SOSYAL MEDYADA DOĞRU HEDEF KİTLENİZİ BULUN

SOSYAL MEDYADA DOĞRU HEDEF KİTLENİZİ BULUN
27 Kasım 2019

 

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri markalar/firmalar gerek organik içeriklerle gerek sponsorlu içeriklerle, takipçilerine ve potansiyel müşterilerine ulaşmak için var güçleriyle emek, para ve zaman harcıyorlar. Çoğu markanın bu çabası ise hatalı dijital pazarlama stratejileri, yanlış hedef kitle veya yanlış mecra kullanımı nedeniyle heba oluyor.

Sosyal medya iletişiminizin doğru hedef kitleye, iyi bir stratejiyle ulaşması için yapmanız gerekenleri gelin beraber inceleyelim.

Sosyal medya pazarlama iletişiminize veya kampanyanıza başlamadan önce atmanız gereken ilk adım hedef kitlenizin kim olduğunu tanımlamak. Bunun için ürünlerinize/hizmetlerinize kimlerin ilgi duyduğunu az çok biliyorsunuzdur. Bu hedef kitleyi biraz daha daraltmak adına pazarlama ekibinizle veya reklam ajansınızla bir araya gelip bazı sorular sorabilirsiniz.

  • Hangi yaş grubuna, cinsiyete, gelir aralığına vb. ulaşmak istiyorsunuz?
  • Hedef kitlenizin ortak değerleri, inançları, alışkanlıkları nedir?
  • Ortalama aylık gelirleri nedir?

Bu ve bunlara benzer soruları cevaplayarak hedef kitlenizle ilgili az çok fikriniz oluşur. Elinizde önceden oluşturduğunuz bir hedef kitle çalışması varsa ve elinizdeki bütçe uygunsa anket yaptırabilirsiniz.

Bu aşamada hangi mecralardan iletişim yapmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Her ne kadar Facebook, Instagram gibi platformlar bir milyarın üzerinde kullanıcılarıyla markaların iştahını kabartsa da sizin hedef kitleniz ağırlıklı olarak LinkedIn’i veya Twitter’ı kullanıyor olabilir. Kısacası her mecrada var olmak zorunda değilsiniz. J Enerjinizi, paranızı ve vaktinizi doğru platformda harcayarak da ürün veya hizmetleriniz için sıkı bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz. Bu aşamada takipçilerinize basit bir anket yaparak hangi mecralarda vakit geçirdiklerini, kimleri takip ettiklerini sorup sosyal medya stratejinizi ona göre oluşturabilirsiniz.

Kaynak: https://ourworldindata.org/rise-of-social-media

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra ortaya çıkan hedef kitlenizi daraltmanızı öneririz. Bu sayede reklamlar için harcayacağınız bütçeyi daha optimize bir şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin Facebook’un sunduğu hedef kitle istatistikleri aracı bu konuda size büyük oranda yardımcı olacaktır. Diğer platformlarda da buna benzer hedef kitle oluşturma araçları mevcut. Bunun yanında sizin sektörde ön plana çıkan influencer’larla da iletişime geçebilirsiniz.

Bu adımda elinizde daha önceden eğer varsa email listelerini reklam verme amacıyla kullandığınız platforma yükleyebilirsiniz. Bundan sonra yüklediğiniz kullanıcı veri tabanında yer alan kullanıcılara benzer kişilere reklamlar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Facebook grupları veya LinkedIn grupları da ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin yer aldığı mecralar olabilir. Sosyal medya iletişiminiz için bu gibi grupları hedeflemek her zaman faydalı olur.
Bu adımların sonucunda oluşturduğunuz hedef kitlenin ilgisini çekecek, markanızı/ürününüzü doğru anlatacak içerikleri oluşturmak ise bir başka yazının konusu. :)

H. Taylan Azimli

Paylaş