SOSYAL MEDYADA RAKİP ANALİZİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

SOSYAL MEDYADA RAKİP ANALİZİ NEDİR, NASIL YAPILIR?
12 Ağustos 2022

 

Günümüzde girişimcilerin, projelerini başarıya taşımak isterken yaptıkları hazırlıkların, dış koşulları değerlendirmeden yalnızca iç dinamiklerle ilgili olması, projenin başarısına gölge düşürüyor. Başarıya giden yolda, sektörde yer edinen rakiplerin önüne geçebilmek adına, pazarlama faaliyetlerinin temelini oluşturan stratejik bir araştırma içine girilmesi gerekiyor.

Sosyal medyada rakip analizinin önemi nedir? 🤔

Rakiplerinizin sosyal medya mecralarında uyguladığı adımları incelemek, yeni stratejiler geliştirmek ve sosyal medyadaki konumunuzu güçlendirebilmek adına çalışmalar gerçekleştirebilmek için rakip analizi çok önemlidir. Rakiplerinizi analiz ederek mevcut durumunuzu değerlendirir; doğru hedef kitleye ulaşır; bu mecralarda neler yapmanız ve hangi alanda hangi adımları atmanız gerektiğini raporlayabilirsiniz.

Peki, sosyal medyada rakip analizi nasıl yapılır? 👇

Doğru bir rakip analiz, gerçekleştirmek ve hedefe ulaşabilmek için bazı adımların izlenmesi gerekir:

  • Rakiplerinizi belirleyin! Bulunduğunuz sektör özelinde birçok firma var. Ancak kendinize doğrudan rakip gördüğünüz firmalara odaklanmalısınız.
  • Analizin amacını belirleyin! Bu aşamada amacınız sektör rakiplerinin adımlarını izlemek değil; boşlukların ne olduğunu keşfederek ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetleri geliştirmek olmalıdır.
  • Platform seçin! Rakiplerin hangi platformlarda aktif olduklarını tespit etmelisiniz. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, son zamanlarda çok sık karşımıza çıkan ve oldukça popüler olan TikTok gibi sosyal ağlar bunlardan bazıları…
  • Rakiplerin stratejisini anlamaya çalışın! Rakiplerinizin hedef kitlesiyle nasıl iletişim ve etkileşim kurduğuna bakmalısınız. Marka analizi, profil analizi ve içerik analizi gibi metrikleri inceleyerek rakiplerinizin strateji taktiklerini öğrenebilirsiniz.
  • Analiz yönteminizi seçin! Rakip analizinde 3 önemli yöntem yer alıyor. Bunlar, rakiplerin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyen SWOT Analizi; politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik alanlardaki becerileri belirleyen PEST Analizi ve pazar alanına sağladıkları katkıları değerlendiren Competitor Array analiz yöntemleridir.

Bir araya getirdiğiniz ve adımlarını izlediğiniz bu analizin sonucunda, rakiplerinizin gözden kaçırdığı boşlukları ortaya çıkararak kendi stratejinizi şekillendirebilir; dikkat etmeniz, parlatmanız ve uzak durmanız gereken noktaları da sağlıklı bir şekilde belirlemiş olursunuz.

Şimdi, tüm rakiplerinize bol şanslar! 😊

 

Yazan: Nurtaç Sucu

 

Paylaş