SOSYAL MEDYADA OTELLERE MÜŞTERİ KAZANDIRAN İPUÇLARI

SOSYAL MEDYADA OTELLERE MÜŞTERİ KAZANDIRAN İPUÇLARI
12 Haziran 2019

 

 

Yaz aylarının gelmesiyle beraber insanların kıyı bölgelerimize seyahatleri de yoğunlaştı. Geçtiğimiz haftaki 9 günlük bayram tatili de gösterdi ki insanlar bu tatil dönemlerinde sosyal medyayı normalden daha yoğun kullanıyor. Bu artış sadece içerik paylaşımlarında değil aynı zamanda sosyal medya kullanıcılarının etkileşiminde de görülüyor. Tatil paylaşımları, normal zamanda paylaşılan bir gönderiye göre daha çok yorum ve beğeni topluyor. Bu tatil paylaşımlarının içeriğine baktığımızda ise ilk sırayı oteller alıyor.

Oteller sundukları imkânlarla insanları günlük hayatlarından koparıp belirli bir süre için konforlu bir hayat sunuyor. İnsanlar da doğal olarak geçirdikleri bu ‘lüks’ hayatı sosyal medyada paylaşıyorlar, sadece bununla da kalmayıp geçirdikleri güzel deneyimleri arkadaşlarına anlatıyor, tavsiye ediyor ve yeni önerilerde bulunuyorlar. Günümüzde pek çok marka insanların onlar hakkında sosyal mecralarda konuşması için büyük çaba harcıyor ancak oteller için bu iş daha kolay bir durumda. Otel ziyaretçileri tarafından oluşturulan bu içerikler oteller için güzel birer reklam çalışması oluyor.

Ancak bu noktada otellere de görev düşüyor. Dijital pazarlamanın imkânlarından faydalanırken aynı zamanda müşterilerinin ilgisini de üstlerinde tutmaları gerekiyor. Geçtiğimiz haftaki tatilde de gördüğümüz üzere insanlar Instagram hikâyelerinde en çok gündüz plaj partilerini ve gece etkinliklerini paylaşıyor. Facebook ve Instagram’da ise en çok plaj, havuz ve otellerin yeşillik alan manzaraları paylaşılıyor. Tabii ki oteller de müşterilerinin yaptığı güzel paylaşımları kendi hesaplarından paylaşabiliyor. Bu şekilde tatil için otel arayışında olan bir kişi otelin sosyal medya hesaplarını ziyaret ettiğinde hâlihazırda bulunan müşterilerin deneyimlerine tanıklık ediyor.

Bunların yanında oteller için iyi yönetilen bir sosyal medya hesabı gerekiyor. Düzenli yapılan yaratıcı içerikli paylaşımların yanı sıra detaylı bilgiye ulaşmak isteyen potansiyel müşterilerin hızlı ve etkili bir şekilde cevaplandırılması gerekiyor. Bu şekilde gelen sorulara verilen cevaplarla müşteri memnuniyetinde ve doğrudan rezervasyonlarda bir artış görülebiliyor. Potansiyel müşterilerin bir oteli sosyal medya üzerinden tanımaya çalıştığını düşünürsek bu noktada profesyonel bir çalışma gerekiyor. Kaliteli yazı, içerik ve görsel içeriklerden yararlanarak müşterilerin otel hakkında güzel yorumlar yapması hedeflenmelidir. Görsel hafızamıza daha çok hitap eden sosyal medya paylaşımlarında kaliteli fotoğraf ve videoların kullanılması önemli bir husus. Ayrıca görsellerin doğal olmasına ve gerçeği yansıtmasına dikkat etmek gerekiyor.

Oteller İçin Madde Madde İpuçları

 • Sosyal medyadaki trendleri takip edin
 • Sosyal medya hesaplarınızdan düzenli olarak paylaşım yapın
 • İletişim dilinizde hedef kitlenizi cezbedecek ve harekete geçirecek kışkırtıcı bir dil kullanın
 • Yaratıcı ve yenilikçi içerikler üretmeye özen gösterin, klişelerden uzak durun
 • Kaliteli fotoğraf ve video kullanımına özen gösterin
 • Instagram stories paylaşımlarını ihmal etmeyin
 • İşletmenizi ve imkanlarını gerçekçi paylaşımlarla tanıtın
 • Müşterilere sosyal medyada paylaşabilecekleri çeşitli etkinlik seçenekleri sunun
 • Müşterilerinizin güzel deneyimlerini paylaşmayı unutmayın
 • Takipçilerinize özel yarışmalar ve kampanyalar kurgulayın
 • Paylaştığınız içeriklere reklam verin, doğru hedef kitleye ulaşmak için detaylı bir hedef kitle çalışması yapın
 • Gelen mesajlara ve yorumlara hızlı bir şekilde geri dönüş yapmayı ihmal etmeyin
 • Google aramalarında üst sıralarda çıkmak, farklı sitelerde çıkan banner’larla potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek ve kolay ulaşılabilir olmak için Google reklamlarına her ay belirli bir bütçe ayırın
 • Verimli sonuçlar almak ve rakip işletmelerin bir adım önüne geçmek için sosyal medya hesaplarınızı ve dijital iletişiminizi alanında uzman kişilere emanet edin.

 

Paylaş