TWİTTER'DAN MARKALARA COVİD-19 ÖNERİLERİ

TWİTTER'DAN MARKALARA COVİD-19 ÖNERİLERİ
02 Nisan 2020

 

COVID-19 salgını tüm dünyada hayatı durma noktasına getirdi. Pandemi sürecinde markaların hedef kitleleriyle olan iletişimi de değişiklik göstermeye başladı. İşte tam da bu noktada Twitter, markalara kontrolü nasıl ellerinde tutacaklarına dair bazı ipuçları sağlama yoluna gitti.

Twitter soruyor: Markanız Covid19 ile ilgili ne söylemeli? Daha da önemlisi, gerçekten bir şey söylemeli mi? Bu soruların cevaplarından emin değilseniz endişe etmeyin, çünkü Twitter bu süreçteki iletişimin nasıl olması gerektiğini detaylıca açıklamış…

Son haftalarda insanların evlerini terk etmemeye başlamaları daha fazla internet kullanmalarına neden olmuş durumda. Bu da markalara her zamankinden daha geniş bir kitleyle etkileşime geçme konusunda belli bir fırsat tanıyor. Burada önem kazanan konu ise bu iletişimin nasıl kurulacağı. Gündeme dair içerik paylaşımları yapmak bir seçenek. Twitter da bu konuyu destekliyor. Ancak dikkat etmenizi istediği şey, gündemi baz alıp Koronavirüs gündemini kendinize, kendi markanıza ve iletişiminize nasıl adapte ettiğiniz.

Öncelikle konunun uzmanı değilseniz, Covid-19 üzerine bilgilendirme yazıları yazmamanız önemli. İnsanların bilgiye en çok ihtiyaç duydukları bu dönemde, neden bilgilendirme yapmanın kötü olabileceğini sorabilirsiniz. Cevap basit: İnsanlar kaliteli bilgilere ulaşmak istiyor. Twitter da bu noktada markanıza şunu öneriyor: İnsanları bilgilendir ama mutlaka kendi uzmanlık alanınla bir bağ kur!

Eğer bir dezenfektan/deterjan/temizlik ürünleri satan bir markanız varsa Koronavirüs’ten korunmak için ellerin nasıl yıkanması gerektiğinden bahsedebilirsiniz. Ya da evleri dezenfekte ederken nelere dikkat edilmesi gerektiği de sizin konularınız arasında yer alabilir. Dikkat etmeniz gereken tek şey, sağladığınız bilginin markanızla bir alakası olmalı.

Bir diğer konu ise insanları birbirleriyle iletişime geçirip aralarında bağ kurabilmek. Bu elbette her markanın kolay kolay yapabileceği bir şey değil. Hitap ettiğiniz kesimden konuştuğunuz başlıklara ve hizmetlerinize kadar birçok unsur burada önemli rol oynuyor. Ancak Twitter'ın söylediği şey oldukça basit. Eğer insanlara birbirleriyle etkileşime geçerek birbirlerine destek olma fırsatı sağlama şansınız varsa, bunu yapın.

Gelelim 3 numaralı konuya. Twitter, takipçilerinizi eğlendirebilmeniz gerektiğini söylüyor. Çok da iyi yapıyor. Tüm bu karamsar tablonun bir şekilde dağılması da gerekiyor. Hayatlarımıza devam etmemiz gerektiğini ara sıra gülümseterek hatırlatmanın marka ve kullanıcılar arasındaki samimiyeti de artıracağı düşünülüyor.

Dördüncün ve son önemli nokta ise, yardımcı olabilmek. Elinizde sunabileceğiniz, paylaşabileceğiniz herhangi bir ürün/hizmet varsa Twitter bunu kitlelere ulaştırmanızı öneriyor. Buna örnek olarak sanal turlarını ücretsiz hale getiren müzeler, konser kayıtlarına erişimi açan Berlin Filarmoni Orkestrası, her gün farklı bir belgeseli Facebook hesapları üzerinden paylaşan Documentarist verilebilir.

Yazan: Birkan Koç

Paylaş