MARKALAR İÇİN SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ!

MARKALAR İÇİN SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ!
28 Ağustos 2018

 

Her şey “ilkokul arkadaşımız ile sosyal medya sayesinde yeniden bir araya gelebilme” düşüncesinin çok ötesine geçti dijital dünyada. Hayatın aktığı yeni bir kanal oldu sosyal medya. Bireysel kullanıcıların yani tüketicilerin artışı, markaları da bu kanala yönlendirdi elbette ve markalar için sosyal medya son derece önemli bir hal aldı. Peki neden böyle oldu? Birlikte bakalım.

Markalar, kendilerini tanıtırken hem marka bilinirliğini artırmak hem de insanların güvenini kazanmayı hedefliyor. Bu her mecrada aynı şekilde ilerleyen bir durum. Ancak söz konusu sosyal medya olduğunda bu markayı 1-0 öne taşıyor. Elbette sosyal medyayı etkin kullanmanın yanı sıra verimli kullanmak da bir o kadar önemli.

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte artık herkese ulaşmak çok daha kolay, çok daha pratik ve maliyeti çok daha düşük. Aynı zamanda yaptığınız eylemin geri dönüşünü derhal alabiliyorsunuz çünkü müşteri ile birebir iletişim halindesiniz. Hedef kitleyi okumak pazarlamanın en önemli adımı ise sosyal medya ile bunu en hızlı şekilde yapmak mümkün. Bu sayede markalar için, tüketicilerine doğrudan ulaşarak beklentilerini, isteklerini, hedef kitlenin markaya bakış açısını okumak son derece kolaylaştı. Aynı şekilde tüketicinin de markaya erişimini hızlıca gerçekleştirmesini sağlıyor.

Sosyal medya aynı zamanda rakip firmaları incelemeyi, çalışmalarına hakimiyeti son derece pratik kılıyor.

Özetle markalar için sosyal medyanın önemini şöyle sıralamak mümkün;

  • Diğer pazarlama kanallarına kıyasla sosyal medya sayesinde daha fazla kişiye ulaşmak mümkün.
  • Sosyal medya kanallarında var olmak diğer mecralara göre daha az maliyetli.
  • Pazarlama planınızı, hedef kitlenizin nabzını dinleyerek daha verimli oluşturabilirsiniz.
  • Hakkınızda konuşulanları doğrudan gözlemleme şansına sahip olursunuz.
  • Rakiplerinizi inceleme ve kendinizi doğrudan kendi kulvarınızda geliştirme şansı bulursunuz.
  • Hedef kitleniz ile doğrudan iletişim halinde olursunuz.

Çağa ayak uydurmak ve bu akışı yakalamak adına markalar için sosyal medyada var olmak son derece önemli. Elbette yine altını çizmekte fayda var, sosyal medyayı etkin kullanmanın yanı sıra verimli kullanmak da son derece önemli. Bu nedenle profesyoneller danışmanlığıyla sosyal medya kanallarını kullanıyor olmak, markaları daima öne taşıyor. Siz de markanızı sosyal medyada bir adım daha öne taşımak için gelin tanışalım: http://ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Yazan: Buğu Başar

Paylaş