SOSYAL MEDYA 101: YOUTUBE

SOSYAL MEDYA 101: YOUTUBE
21 Aralık 2020

 

Sosyal Medya 101 yazı dizimizin son bölümünde, en kaliteli video içeriklerini nasıl üreteceğini öğrenmek isteyenler için YouTube var!

 

Son yıllarda sosyal medyada videolara olan ilgi oldukça arttı. Video denince akla ilk gelen mecra ise tabi ki YouTube! Yapılan araştırmalara göre 10 tüketiciden 7’si video içerik üreten markaya daha olumlu duygular besliyor. Bu sebeple YouTube’un özelliklerine uyum sağlayıp bu mecrayı markamız için doğru kullanabilmek oldukça önemli.

 

  • Kanal sayfanızı optimize etmek için “Kanal Açıklaması” kısmını doldurmayı ihmal etmeyin

Burada kendiniz veya işletmenizle ilgili kısa bir bilgi verebilirsiniz. Profil sayfanızda web sitenizi ve 4 adet sosyal medya hesabınızı ekleyebileceğiniz bölümleri es geçmeyin.

  • Videonuza ilgi çekici bir başlık belirleyin

İnsanların ürettiğiniz videoyu izlemesini istiyorsanız ilgi çekici bir başlık seçerek dikkatlerini çekebilirsiniz.

  • Videonuza ilgi çekici bir görsel belirleyin

Başlık gibi video görseli de videonuzun izlenmesi için oldukça önemli. Çoğu zaman kitap seçerken kapağından etkilendiğinizi inkâr etmeyin.  İnsanlar da videonuzun kapak görseline bakıp izleyip izlemeyeceğine karar verebilir.

  • Hazırladığınız içerikte kesin ve doğru bilgilere yer verin

İzleyenlere vereceğiniz tek bir yanlış bilgi, izleyenin kanala olan güvenini sarsarak abone olmaktan vazgeçmesine sebep olabilir.

  • Videonuzu paylaşırken etiketleri kullanın

İzleyicilerin kanalınıza ulaşması için etiketler oldukça önemli. Ne hakkında içerik ürettiyseniz ilgili kelimeleri ekleyebilirsiniz.

  • Videonuz için en uygun olan kategoriyi videonun altındaki listeden seçin

Böylece aynı kategorideki videoları izleyen kullanıcılara daha hızlı ulaşabilirsiniz.

  • YouTube Müzik Kitaplığı’nı kullanın

Videolarınıza müzik bulmak için farklı platformlara yönelmenize gerek yok. Doğrudan YouTube Müzik Kitaplığı üzerinden ücretsiz seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

  • Kalıcı içerikler üretmeye özen gösterin (Evergreen Content)

Böylece yıllarca yeni abone edinmeye devam edebilirsiniz.

  • Videolarınızı olabildiğince uzun süreli (en az 5 dakika) hazırlayın

Çünkü kullanıcılar videonuzda ne kadar uzun zaman geçirirse videonuzun listelenme oranı da doğru orantılı olarak artar.

  • Videonuzun herkese açık olduğundan emin olun

Eğer tüm dünyanın videonuzu görmesini istiyorsanız buna dikkat edin. Yalnızca herkese açık videolar YouTube’un arama kısmında sonuç olarak gözükecektir.

 

“Bu kadar sosyal medya platformu çok fazla, hepsinin de farklı özellikleri var. Kim uğraşacak bunlarla?” diye düşünüyorsanız sosyal medya hesaplarınızı yönetme konusunda profesyonel bir ekipten yardım alabilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya, hesaplarınızı en doğru ve en profesyonel şekilde yönetmek için sizi bekliyor!

 

Yazan: Derya Sever

 

Paylaş