REELS’A DAİR HER ŞEY

REELS’A DAİR HER ŞEY
02 Ağustos 2021

 

Instagram Reels Nedir?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram, Reels özelliği ile Tiktok’a benzetilse de aralarında pek çok fark bulunuyor. Yeni özellikleriyle her geçen gün gelişmeye devam eden Instagram, Reels özelliği ile kullanıcılarının keyifli vakit geçirmesini hedefliyor. Kullanıcıların keyifli vakit geçirirken aynı zamanda marka reklamlarını da içerisine katan Reel’s özelliği artık bireysel kullanıcılar kadar markaların da ilgi alanına giriyor.

15 saniyelik müzik ve efekt ile videolar oluşturmanıza olanak tanıyan Reels ile ister herkese açık, ister kişisel hesabınızda takipçilerinizle hem hikaye hem de gönderi olarak paylaşabilirsiniz.

Reels ile keyifli içerikler hazırlarken Keşfet’e düşme olasılığınızı artırabilir ve Instagram’da daha hızlı tanınma imkanı yakalayabilirsiniz. ;)
Nasıl mı? İşte detaylar!

Reels Videoları Nasıl Kaydedilir ya da Nasıl Paylaşılır?

Instagram’da hikaye oluşturma bölümünde kaydırmalı menüden Reels’ı seçin, kaydettiğiniz ya da galerinizde olan videolardan dilerseniz üzerine müzik ekleyebilirsiniz. Daha sonrasında paylaş butonuna tıklamanız paylaşmak için yeterli olacaktır.

Paylaşılan Reels videoları, diğer kullanıcıların ana ekranlarındaki gönderiler arasında ya da Instagram’ın Keşfet bölümünde karşılarına çıkacaktır. Reels videolarını paylaştıktan sonra hikayeler üzerinden de paylaşabilirsiniz.

Hesabınız herkese açık ise Reels videonuzu paylaşırken akışınızda da paylaşarak ilk önce takipçilerinize ulaştırmış olursunuz ve böylelikle Keşfet’e düşme olasılığınızı arttırarak daha uzun Keşfet’te kalma olasılığı sağlayabilirsiniz.

Gizli hesap kullanıyorsanız; Reels videolarınızı sadece takipçileriniz, yakın arkadaşlarınız ya da direct mesajla paylaşılabilirsiniz.

Hikayeler ve DM ile paylaşılan Reels içerikleri 24 saat içinde kaybolur ve profilinizde görünmez.

Instagram Reels Videolarına Nasıl Ulaşabilirim?

Profilinizde paylaştığınız Reels videoları için özel bir sekme bulunuyor. Farklı kullanıcıların Reels videolarına ulaşmak için profillerini ziyaret edebilir, ya da Keşfet sekmesini kullanabilirsiniz. Keşfet, takip ettiğiniz kişilere ve konuma göre sevebileceğiniz Reels videolarını önünüze çıkaracaktır.

Peki Keşfet’e Düşmek İçin Neler Yapabiliriz?

Keşfet’e düşen fotoğraflar, bizim takip ettiğimiz profiller, paylaşım yaptığımız fotoğraflar, paylaşımlarımızda kullandığımız hashtag’ler, beğendiğimiz ve yorum yaptığımız fotoğraflara göre düzenlenir. Reels videolarınızın Keşfet’e düşebilmesi için öncelikle hesabınızın herkese açık olması gerekir. Instagram profilinizin herkese açık olmasıyla Reels videolarınız sizi takip etmeyen kullanıcılara da ulaşabilir, beğeni ve yorum yapabilir etkileşiminizi artırabilirler.

Keşfet’e düşmek için;

  1. İçeriklerinizin özgün ve yaratıcı içerikler olmasına özen gösterin.

İnsanlar sürekli aynı videoları görmekten ve aynı içeriklerden sıkılabilirler. Bunun için yaratıcılığınızı kullanarak yeni ve özgün içerik üretmeye özen gösterin.

  1. Doğru hashtag kullanımına dikkat edin.

Kullandığımız hashtag’ler videomuzun içeriğiyle ilgili ve neyle alakalı olduğunu anlatan hashtag’ler olmalıdır. Instagram’da gönderiler için maksimum 30 hashtag kullanılabilir. Ancak 30 hashtag kullanımını tamamlamak yerine doğru ve içerikle alakalı hashtag kullanılması önemlidir.

  1. Konum bilgisini kullanın.

Bulunduğunuz şehri, konumu belirtmek de Instagram gönderilerinizin daha fazla dikkate almasına olanak sağlar.

