SOSYAL MEDYA REKLAMLARINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!

SOSYAL MEDYA REKLAMLARINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!
08 Kasım 2021

 

Sosyal medya reklamlarında başarılı olmayı etkileyen en önemli faktörlerden biri hedef kitledir. Hedef kitle seçimi verdiğiniz reklamları hangi kullanıcıların göreceğini belirler. Hedef kitle belirlerken birçok yanlış yapılır. Bu yazımızda bu yanlışlardan bahsedeceğiz.

1- Büyük Hedef Kitle, Büyük Sonuç(!)

Bize göre hedef kitle belirlenirken en sık yapılan yanlış hedef kitlenin büyük olması gerektiği düşüncesidir. Hedef kitle belirlenirken birçok parametreden yararlanır. Sosyal medya reklamlarında müşteri portföyü incelenmeli ve bu sınırların çok dışına çıkılmamalıdır.

Hedef kitlenizi büyütmeniz daha geniş bir hedef kitleye hitap ettiğiniz anlamına gelmez. Reklamlarınızı müşteri portföyünüzün dışında kullanıcıların gördüğü anlamına gelir. Bu da maalesef reklam bütçenizin boşa gitmesi anlamına gelebilir.

Facebook, sponsorlu postların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için ortalama en az +1.000.000 kullanıcılık hedef kitleler öneriyor.

2- Yaş ve Cinsiyet Seçimi Önemsiz(!)

Hedef kitle belirlenirken yapılan bir diğer hata ise yaş ve cinsiyet seçimlerine önem verilmemesidir. Bir cinsiyete veya yaş grubuna özel olarak hizmet veren markaların bütçelerini daha sağlıklı kullanabilmeleri için bu seçeneği değiştirmeleri gerekir.

Bazı reklam türlerinde ise A/B testler yapılarak reklamların hangi yaş grubu ve cinsiyet özelinde daha iyi sonuçlar verdiği öğrenilebilir. En verimli reklam en doğru hedef kitleye verilen reklamdır. Doğru hedef kitle ile verilen reklamlarda bütçeyi artırmak her zaman olumlu sonuç verir.

3- Konum Olarak Bütün Ülkeyi Seçmek Daha İyi Sonuç Verir(!)

Sık sık yapılan hatalardan bir diğeri ise konum olarak bütün ülkeye reklam vermektir. Ürünleriniz ülkenin dört bir köşesinde satın alınıyor olabilir fakat sosyal medya reklamlarında bütün ülkeyi seçtiğiniz için en çok satış yaptığınız konum ve en az satış yaptığınız konuma aynı bütçe verilir. Bu durumda bizim tavsiyemiz en çok satış yaptığınız konumları seçerek, reklamlarınızın maliyetlerini düşürmeniz.

Ayrı ayrı reklam setleri oluşturup kampanya bütçe optimizasyonunu açmanızı öneriyoruz.

4- “Custom Audience” Nedir?

En çok yapılan hataların başında “teknolojinin nimetlerinden faydalanmamak” gelir. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmak için var olduğu gibi sosyal medya reklamlarında da aynı işlevi yerine getirir.

“Custom Auidence” yani “Özel Hedef Kitle” gerekli verileri sağladığımızda otomatik olarak hedef kitle oluşturur. Birçok seçeneği bulunur fakat en faydalısı “Web Site Tabanlı Hedef Kitle” seçeneğidir. Bu seçeneği kullanmanız için aktif olarak Facebook Pixel kurulumu yapmış olmalısınız.

Web sitenize gelen ziyaretçilerin analizi ile ilişkilendirilmiş bir hedef kitle oluşturmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz. Facebook Piksel, sitenizi ziyaret eden kişilerin tarayıcıların bir çerez bırakarak, onların aktivitelerini takip ederek; sizin için ilgili bir hedef kitle bilgisi toplar. Bu sayede de sitenizi ziyaret edenlere benzer bir kitleye reklam gösterimleri yapabilirsiniz.

Sosyal medya reklamlarınızı en üst düzeye çıkarabilmek için sonuçları iyi analiz etmelisiniz. Eğer neden-sonuç ilişkisini kurabilirseniz her geçen gün daha iyi sonuçlar alacağınıza eminiz.

 

Siz de işletmenizin doğru mecralarda, doğru içerik ve reklam stratejisiyle yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya olarak, profesyonel ekibimiz, kreatif çözümlerimiz ve gelişmiş iletişim stratejilerimizle her zaman yanınızdayız! 🙂

 

Yazan: Berkay Ergut

Paylaş