MARKA SADAKATİ EVDEN DE SAĞLANIR!

MARKA SADAKATİ EVDEN DE SAĞLANIR!
08 Nisan 2020

 

Şu an yaşadığımız çağda her yerden reklam ve promosyon bombardımanına tutulduğumuzu göz önüne alırsak, markaların bu yoğun rekabette marka sadakatini sağlamalarının ne kadar zor olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durumu lehinize çevirmek için kullanabileceğiniz kanalların başında sosyal medya geliyor. Takipçilerinizle her an etkileşime geçebileceğiniz, onların dertlerine çözüm bulacağınız, tıpkı bir arkadaşınızmış gibi eğlenebileceğiniz yegâne medyum olan sosyal medya mecraları marka sadakatinizi oluşturabileceğiniz veya daha da güçlendirebileceğiniz yerler olarak ön plana çıkıyor.

Sosyal medyada atacağınız önemli adımları gelin beraber inceleyelim.

Takipçilerinizle etkileşim halinde olun

Sosyal medya mecralarınıza gelen soruları, şikayetleri veya olumlu yorumları cevapsız bırakmayın. Kendileriyle ilgilenildiğini gören kullanıcıların markaya bağlılığı daha da artacaktır. Tabi bu iletişimi sağlarken kullandığınız dil ve üsluba özen gösterin. Markanızın iletişim stratejisine uygun ne çok laubali ne de çok ciddi bir dil kullanın.

Pozitif yorumları paylaşın ve geri dönüş yapın

Ürününüz veya hizmetinizle ilgili olumlu yorum aldığınızda mutlaka geri dönüş yapın ve kendi hesabınızdan paylaşın. Böylece olumlu yorum yapan müşterilerinizi memnun etmenizle beraber diğer müşterilerin gözünde de güvenilir bir marka imajı yaratabilirsiniz. Bunu teşvik etmek için minik kampanyalar da gerçekleştirebilirsiniz. Böylece yeni takipçiler kazanma fırsatınız da doğacaktır.

Kullanıcı içeriklerini paylaşın

Takipçilerinizin sizin ürününüzü veya hizmetinizi kullanırken oluşturduğu fotoğraf, video veya makaleleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmayı unutmayın. Bir üstteki maddede belirttiğimiz gibi kullanıcıların kendi oluşturduğu bir görseli/videoyu veya metni hesaplarınızdan paylaşmanız hem onların hem de diğer takipçilerin hoşuna gidecektir. Bu tarz paylaşımlar yaptırmak için ufak kampanyalar düzenleyebilir, kendilerini özel hissettirecek hediyeler verebilirsiniz.

Şeffaf olun

Takipçilerin büyük bir kısmı markanızı oluşturan değerleri, ürünlerinizi oluşturma süreçlerini veya çalışanlarınızın görüşlerini merak eder. Bu konuda gerçekleştireceğiniz paylaşımlar müşterilerinizle aranızdaki bağı güçlendirecektir. İnandığınız değerlerle ilgili bir söylemi sahiplenebilir, ürünlerinizin yapım aşamasından fotoğraflar/videolar paylaşabilir veya çalışanlarınızla röportajlar paylaşabilirsiniz.

Influencer iş birliğini düşünün

Influencer olarak tabir edilen sosyal medya fenomenleri birçok kişiyi kullandıkları ürünlerle/hizmetlerle etkileyebiliyor veya satın alma alışkanlıklarını değiştirmeleri yönünde ikna edici olabiliyor. Markalarda bu durumdan faydalanmak için kendileriyle belli bir ücret karşılığında anlaşıp ürünlerini paylaşmalarını talep ediyor. Siz de hedef kitlenize ve ürününüze uygun influencer’ları bulup ürününüzü paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Reklamlara yatırım yapın

Sosyal medya reklamlarını hedef kitlenize ürünlerinizi/hizmetlerinizi hatırlatmak için kullanmayı unutmayın. Özellikle remarketing ve dinamik reklam modelleri büyük yardımcınız olacaktır. Remarketing sayesinde sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı ziyaret etmiş kişilere tekrar ulaşabilir, onlara kendinizi hatırlatabilirsiniz. Dinamik reklamlarla da ürünlerinizi çoklu bir biçimde gösterebilir, insanları direkt sitenize yönlendirebilirsiniz.

Özellikle evde geçirdiğimiz vaktin arttığı bu dönemde takipçilerinizle olan etkileşimi koruyarak onlara güven aşılamayı ihmal etmeyin. Kriz dönemleri için aldığınız önlemlerden bahsedin. Üretiminiz/hizmetleriniz devam ediyorsa onları bilgilendirin. Altyapınız el veriyorsa satışlarınızı/hizmetlerinizi dijital ortamdan devam ettirin.

Marka sadakati oluşturmanın devam eden bir süreç olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sosyal medya mecralarınızdan etkileşime geçeceğiniz bir kullanıcının ileride sizin marka elçisi olması ihtimalini göz ardı etmeyin.

Hepinize bol sağlıklı günler dileriz.

Yazan: H. Taylan Azimli

Paylaş