SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARINDA RAPORLAMANIN ETKİSİ

SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARINDA RAPORLAMANIN ETKİSİ
22 Temmuz 2020

 

Markaların sosyal medya çalışmalarında raporlamanın çok önemli bir yeri var. En az içerik kalitesi, iletişim stratejisi, proaktif hesap yönetimi ve moderasyon kadar! Çünkü raporlar, yapılan tüm çalışmaların ölçümlenmesi, değerlendirilmesi ve yeni stratejilerin, yeni yol haritalarının belirlenmesi için en güvenilir verileri sunuyor. Yani kısacası her raporda, elinizde altın değerinde bir reçete oluyor. Tabii okumasını, yorumlamasını, çıkarımda bulunmasını bilene…

Raporlama sosyal medya çalışmalarının, sosyal medya stratejilerinin, sosyal medyada verilen sponsorlu içerik ve reklamların başarısını, doğru hedef kitleye doğru şekilde ulaşıp ulaşmadığını ve etkisini ölçmenizi sağlar. Düzenli yapılan sosyal medya raporlarına bakılarak, markaların hedef kitleleri ile sosyal medyada verimli bir iletişim sağlayıp sağlayamadığı tespit edilebilir. Raporlama sonuçlarına göre zayıf ve güçlü yönler görülür. Sosyal medya raporları, markaların talepleri, beklentileri, etkileşim hacmi, iletişim yoğunluğu ve satışa hedefleri dikkate alınarak günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve yıllık olarak farklı periyodlarla hazırlanabilir. Bazen dönemsel olarak da farklı rapor çalışmaları yapılabilir.

Çeyrek raporlar: Yılda 4 kez belirlenen periyodlar içinde yapılır. Markanın yılın üç ayında sosyal medyada yaptığı iletişim çalışmalarının ölçülüp analiz edildiği raporlardır. Markanın üç aylık süreç içinde sosyal medyadaki iletişim hedeflerini ne kadar gerçekleştirebildiğini görmenizi sağlar.

6 aylık raporlar: 6 ay içinde sosyal medyada marka iletişim hedeflerinin ne kadarının gerçekleştiği, yıl sonu hedefleri için neler yapılması gerektiği değerlendirilir.

Yıllık raporlar: Yıl boyunca markanın sosyal medyadaki iletişim hedeflerine ne kadar ulaşıldığı, bir sonraki yıl için neler yapılması gerektiği sayılar verilerle ve detaylı analizlerle ele alınır.

Kampanya raporları: Sosyal medyada yapılan bir kampanya iletişimi sonrasında hazırlanır. Kampanya ile ulaşılan erişim ve etkileşim rakamları, satışa etkisi ve kampanya başarı ortaya koyulur.

Günlük raporlar: Bu tip raporlar hedef kitlesiyle sürekli etkileşim halinde olan, iletişim hacmi geniş markalar tarafından tercih edilir. Özellikle de e-ticaret markları ve bu markaların dönemsel, günlük satış kampanyaları için büyük önem taşır. Bunun dışında, bankalar, belediyeler, sigorta şirketleri gibi konuşulma oranı yüksek hesaplar için de günlük olarak olumlu, olumsuz, nötr yorum raporları hazırlanır. Görüntülenme ve konuşulma hareketleri takip edilir. Olası krizlerin önüne geçilmesi için markalara fırsat verilir.

Rakip analizi raporu: Rakip markaların iletişim stratejilerinin ve etkilerinin anlaşılması için hazırlanır. Böylelikle sosyal medyada rakiplerin birbirinden sıyrılabilmesi için güçlü bir öngörü sunar.

Bu tip raporları manuel olarak yapabileceğiniz gibi raporlama tool’ları aracılığıyla da yapılabilmektedir. Monitoring ve management tool’ları markanız hakkında sosyal medyada konuşulan, yazılan olumlu olumsuz paylaşımları görmenizi sağlar. Raporlama tool’ları ise markanızın sosyal medyadaki aylık, dönemlik, kampanya bazlı, günlük raporlarını oluşturabilmenizi ve bu sayede markanızın iletişim, erişim ve etkileşim hedeflerini analiz etmenizi sağlar.

Kısacası, markanıza düzenli aralıklarla sosyal medya raporlamaları hazırlatmak ve bu raporları değerlendirmek, ilerideki iletişim hedefleriniz açısından markanızın sosyal medyadaki kimliğini, dijital içerik pazarlamasındaki eksikliklerini görmenize ve bu yönde doğru bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olur. Bu sayede eksi - artı yönlerinizi geç olmadan fark edersiniz ve rakiplerinize karşı bir adım önde olursunuz.

Markanız için doğru zamanda, doğru stratejiyle iletişim yaparak rakiplerinizden hep bir adım önde olmak istiyorsanız kesinlikle düzenli aralıklarla raporlamalarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Siz de bu tip avantajlara sahip olmak istiyorsanız raporlama ve analiz konusunda mutlaka profesyonel bir destek alın.

Unutmadan; raporlama ve analiz de dahil ihtiyacınız olan tüm hizmetleri size sunmak için Ahtapot Sosyal Medya uzman ekibiyle her daim yanınızda! 

Yazan: Hilal KUTLU

Paylaş