TİKTOK’TA ÖNE ÇIKMANIN 7 YOLU

TİKTOK’TA ÖNE ÇIKMANIN 7 YOLU
05 Temmuz 2021

 

1.2 milyar aktif kullanıcısı ile en popülerler sosyal mecralardan biri olan TikTok’a ilgi her geçen gün artıyor. Peki, hem sıra dışı içerikleri hem de hızlı büyümesiyle uzun süredir gündemdeki yerini koruyan Tiktok’ta varlığınızı başarılı şekilde nasıl yönetirsiniz?

Sizler için TikTok terimlerinden hashtag'lere, videolardan içerik üreticilerine kadar detaylı bir yazı hazırladık!

Herkese keyifli okumalar dileriz. 🙂

 

 1. Diğer sosyal medya mecralarının aksine, Tiktok’ta en yüksek trafiği organik şekilde alabilirsiniz. Tiktok kullanıcılarının yaklaşık %50’si 34 yaş altında olması nedeniyle bu genç kitleye yönelik içerikle oluşturmakla başlayabilirsiniz.
 2. Tüm sosyal medya mecralarında olduğu gibi, bio’nuzu eksiksiz doldurmanız Tiktok’ta da büyük önem taşıyor. Üstelik bu alanda promote etmek istediğiniz video linkini paylaşarak ek bir trafik elde etme şansınız da var.
 3. Sosyal medyanın geldiği noktada videolar, statik görsellerden daha fazla trafik getiriyor. Uygun müzik/sesle desteklenen yetenek sergilediğiniz, güzel bir anı yakaladığınız ya da ilginç bir bilgi paylaştığınız videolar profilinize trafik çekmekte başarı sağlayacaktır.
 4. Paylaşım saatleri tüm sosyal medya mecralarında olduğu gibi Tiktok’ta da önem taşıyor. Uygulama içi trafiğin en yüksek olduğu saatleri seçerseniz, daha fazla kullanıcıya görünür olma şansını yakalarsınız.
 5. Yarışmalar yapmak ve hediyeler vermek her zaman içeriklerinizin viral olma ihtimalini artırır. Üstelik içeriklerinizin daha fazla paylaşılmasının yanı sıra profilinize takipçiler de geleceğini gözlemleyebilirsiniz.
 6. Tiktok’un organik trafiğin en yüksek olduğu mecra olduğundan bahsetmiştik. Peki reklamlı içerikler hiç mi işe yaramıyor? Elbette yarıyor. Üstelik organik içeriklerden farklı olarak anında sonuç vermesi ve içeriklerinizin ne kadar beğenildiğine dair detay bilgi almak için reklamları da kullanmanın özellikle az takipçili hesaplar için faydalı olduğunu söylemeliyiz.
 7. Influencer’larla iletişim. Tiktok hesabını özellikle bir marka adına kullanıyorsanız bu adım kaçınılmaz bir önem arz ediyor. Reklam bütçesi ya da organik trafikle uzun zamanda elde edemeyeceğiniz trafik ve takipçi sayısına bu sayede ulaşmanız mümkün.

 

Bütün bu maddelerin yanı sıra, tüm sosyal mecralarında olduğu gibi, trafiğin önemli yolu düzenli ve ilgi çekebilecek içerik yaratmaktan geçiyor.

Markalar açısından ise durum biraz daha ciddi. Tiktok’ta yer alan çoğunluğu 18-34 yaş arasında olan kitle tüketici olarak birçok markanın erişmeye çalıştığı kitle. Özellikle bu yaş aralığındaki her 3 sosyal medya kullanıcısından 1’i Tiktok’ta yer alıyor.  

Peki, bu kitleye ulaşmak için nasıl içerikler hazırlamalı?

 1. Dahil olma isteği yaratacak içerikler oluşturun. İzleyenlerin videonuzda bahsettiğiniz konuyu kopyalamak, aksi fikir sunmak ya da sunduğunuz ürünü denemek isteyecekleri içerikler oluşturun.
 2. 3 saniye kuralına uyun! Tiktok algoritmasına göre oluşturduğunuz video süresinin sonuna kadar izlenmiyorsa daha az trafik yönlendiriliyor. Hazırladığınız içeriklerin ilk 3 saniyesinde takipçilerin merakını cezbetmesini sağlarsanız kullanıcılar içeriğinizi sonuna kadar izler ve daha fazla trafik çekersiniz.
 3. Viral olan fikirleri takip etmeyin, viral olacak fikirler üretin! Taklit ettiğiniz trend fikirler sizden başka birçok insan tarafından taklit ediliyor. O kalabalığın içinde kaybolmaktansa, güvenebileceğiniz bir fikir bulup, bu fikri geliştirmeye odaklanın. Bunu akılda kalıcı müzik ya da mizahla birleştirin.

Tiktok’ta ses getiren, başarılı işlerden birkaçı ise şöyle;

 • 2020 yılında Martinelli markasının yaklaşık bir elma büyüklüğündeki elma suyu şişesini ısırınca çıkan elma sesi bir kullanıcının videosuyla başlayıp büyük bir viral etkiye kavuştu. Bu meyve suyuna erişimi olan tüm kullanıcılar da sesin gerçek olup olmadığını test etmek için marketlere koştu.
 • 2020 yılında Türkiye’den de İpana markası “Sen Gülünce Çok Güzelsin” kampanyasını Tiktok üzerinden planlayarak toplam 865 milyon gösterime ulaştı.

 

Siz de işletmenizin doğru mecralarda, doğru içeriklerle yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya olarak profesyonel ekibimiz, kreatif çözümlerimiz ve gelişmiş iletişim stratejilerimiz ile her zaman yanınızdayız! 🙂

 

Yazan: Zeynep KULAN

Paylaş