MARKANIZIN HESABINDA MAVİ TİK OLSUN

MARKANIZIN HESABINDA MAVİ TİK OLSUN
05 Eylül 2018

 

Markalar, ajanslar ve hesap yöneticileri için en büyük sorun Instagram’da hesabın onaylı olmaması ve sahte hesapların günden güne artmasıydı. Fakat artık bu değişti. Instagram kullanıcılarının sesine kulak verdi ve bir süredir devam eden yeniliklerine bir yenisini ekledi. Artık kolayca hesabınızı onaylatıp o çok özlenen “Mavi Tik”i alabileceksiniz.

Mavi Tik Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Instagram üzerinden onaylanmış yani mavi tik sahibi bir hesaba sahip olmak, öncelikle sizi diğer birçok hesaptan ayırır ve güvenilirliğinizi kanıtlar. Eğer tanınan bir marka veya yeni bir girişimciyseniz sizin resmi olduğunu gösteren bu işaret, satış yapmak istediğinizde insanların sizinle daha kolay iletişime geçmesini sağlar.

Ayrıca markanız adına açılmış ve hasbelkader hatırı sayılır bir takipçi kitlesine ulaşmış başka bir hesaptan kolayca ayrılabilirsiniz. Düşünsenize birileri sizin adını kullanarak satış yapıyor ve insanları kandırıyor. Hukuki olarak sizinle hiçbir ilgisi olmayan bu olay, yine de markanızın adının kötü bir unvana sahip olmasına neden olur. Böylece resmi hesabınız üzerinden yapacağınız reklam veya satışlar için de kullanıcılar bir çekinceye sahip olurlar.

Mavi Tik Nasıl Alınır?

Aslında mavi tik almak eskisinden kolay bir hale geldi. Bunun için tek yapmanız gereken markanın unvanını doğru şekilde girmek ve resmi bir belge ile bunu kanıtlamak. Öncelikle hesabınızın “ayarlar” bölümüne girmeniz ve buradan “doğrulama talebi”ne tıklamanız gerekiyor. Daha sonra markanıza ait vergi beyannamesi veya şirket kuruluş belgesi gibi resmi bir evrakın fotoğrafını iletmeniz isteniyor. Sizin yapmanız gerekenler bu kadar. Sonrasında Instagram bu durumu değerlendiriyor ve size mavi tik verip vermeyeceğine karar veriyor. Eğer talebiniz reddedilirse 1 ay sonra yeniden başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Bu aşamada hatırlatmadan geçemeyeceğimiz bir iyi bir de kötü haberimiz var.

İyi haber: Instagram bu özelliği tüm kullanıcılar için aktif hale getirdi. Yani dilerseniz kişisel hesaplarınız için de işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Kötü haber: Şu an için bu başvuruyu yalnızca iOS üzerinden kabul ediyor. Eğer Android tabanlı bir telefon kullanıyorsanız maalesef “doğrulama talebi” seçeneğini göremeyeceksiniz.

Yazan: Tuba Kiraz

Paylaş