SOSYAL MEDYADA VİDEO TRENDLERİ

SOSYAL MEDYADA VİDEO TRENDLERİ
30 Ekim 2019

 

Günümüzde sosyal medya video içeriklerin popülerliği artarak devam ediyor. Video içerikler, sosyal medyanın en çok etkileşim alan içeriklerini oluşturuyor.

Animoto firmasının yapmış olduğu anket, video içerikler ile ilgili birçok gerçek veriyi bize sunuyor. 100 tüketici ve 500 pazarlama uzmanı ile yapılan anketin sonuçlarına baktığımızda video içerikler ile ilgii farklı platformlarda farklı oranlar ve etkiler görüyoruz.

Video içeriklerin en çok yer aldığı platformlardan biri Instagram, IGTV sayesinde Instagram’da oldukça fazla içerik yer alıyor. Pazarlama uzmanlarının %77’si IGTV’ye en az bir video yüklemesi yapmış durumda.

Instagram’ın bir diğer popüler özelliği Hikayeler ise gittikçe önem kazanıyor. Büyük çaplı pazarlama stratejilerine baktığımızda son 12 ayda Instagram Hikayeler’de yer alan video içeriklerin %41 oranında artış gösterdiği görülüyor.

Markaların %70’i geçen seneye göre daha fazla video içerik oluşturduklarını belirtiyor. Bu artış, reklam harcamalarını da video içeriklere kaydırmış durumda. Ankete katılan uzmanların yarısından fazlası Ads Manager ile Facebook ve Instagram’a video reklamı verdiğini belirtiyor. Katılımcıların yarısı ise son 12 ayda en az bir kere YouTube’da video reklamı harcaması yapmış.

Videolara harcanan bu efor sonucunda pazarlama uzmanlarının %91’i videolardan gelen ROI sonuçlarından memnun olduğunu belirtiyor. Bu nedenle de markalar video içeriklerden vazgeçmiyor.

Peki video içerikler en fazla hangi sosyal medya platformlarında paylaşılıyor?

En fazla paylaşım yapılan platform %93 ile Facebook. Bu sıralamayı %90 ile YouTube takip ediyor, %87 ile Facebook Hikayeler, %83 ile Instagram ve %80 ile de Instagram Hikayeler bu sıralamada yer alıyor.

Uzmanların %85’i dikkat çekmek için video içeriklerin etkili bir yol olduğunu söylüyor. Markaların son 12 ay içerisinde %64’ü Facebook, %79’u Instagram, %73’ü ise Instagram Hikayeler sayesinde yeni bir müşteri kazandığını belirtiyor.

Video içerikler bu oranlar ile popülerliğini uzun süre koruyacak gibi gözüküyor. Markaların daha çok video içeriklere ağırlık vermesi birçok stratejinin de değişeceğinin habercisi…  

Yazan: Kumsal Kınay

Paylaş