MARKALARIN SOSYAL MEDYADA ORGANİK TAKİPÇİ KAZANMASI İÇİN 5 YÖNTEM

MARKALARIN SOSYAL MEDYADA ORGANİK TAKİPÇİ KAZANMASI İÇİN 5 YÖNTEM
28 Ekim 2022

 

Sosyal medya hesaplarına ilk bakışta, genellikle fazla takipçi sayısına sahip hesapların etkileşim değerlerinin de yüksek olacağı düşünülür. Bu nedenle birçok marka ve kişisel hesap sosyal medyada bot takipçi satın alarak takipçi sayısını artırmak gibi bir hataya düşüyor. Ancak durum pek de öyle değil…

Sosyal medyada fazla takipçi sayısına sahip olmak, yalnızca profile ilk girildiğinde gözükecek bir rakamdan ibaret. Bu yönteme başvurulduğunda sosyal medya hesabının ilerlemesi ve büyümesi neredeyse imkansız... Yalnızca takipçi sayısı yüksek, etkileşim değerleri fazlaca düşük olan ve kayda değer sonuçlar elde edilemeyen bir hesapla baş başa kalınır. Etkileşim değerlerinin yüksek olduğu dinamik bir sosyal medya hesabı için ise ihtiyaç duyulan şey organik takipçilerdir.

Peki Nedir Bu Organik Takipçi?

Organik takipçi olarak adlandırılan takipçiler, hesabı takip etmek yerine sürekli olarak takip ettiği hesapta aktif olup etkileşim halinde olan takipçilerdir. Bunun nedeni de hesapla olan alakaları, dolayısıyla ilgi alanlarıdır. Yani organik takipçiler markaya her zaman daha fazla kazanç sağlar. (Çünkü birer rakamdan ibaret değiller. 😉 ) Organik takipçi kazanmak için neler yapabiliriz, gelin birlikte bakalım!

Aktif Olmak

Günümüz tüketim kültüründe, sosyal medyanın dinamikliğinin belki de dezavantajlarından biri hızlı şekilde tüketilmesidir. Bunun için markaların sosyal medyada aktif olması oldukça önemlidir. Bir markanın hesabını ziyaret eden kullanıcıların aylar önceden paylaşılmış bir postla karşılaşması burada pek hoş karşılanmayabilir. Aktif bir hesap her zaman potansiyel müşterilere daha açıktır. Bununla birlikte gelen yorumlara ve mesajlara hızlı dönütler alınması ilgili kişilerin sayfaya bağlılığını artırır ve takipçi sayısının artışında büyük rol oynar.

Kaliteli ve Özenli Paylaşımlar

Peki, paylaşımlarımızı nasıl ve ne sıklıkla yapmalıyız? Aktif olmak için çok fazla paylaşım yapıldığında da potansiyel müşterilerimizi tabiri caizse bezdirebilir ve hesaplarımızdan uzaklaştırabiliriz. Bunun için paylaşımlarımızın planlı, düzenli ve özenli olması gerekmektedir. Kötü görseller kullanılan ya da yazım yanlışlarıyla dolu içerikler de takipçileri itebilir. Çünkü sosyal medya hesabında paylaşılan içerikler, markayı temsil eder. Bu temsil için kaliteli içerikler her zaman daha güven verici, dikkat çekici ve akılda kalıcıdır. Kullanılan görsel ve yazınsal dile dikkat edilerek yapılan özenli paylaşımlar markanın öne çıkmasını sağlayacaktır.

Ücretli Reklam Vermek

Reklamlar, iş dünyasında her türlü marka için olmazsa olmazlar arasında. Bunun için dijital dünyada da reklamlar oldukça büyük önem taşıyorlar. Marka bilinirliğini artırmak ve markanızla ilgilenen kişilere ulaşmanın en kısa ve hızlı yolu sosyal medya reklamlarından geçiyor. Bunun için reklamlara belirli bir bütçe ayırmak gerekiyor. İyi belirlenmiş bir hedef kitle ile markanızı öne çıkarmanız mümkün. Aynı zamanda reklamlar verilirken “takip et” butonu eklenmesi de hızlı ve fazlaca takipçi kazanılmasını sağlar.

Kampanyalar – Çekilişler

Yapılan kampanyalar sosyal medya hesaplarından duyurulduğunda bu kampanyalardan haberdar olmak isteyen potansiyel müşterileri hesabı takip etmeye teşvik etmiş oluyoruz. Almak istedikleri ürün veya hizmetle ilgili bir indirimden ya da farklı bir kampanyadan haberdar olmak isteyen kişiler hesabı aktif olarak takip ederek organik takipçi sayısını artırıyor. Bunun yanında yapılan çekiliş vb. etkinlikler de sunulan ürün veya hizmete ilgili kişileri hesaba çekmede büyük rol oynuyor.

 #Hashtag Kullanımı

Gönderileri paylaşırken kullanılan hashtagler de sosyal medya hesaplarınızın ve paylaştığınız gönderilerinizin ilgili kişilere ulaşması için en aktif rol alan etkenlerden biri. Doğru hashtagler kullanılarak paylaşılan gönderilerin erişim değerleri uygun hedef kitleye de hitap ettiğinden oldukça yüksek olabiliyor. Bu da hedef kitlenizde bulunan kişilerin hesabınızdan haberdar olmasını ve takip etmesini sağlıyor.

Sosyal medyada sağlıklı bir iletişim kurmak markanızı her zaman öne çıkarır, takipçilerinize verdiğiniz değeri hissettirmelisiniz… Siz de markanızın kreatif içeriklerle sosyal medyada öne çıkmasını istiyorsanız Ahtapot Sosyal Medya’yla iletişime geçebilirsiniz! Bol etkileşimli günler! 😉

 

Yazan: Nihan Çam

 

Paylaş