YENİ MEDYA, GELENEKSEL MEDYAYA KARŞI

YENİ MEDYA, GELENEKSEL MEDYAYA KARŞI
07 Ekim 2022

 

Her işletmenin kimliği, ruhu ve başarı dinamikleri farklı… Tıpkı bir insan gibi. Medyanın kullanım biçimi de bu farklılıklar arasında. Bazı işletmeler reklam çalışmalarını televizyon, gazete ve radyo gibi geleneksel medya kanallarından gerçekleştirirken; bazı işletmeler ise arama motoru pazarlaması (SEM), sosyal medya, blog, dijital kanallar gibi yeni medya unsurlarından maksimum düzeyde faydalanıyor.

Kısaca geleneksel medya ve yeni medyayı karşılaştıralım mı?

Geleneksel medya için televizyon, radyo, gazete, dergi ve reklam panolarından oluşan bir medya türü diyebiliriz. Geleneksel medyada gösterilen reklamlar, yeni medyaya göre pahalı olsa da anında etki yaratabilir. Hedef kitleye mesaj tek yönlü ve doğrudan iletilir.

Yeni medyayı ise tüm sosyal medya platformları, arama motoru pazarlamasını (SEM) ve arama motoru optimizasyonu (SEO) olarak özetleyebiliriz. Sosyal medya kanallarındaki iletişim çift yönlüdür, hedef kitle ile konuşulur, sohbet edilir, onlara soru sorulur. Aslında tam anlamıyla hedef kitle, markanın iletişimine dahil edilir.

Her iki medya türünün de olumlu veya olumsuz yanları olsa da hem geleneksel medya hem de yeni medya arasında bir denge olması gerekiyor. Tüketicilere farklı yollarla ulaşmak ve onları etkilemek, yeni medyayı geleneksel medya ile harmanlamaktan geçiyor.

Peki bu dengeyi nasıl kurabiliriz?

Geleneksel medya reklamlarınızı sürdürürken, markanızın yayılımını ve etkileşimini artırmak için sosyal medya platformlarında da görünür olmanız oldukça önemli. Sosyal medyayı müşteri hizmetleri tabanı olarak kullanabilir; çekiliş ve yarışmalar ile etkileşiminizi artırabilirsiniz. Geleneksel medyada verdiğiniz reklamları, yeni medyaya da entegre edebilirsiniz.

Unutmayın ki, markanızın başarısı için hem yeni hem de geleneksel medya sizin en değerli yol arkadaşlarınız…

 

Yazan: Sena Keleş

Paylaş