha belirleyici olabiliyor.

Influencer’lar takipçileriyle genellikle bir güven bir ilişkisi kuruyor. Fikirlerini sordukları caption’lar, soru-cevap etkinlikleri ve canlı yayınlar, zamanla güçlü bir bağa dönüşüyor. Bu da deneyim ve tavsiyelerini takipçileri için oldukça önemli hale getiriyor. Dolayısıyla, bir influencer’ın markanızdan söz etmesi, tüketicinin katı duvarlarını yıkma potansiyeline sahiptir.

Ancak influencer pazarlamasının markalar için değerini sadece takipçi sayılarıyla ölçmek, yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Önemli olan ilk şey, influencer’ın takipçi kitlesinin markanızın hedef kitlesiyle ne kadar örtüştüğüdür. Bir makyaj markası için fitness eğitmeni bir sağlıklı yaşam influencer’ıyla iş birliği yaptığınızda, sonuçların pek parlak olmayacağını söylemek büyük bir kehanet olmaz. Keza markanız niş bir ürüne/hizmete ve yüksek gelir seviyesinde bir hedef kitleye hitap ediyorsa, mütevazı yaşam tarzına sahip bir influencer’ın söyleyeceği hiçbir şey, muhtemelen ulaşmak istediğiniz kişiler tarafından görülmeyecektir. Bu yüzden, influencer seçiminde dikkatli olmak ve markanızla örtüşen kişilerle iş birliği yapmak önemlidir. “Benim markam ete kemiğe bürünse nasıl bir karakter olurdu?” sorusuna karşılık gelen bir persona oluşturmak ve buna uygun profillerle el sıkışmak en akılcı yaklaşım olacaktır.

Peki, influencer pazarlaması markalar için neden bu kadar önemli?

Birincisi, içten bir kurguyla ilerlendiğinde hedef kitleye organik bir şekilde ulaşma imkanı sunar. İkincisi, marka görünürlüğünü/bilinirliğini artırır ve potansiyel müşterilerin direkt ya da dolaylı olarak dikkatini çeker. Üçüncüsü, influencer’ın takipçileri üzerinde oluşturduğu güven, markanın oluşturmak istediği güvene uzanan yolu kısaltmaya yardımcı olur.

Ve son olarak; elbette ki influencer’lar marka mesajını kurumsal bir ağızdan değil de daha kişisel ve samimi bir şekilde iletebilme olanağı sağlar.

Ancak, influencer pazarlamasıyla ilgili bir gerçeği de kabul etmek gerekir: Her iş birliği mükemmel sonuçlar vermeyebilir ve bu her zaman yanlış stratejiden kaynaklanmaz. Kişilerin satın alma tercihlerini etkileyen birçok değişken olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca, iş birliğinin başarısını ölçmek için belirli metrikler belirlemek ve süreç içerisinde koşullara göre iyileştirmeler yaparak medya satın alma/reklamlama stratejisini şekillendirmek de son derece kritiktir. Unutmayın ki işin sırrı, takipçilerinin kalbini kazanmış bir influencer’ın, kendisiyle paralellik taşıyan bir markayı takipçilerinin kalbine yerleştirmesidir.

Ahtapot Sosyal Medya; influencer pazarlamasının büyülü dünyası dahil birçok farklı pazarlama stratejisiyle hedefe en isabetli ve en kısa yoldan ulaşmanıza yardımcı olmak üzere, Mecidiyeköy’deki ofisinde sizleri bekliyor. Biz markanızla heyecan dolu yeni ufuklara yelken açmaya hazırız; ya siz?😊

Yazan: Beyzanur Demirkapu

Paylaş