  1. Doğru zamanda video paylaşımları yapın.

Kullanıcılar akışlarında düzenli gönderiler görmek isterler. Doğru zamanda ve düzenli video paylaşımı etkileşiminizi arttırır.

En çok etkileşim aldığınız saatlerde paylaşımlar yaparak, doğru hashtag ve yaratıcı içeriklerle siz de etkileşiminizi artırarak Keşfet’e düşebilirsiniz.

 

Reels Reklamları

Son gelen güncellemeyle birlikte reklamları sadece hikaye geçişlerinde görülen IGTV’de değil, Reels videolarında, Keşfet’te, hikayeler’de ve akış alanlarında da görebiliyoruz. Reklamların süresi maksimum 30 saniyedir. Reklamlar için beğenme, kaydetme ve paylaşma seçenekleri de aktif kullanılabilir. Reklamların alt kısmında sponsorun adını ve ‘’Sponsorlu’’ etiketini görebilirsiniz.

Instagram Reels’a gelen yeni özellik ile kullanıcılar markaların tanıtımını yaparken markalar da kendi reklamlarını verebilecekler. Siz de markanızın bilinirliğini artırmak ve reklamlarınızı daha keyifli bir hale getirmek için Reels kullanılabilirsiniz.

 

Markalar İçin Reels

Her an değişen trend’leri yakalamak marka bilinirliğini artırmak adına önemli bir adımdır. Son dönemde popülerliği artan Reels bireysel kullanıcılığın dışına artık her markanın kullanması gereken öneli bir trend haline geldi.
 

Reels’ta yapacağınız yenilikçi ve yaratıcı adımlar, size yeni müşteriler olarak geri dönebilir. Çünkü yaratıcı, eğlenceli ve öğretici içerikler her zaman maksimum etkileşim alır. Kullanıcılar Reels videolarınızı Keşfet, efekt, hashtag ve ses sayfaları gibi yerlerde görebilir. Bu nedenle Reels’larınızda markanız için doğru hashtag ve başlıklar kullanmak sizi ulaşmak istediğiniz hedef kilesine en kısa yoldan götürmek için önemlidir.

Platformda farkındalık ve satış sağlamak için Reels’ı büyük bir fırsat haline dönüştürebilirsiniz. Reels’ı aktif kullanarak ürünlerinizi, hizmetlerinizi, etkinliklerinizi mevcut ve potansiyel müşterilerinize çok daha kolay anlatabilir, sosyal medyada varlığınızı güçlendirerek marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Reels’ı Başarılı Kullanan Bazı Markalar

Louis Vuitton

45 milyon takipçiye sahip olan Fransız markası, Reels’ı oldukça fazla kullanıyor. Her videosu 1 milyondan fazla kullanıcı tarafından beğeniliyor ve marka bilinirliğini pekiştiriyor.

Sephora France

2 milyon takipçiye sahip olan Fransız markası, Reels’ı etkin kullanan markalar arasında. Kullanıcıların kendi içerikleriyle etkileşime girmesine olanak tanıyarak yeni challenge’lar ile etkileşimini arttırıyor.

Instagram Reels Videolarını Kullanan Birkaç Markalarımız;

WWF Türkiye

Doğanın zarar görmesini durdurmayı ve verilen zararları onarmayı amaçlayan sivil toplum kuruluşu, 309 bin kullanıcıya sahip olan markamız, Reels videolarını kullanarak da gönderilerinde bilgilendirici içerikler ve doğaya verilen zararın onarımı için düzenlenen etkinlikleri paylaşan markalar arasında.

İnstax Türkiye

46 bin kullanıcıya sahip olan, eğlenceli içerikleriyle, cool tarzıyla farkını ortaya koyan markamız, Reels videolarını aktif kullananlar arasında yerini alıyor. Eğlenceli içerikleriyle tanıtımını yaparken kullanıcıların içerikleri paylaşmalarıyla ve yorumlarıyla etkileşimini artırıyor.

Defya

41 bin kullanıcıya sahip olan, ürün tanıtımlarını, içerik gönderilerini postlar ile sınırlamayıp video ile destekleyen markamız, videolarıyla da eğitirken eğlendiriyor. Ürünlerini tanıtırken pek çok tarif vererek etkileşimlerini artırıyor. Reels videoları ile ürünlerin tanıtımı ve birçok sağlıklı beslenme tarifleri ile etkin kullanan markalar arasında yerini alıyor.

 

Siz de işletmenizin doğru mecralarda, doğru içeriklerle yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya olarak profesyonel ekibimiz, kreatif çözümlerimiz ve gelişmiş iletişim stratejilerimiz ile her zaman yanınızdayız! 🙂

 

Yazan: Berfin KÖSEDAĞ

Paylaş