TBT’NİN NEDEN BU KADAR POPÜLER OLDUĞUNU AÇIKLIYORUZ!

TBT’NİN NEDEN BU KADAR POPÜLER OLDUĞUNU AÇIKLIYORUZ!
28 Ağustos 2018

 

2011 yılında ortaya çıkan, 2012 yılından bu yana ise oldukça popüler olan TBT hashtag’i neden bu kadar popüler oldu?

Instagram’a fotoğraf yüklerken fotoğrafları belli konu başlıkları altında toplamak ve daha çok kişinin dikkatini çekmek amacıyla oluşturulan hashtag’lerden en popüler olanlarından biri kuşkusuz #tbt. Bu hashtag yalnızca Instagram’da değil, Twitter ve Facebook’ta da oldukça popüler!

Özellikle Instagram’da oldukça fazla paylaşım yapılan #tbt hashtag’i ilk olarak 2011 yılında hayatımıza girdi. 2012 yılında popülaritesini artırdı ve hala da korumaya devam ediyor. Açılımı Throw Back Thursday olan olan hashtag Türkçe’ye birebir çevrildiğinde perşembe gününe dönüş anlamı taşısa da, kullanıcılar tarafından “ne günlerdi” anlamında kullanılıyor. Sonunda Thursday olmasının nedeni ise aslında hashtag’in ortaya çıkış amacını gösteriyor. Bu amaç da Instagram’da en az paylaşım yapılan perşembe gününde yapılan paylaşım sayısını artırmak!

Genellikle hayatınızın başka bir döneminde kalmış hatıraları paylaşırken (öğrencilik yılları, ilk okul çağları gibi.) kullanılan bu hashtag, o kadar popüler ki yalnızca Instagram’da bu etiket altında 400 milyonun üzerinde gönderi bulunuyor ve yarın bu sayı daha da artacak. smiley

Bu hashtag’in ilk olarak göründüğü Nice Kick adlı hesap şu an 2,9 milyon takipçiye sahip.

Yazan: Emel Kızıltaş

Paylaş