MERHABA FİJİTAL HAYAT!

MERHABA FİJİTAL HAYAT!
12 Ocak 2017

 

Bugünlerde marketing çevrelerinde sıkça duymaya başladığımız bir terim fijital… Konvansiyonel reklam dünyasının, hızla dijital teknolojiler ile buluşması sonucu; dijital marketing’de yaşanan gelişmeler, kaçınılmaz olarak kendisine yepyeni bir alan yarattı. Ve artık fijital çağ başladı.

Peki, nedir bu fijital dedikleri? Kelime kökenine baktığımızda ‘fiziksel’ ile ‘dijital’ kelimelerinin birleşiminden doğan türemiş bir kelime olduğunu görüyoruz. Tam da ifade edilmek istendiği şekilde, ‘fijital’ kelimesi, iki kavramı bir potada buluşturuyor. Çünkü günümüzde fiziksel pazarlama kanalları, dijital pazarlama araçları ile bütünleşiyor. Hatta fiziksel pazarlamadan dijitale yönelen eğilimlerin yerini; dijitalde başlayıp, fiziksel uygulamalar ile devam eden süreçler alıyor. Bu sürece ‘Click & Connect’ sistemi sunan firmaları örnekleyebiliriz. ‘Tıkla ve Topla’ sisteminde online satın alması yapılan ürünler, zaman kazanımı ve diğer sebeplerle eve teslim sistemi ile değil de alıcının satış noktasından sipariş ettiği ürünü direkt alması ile sonuçlanıyor.

360 derece entegre marketing sisteminde, fiziksel ve dijital uygulamaların kesişimi, pek çok farklı örnekte karşımıza çıkıyor. Basılı mecralar üzerindeki QR (Quick Response - Çabuk Tepki), VR (Virtual Reality - Sanal Gerçeklik) ve AR (Augmented Reality - Artırılmış Gerçeklik) uygulamaları -ki bu mecralar, gazeteden, broşüre, billboard’dan afişe, ambalaja kadar geniş bir alana yayılırken- fijitale örnek teşkil ediyor. Bu akıllı teknolojiler sayesinde bir broşür üzerinden mobil cihazlar ile video izlemeye olanak sağlanırken; bir ürün ambalajı üzerinden sayfalar dolusu tarif kitapçığına erişilebiliyor. Son olarak bugüne kadar ‘sanal dünya’ dediğimizde aklımıza gelen ilk kelimenin yani Google’ın Google Glass ürünü ile varlığını fiziksel dünyaya taşıyıp, Londra’daki ilk fiziksel mağazasını açması, en dikkat çekici fijital örneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Gelişen dünya, parmaklarımızın ucundaki cihazlarda fiziksel olarak küçülürken; marketing fikirleri evrimleşerek büyümeye devam ediyor. Yepyeni fikir ve projelerle fijital çağ, günümüzün ve yakın geleceğin pazarlama ve ekonomisini güçlü şekilde etkileyeceğe benziyor.

Peki, sizi de fijitalleştirmemizi ister misiniz? www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Paylaş