NÖROPAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA

NÖROPAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA
04 Kasım 2022

 

Sosyal medya insanlar için olduğu kadar markalar için de oldukça önem arz ediyor. Dijital pazarlamanın hızla ivme kazanması sonucu markaların pazarlama stratejileri de sosyal medya mecralarını kapsar hale geldi. Markaların ürün ve hizmetlerini tanıttıkları bu mecralarda başarılı bir pazarlama süreci geçirmesinin altında yatan önemli bir etken var; nöropazarlama!

Peki nedir bu nöropazarlama?

Nöropazarlama; sinirsel ve fizyolojik sinyallerin ölçülmesi sonucu müşterilerin kararları, tercihleri, motivasyonları hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayan, kısaca tüketici davranışlarının temelinde neyin yer aldığını ortaya çıkaran bir kavramdır.

Nöropazarlama; tüketicilerin kararları, tercihleri ve motivasyonları hakkında bilimsel veriler elde edilebilmesini sağladığı için markalar tarafından da oldukça ilgi görüyor.

Tüm insanlık olarak, kendimizden bir şeyler gördüğümüz, aynı pencereden bakıp konuşabildiğimiz kişilerle arkadaşlık kurmayı tercih etmeye meyilliyiz. Kısaca söyleyebiliriz ki; sosyal medyada takip ettiğimiz herkes aslında kendimize benzeyen ya da olmak istediğimiz karaktere en yakın kişilerdir. İşte tam olarak bu noktada ayna nöronlar devreye giriyor. Ayna nöronlar, bir canlının herhangi bir hareketi kendisi yaptığında ya da aynı hareketi yapan birini gözlemlediği durumlarda her ikisinde de ateşlenen nöronlardır. Yani ayna nöronlar aracılığıyla kurduğumuz empati duygusu ile sosyal medyada takip ettiklerimiz; yapmak istediğimiz işler, olmayı arzuladığımız kişiler etrafında şekilleniyor.

Markalar nöropazarlamadan yararlanmak için neler yapabilir?

Markalar nöropazarlama kapsamında, hedef kitlesine uygun influencer iş birlikleri yaparak tüketicinin ilgi ve alakasına yönelik içerikler hazırlayabilir. Markalar, bu iş birlikleri sayesinde kullanıcıların merak duygularını körükleyebilir ve arzu ettikleri duygulara erişim sağlayabilir. Böylelikle markalar, ayna nöronlar aracılığıyla sağlanan etkileşim sayesinde sağlıklı bir hedef kitleye sahip olur. Bu şekilde hem marka hem hedef kitlesi arasında oluşan bağ, markalara sosyal medya üzerinde güçlü bir yer edinmesini sağlar.

Sosyal medyada yer alan markalar için; hedef kitleyle direkt iletişim sağlayan bu mecralarda müşterilerin nelerden hoşlanacağı, nelerle mutlu olacağı, neleri itici bulacağı gibi detayların saptanması ve bunlara yönelik içeriklerin üretilmesi fazlasıyla önem taşıyor.

Bu bağlamda, nöropazarlama alanının, markaların sosyal medya mecralarındaki iletişimine katkısı yadsınamaz bir gerçek... Bu sebeple markalar, sosyal medya üzerinde güçlü bir imaj yaratma ve sadık bir kitleye ulaşma yolunda nöropazarlamadan faydalanabilir.

Yazan: Fatih Kurt

Paylaş