YouTube'da Özgün İçerik Üretmek Hâlâ Mümkün mü?

YouTube'da Özgün İçerik Üretmek Hâlâ Mümkün mü?
21 Aralık 2023

 

YouTube, 2005 yılında hayatımıza girdiği günden bu yana, hızla yükselen bir popülariteyle dijital içerik üreticileri için büyük fırsatlar sunan devasa bir platform. YouTuber kimliğiyle hayatımıza giren ve birçok videoda, programda, talk show’da, dizide ve filmde karşımıza çıkan pek çok isim var. Bu dev mecraya dakikada ortalama 500 saatlik video yüklendiğini düşündüğümüzde, neredeyse insan aklının düşünebileceği her şeyin planladığı, görüntülendiği ve yayınlandığı sonucuna varabiliyoruz. Peki, bu varsayım ne kadar doğru ve burada özgün içerik üretmek hâlâ mümkün mü? Cevabı nerden baktığımıza göre değişiyor. Ancak bu süreç giderek daha karmaşık hâle gelmekte. Gelişen algoritmalar, artan rekabet ve hızla değişen izleyici beklentileri, içerik üreticilerini daha yaratıcı ve stratejik olmaya zorluyor.

 

YouTube, dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya ulaşma imkânı sunan bir mecra olmasının yanı sıra, içerik üreticilerine gelir elde etme fırsatı da sunuyor. Ancak, bu fırsatları değerlendirmek ve izleyici kitlesiyle bağ kurmak her geçen gün daha zor hâle geliyor. Bu noktada, özgünlük ve kalitenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Özgün içerik üretmek için ilk adım, içerik konseptini doğru bir şekilde seçmek olmalı. İzleyicilerin ağırlıkla ilgi gösterdiği alanlara uygun bir konsept bulmak, kanalın büyüme sürecini hızlandırabilir. Ancak, bu noktada önemli olan sadece trendlere uyum sağlamak değil, aynı zamanda özgün bir tarz da ortaya koymaktır. Kendi tarzınızı bulmak, izleyicilerin sizi diğer içerik üreticilerinden kolayca ayırt etmelerini sağlar. Bu bazen dillere pelesenk olacak söz öbekleri ve nidalar kullanmak, bazen sizle özdeşleşecek aksesuarlar kullanmak, bazen de kendiniz hakkında spesifik bilgiler vermek olabilir.

 

İzleyici kitlesiyle etkileşim, başarılı bir YouTube kanalının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Yorumlara düzenli olarak yanıt vermek, sosyal medyada aktif olmak ve izleyiciler ile topluluklar oluşturmak, sadece içerik üreticileri ile izleyiciler arasında bir bağ kurmakla kalmaz, aynı zamanda kanalın izleyici kitlesini büyütmeye de katkıda bulunur. Olur ya bazen ne kadar özenli davranırsanız davranın, belli bir kitlenin üzerine çıkamazsınız. Böyle bir noktada negatif düşünmemek, istikrarı sürdürmek oldukça önemlidir. Kemik bir kitle yaratmak, zaman içinde geniş ve birbirinden son derece kopuk bir topluluk ortaya çıkarmaktan çok daha güçlü bir etkiye sebep olabilir. Tarihe dönüp baktığımızda, mütevazı kitlelerin organize olduklarında ne kadar gür ses çıkarabildiklerine dair birçok örnekle karşılaşırız. 😊

 

Hangi sektörde olursa olsun, herkes icra ettiği işin / ürünün / hizmetin sonuçları hakkında fikir sahibi olmak ister. Bir müzisyen eğlendirmek, bir yönetmen düşündürmek, bir ressam hayranlık uyandırmak, bir mühendis ya da bir yazılımcı hayatı kolaylaştırmak amacıyla yola çıkmış olabilir. Motivasyonlarda sektöre ve kişiye göre değişse de herkes bu sonuçları gözlemleme, kendine çekidüzen verme ya da kendiyle gurur duyma şansına sahip olamaz. Karayollarında asfalt yenilediğinizi düşünün… İnsanlar bu tarz emekler için genellikle size teşekkür etmez. Hatta bu emeğin size ait olduğunu dahi bilmez. Övgüyü de yergiyi de ilgili kurumlar alır.

Kullanıcıların görüş bildirmeye değer gördüğü bir içerik üreticisi olmak, yorumların içeriği ne olursa olsun ilk etapta değerlidir. Bu, ortaya koyduğunuz şeyin fark edildiğini, insanları birtakım duygulara sürüklediğini, üstelik bu etkinin üşenmeyip görüşlerini sizle paylaşmak isteyecek kadar baskın bir hisse yol açtığını gösterir. Onlarla iletişimde olup önemsediğinizi göstermenin yanında, büyük resimde bu yorumların yol haritanızı belirlemeye de yardımcı olacağını asla unutmayın. Yanlış bir strateji izlediğinizde, bunun yol açtığı ruh halinden anında haberdar olmak, bunu bir sonraki içerikte telafi edebilecek ya da çıkıp samimiyetle özür dileyebilecek olmak, aslında önemli bir şanstır. Düşüncelerin dile getiriliş biçimi kimi zaman rahatsız edici olsa da insanların sizden ne beklediğini bilmek, onlara istediğini verebilmenin en kolay yoludur.

 

YouTube'da özgün içerik üretmek zorlu bir süreç fakat bu mücadelenin sonunda emeklerinizin karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu karşılık bazen milyonlarca takipçi olmayabilir. Ancak hedeflediğiniz konuda belli bir disiplin çerçevesinde çaba göstermek ve kararlı bir tutum ortaya koymak, günün sonunda muhakkak iyi hissettirecektir. Ürettiğiniz içerikleri takdir eden, sizinle bizzat diyalog kurmak isteyen, içeriğinizle paralel olarak sizden bir şeyler öğrenen, sizinle eğlenen, sizinle hüzünlenen, sizinle kafa dağıtan birileri muhakkak olacaktır. İlk adımı atmadan önce çok sayıda takipçi elde etmeye değil de belirli bir kitlenin duygu durumunu olumlu yönde değiştirme motivasyonuyla hareket ederseniz, başarma ihtimaliniz artacaktır.

İşin teknik tarafını özetlediğimizde; stratejik bir konsept seçimi, izleyici kitlesiyle güçlü bir bağ kurma, kaliteli içerik üretme ve platformun dinamiklerine ayak uydurma, bir içerik üreticisinin başarılı olmanın temel şartları olarak sayılabilir. Ama yukarıda okuduğunuz üzere, psikolojik ve sosyal boyutunu da asla süreçten bağımsız değerlendirmemeli ve göz ardı etmemelisiniz. Tabi ki kişisel içerik üretimi ve bir markanın pazarlama stratejileri birbirinden farklı dinamiklerle ilerleyebilir. Markanızın YouTube ve aklınıza gelebilecek tüm dijital platformlarda, özgün ve hedef kitlesine uygun bir iletişim stratejiyle ilerlemesi için güvenilir bir partnere ihtiyaç duyuyorsanız, bir noktada Ahtapot Sosyal Medya’yla mutlaka tanışmalısınız. 😊

YAZAN: Alper Küpeli

Paylaş