SAĞLIK SEKTÖRÜ İÇİN SOSYAL MEDYANIN İMKANLARI

SAĞLIK SEKTÖRÜ İÇİN SOSYAL MEDYANIN İMKANLARI
10 Temmuz 2019

 

Geçtiğimiz her gün büyüyen sosyal medya platformları ve artan kullanıcı sayıları pek çok sektör için ilgi çekici bir dijital pazarlama mecrası halini aldı. Bu akımın gerisinde kalmayan sağlık sektöründeki pazarlama uzmanları da sosyal medya faaliyetlerini pazarlama, network ve iletişim stratejilerine dâhil ediyor. Sağlık sektörü tüm dünyada, sosyal medyada çok sayıda insanı kendine çekiyor. Peki, sağlık sektörü için sosyal medya nasıl imkanlar sunuyor?

Tıbbı Bilgi Paylaşımı Yapın

Şüphesiz ki internet üzerinde bilginin yayılımı çok hızlı ancak ulaşılan bilginin doğruluğu konusunda büyük bir şüphe var. Özellikle sağlık alanında bu yanlış bilgi aktarımı çok yüksek. Bu aletler kanser yapıyor, şu diyeti yaptı ve öldü, bu yiyecekleri yerseniz kanseri önlersiniz gibi içerikler hepimizin karşısına çıkıyor ve bir içerikte bizi kanserden kurtaran yiyecek başka bir içerikten kanserin baş tetikleyicisi olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle beraber sağlık sektörü markalarına da tüketicilere doğru ve güvenilir bilgileri aktarmak için fırsat doğdu. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden gerçek uzmanlar tarafından yazılmış yazılar ve bilgiler paylaşabilir ve insanların doğru bilgiye kendi markanız üzerinden ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Youtube, Facebook ya da Instagram üzerinden paylaşacağınız bilgilendirici video içerikler, müdahale/tedavi süreci ile ilgili tıp öğrencilerine yardımcı olurken, hastaları da süreçle ilgili bilinçlendirebilirsiniz.

Mesajlarınızı Kolayca İletin

Regüle bir sektör olan sağlık sektöründe mesaj verecek bir mecra bulmak oldukça zordur. Gelenksel kanallarda sağlık sektöründeki markalar pek yer alamazlar ya da çok uzun süreçlere tabii olurlar. Sosyal medya ise vermek isteyeceğiniz mesajları hedef kitlelerinize en hızlı şekilde iletebileceğiniz bir platformdur. Sosyal medya sayesinde insanların sizin hakkınızda nerelerde, ne hakkında, ne zaman, nasıl konuştuğunu gözlemleyebilirsiniz ve bu gözlemlerle sonucunda kurumunuzun gelecekteki pazarlama aktivitelerine şekil verebilirsiniz.

İnsanların Sağlık Sektörüne Karşı Tutumu

Diğer sektörlerdeki markalar sosyal medyayı marka bilinirliğini arttırma, farkındalık yaratma ve yenilik yaratma gibi amaçlarla kullandı ve kullanıyor. İnsanlar genellikle diğer sektörlere karşı oldukça eleştirel bir bakış açısına sahip. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi sağlık sektöründe insanlar sürekli bilgiye açlar. Yeni bir çikolata hakkında sosyal medyada bilgi edinmeye çok gönüllü olmayabilirler ancak sağlık sektöründeki yenilikler insanlar için oldukça ilgi çekici ve sizin hakkınızda olumlu bir imaj yaratabilecek cinstendir. Bu şekilde kendinize sizi takip eden ve destekleyen bir kitle oluşturabilirsiniz. Burada önemli olan ise paylaşımlarınızı stratejik planlamanız ve insanların anlayabileceği bir dille aktarmanızdır.

Geleneksel Medyaya Etki Etme

Araştırmalara göre birçok gazeteci artık haber hazırlarken sosyal medyayı kaynak olarak kullanıyor. Sosyal medya kanallarınızı ve bloglarınızı kullanarak yaratabileceğiniz tartışma ortamı, takipçilerinize sorabileceğiniz bir soru, paylaşım ile duyurduğunuz bir ameliyat etkinliği, geleneksel medyada kolayca yer bulabilir.

Sosyal medya sağlık sektöründeki kurum ve kuruluşlar için geniş imkânlar sunuyor. Sektörünün çokça işine yarayacak olan sosyal medya araçlarının profesyonel kullanımı ve doğru bir dijital pazarlama stratejisi ise çok önemli.

Yazan: Emre Akgöl

Paylaş