Sosyal Medya’nın Yeni Trendi: Video Marketing

Sosyal Medya’nın Yeni Trendi: Video Marketing
08 Aralık 2016

 

Son dönemde yaratıcı video içeriğinin önemini iyice anlayan sosyal medya platformları, kullanıcılarını video içeriği üretmeye teşvik etmek için alt yapılarını kendi dinamiklerine uygun şekilde geliştiriyorlar. Bu gelişmeye duyarsız kalamayan markalar da yaratıcı content üretmek için çeşitli pazarlama stratejileri geliştirmeye devam ediyorlar. Ancak her yerden çok fazla video içeriğine maruz kalan kullanıcıların dikkatini çekmek eskiye nazaran zor hale geldi. Biz de düşündük ve video marketing furyasında markanızın ön plana çıkması için sizlerle birkaç ipucu paylaşmaya karar verdik.

İşte video pazarlama stratejisi hakkında bilmeniz gerekenler…

Youtube:

Ayda 3 milyar arama sonucuyla dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak karşımıza çıkan Youtube’ta videonuzun izleme sayısını artırmak için tüyoları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Kullanıcıların %40’ı videoda açıklama görmek istediği için, videolara alt yazı eklemek kritik bir öneme sahip.
 2. Doğru video açıklamaları ve açıklamadaki linkler markanın SEO puanı artırır. Daha iyi SEO demek daha çok izlenmek demek.
 3. Videonun ilk 10 saniyesi çok önemli. Çünkü kullanıcı ilk 10 saniyeden sonra videoyu izleyip izlememeye kararı veriyor.
 4. Videonun yüksek kalite bir çözünürlüğe sahip olması gerektiğini söylemiyoruz bile.

Facebook ve Twitter

Dijital kanallarda iş yapılırken mobil tarafı düşünmek artık kaçınılmaz. Özellikle Facebook ve Twitter kullanıcılarının da çok yüksek bir kısmının mobil kullanıcısı olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda video pazarlamanın önemini bir kez daha anlıyoruz.

 1. Videonuz bir hikaye anlatmalı. Bilgilendirici, eğlenceli ya da farkındalık yaratmak için hazırlayacağınız video içeriklerinin gerçek bir amacı olmalı.
 2. Kullanıcı bu amacı yakaladığı an organik paylaşım da gerçekleşmiş olacak.
 3. Facebook’ta paylaşacağınız videoya bir isim ve altyazı eklenmesi önemli. Çünkü yapılan Facebook videolarının %85’i ses kapalıyken izleniyor.
 4. Videonun ilk 3 saniyesi de çok önemli. Çünkü otomatik olarak oynatılan bu 3 saniye sonrasında kullanıcıyı yakalayıp videonuzun izlenmesini sağlayabilirsiniz.
 5. Yine videonun ilk saniyelerinde insan kullanımı önemli. İnsan figürü, kullanıcının videoyu izlemesine yardımcı oluyor.
 6. Çarpıcı metin kullanımı ve yüksek çözünürlüklü kaliteli içerikler daha fazla kullanıcıyı kendine çekiyor.
 7. Dijital pazarlama trendlerinde reklam iletişiminden çok organik etkileşim ön planda. Ancak mecraya özgü yapılan doğru hedefleme ve paylaşım stratejisiyle hedef kitleye daha efektif ulaşılabileceğimiz de bir gerçek.

Instagram:

 1. Instagram'da da durum çok farklı değil. Videolar sessiz olarak dönmeye başladığı için videoları tasarlarken sesli değil sessiz düşünmek gerek.
 2. Doğru sayıda hashtag kullanımı ile içeriğinizin %12 daha fazla etkileşime girmesini sağlayabilirsiniz.  
 3. Instagram Stories’i yaratıcı kullanmak için fırsatınız varken, Snapchat’ten ayrılmak için kreatif ekibinizi bir araya getirin.

Ya da getirmeyin bize yazın, biz çok uzun süreden beri bir aradayız: http://www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Paylaş