Marka İletişiminde Podcast Etkisi

Marka İletişiminde Podcast Etkisi
15 Nisan 2022

 

Sosyal medyanın dinamikleri günden güne değişiyor. Bir zamanlar kalemimizde olan güç zamanla yerini görsel dünyaya bıraktı derken şimdilerde yavaş yavaş değişen yepyeni bir dönem söz konusu.

Yazıyı güçlendirdik, fotoğraf ve video ile görüntüyü güçlendirdik, şimdi sıra podcast’lerle sesimizi güçlendirmekte. 😎

Son yıllarda hızla popülerleşen, markaları adeta dile getiren podcast yayıncılığı hakkında biraz konuşalım…

Malumunuz, salgın süreciyle birlikte evde geçirilen sürede artış yaşandı. Ev ortamının rahatlığı, yolda geçen sürenin boş zamana yansımasıyla yeni mecralar, yeni heyecanlar arar olduk. E tabi bu arayış da uzun sürmedi, kendimizi podcast akımının kollarına bıraktık.

Analiz şirketi Chartable’a göre, 2020 yılının ilk gününe kıyasla dünya genelinde podcast dinlemelerindeki tekil kullanıcı sayısında %82’lik artış yaşandı. Türkiye’de ise bu oran %350 seviyesinde gerçekleşerek markalarda farkındalık yarattı.

IPSOS’un verilerine göre Türkiye’de sıklıkla podcast dinleyen 650 bin kişi, ara sıra dinleyen yaklaşık 2 milyon kişi bulunuyor. Aktif podcast dinleyicilerinin %53’ü ise 25 yaş altındaki genç kitleyi kapsıyor.

Özellikle gençler tarafından çok fazla ilgi gören podcast yayıncılığı, genç kitleye ulaşmak isteyen markalara denemeye değer bir kapı araladı.

Haber, spor, tarih, eğitim ve daha birçok konuda içerikler üretebildiğimiz podcast yayıncılığı, markaların hedef kitleleriyle konuşmasına olanak tanıdı.

Podcast’i iletişim stratejisine ekleyen markalar, kişiler ile duygusal ve samimi bağlar kurmanın etkili bir yolunu göz ardı etmemiş oldu.

Başarılı ve güçlü bir müşteri kitlesi, bir firmanın markalaşmasını sağlayan en önemli unsurlardandır. Hedef kitleyi her zaman beslemek, kitleyi büyütmek için doğru stratejiler oluşturmak ve yeni kanallara yönelmek markalaşma iletişimini sağlam temellere oturtur.

Podcast iletişimi marka ile kişi arasında gizlilik ve güven ortamı oluşturarak sadık bir kitle oluşturabileceğimizi bize gösterdi.

Görsel materyallere kıyasla işitsel duyulara yoğunlaşan içerikler üretebildiğimiz podcast yayıncılığı; hedef kitleyi beslemek, etkilemek veya inandırmak isteyen markaları kendine çekmeyi başardı.

Her mecrada olmayı seven, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmayı hedefleyen, rakiplerinden bir adım önde olmak isteyen markalar için podcast yayıncılığı; doğru kullanıldığında oldukça etkili bir iletişim yöntemi. Markaya kendisini istediği zaman istediği yerde anlatma olanağı tanıyan podcasting, özellikle hareket halindeki kişilere ulaşmak için biçilmiş kaftan.

 

Podcast iletişimi markaya neler katar?

Podcast, markayı daha yenilikçi gösterir, yeni bir mecrada görünür olma fırsatı tanır.

Hedef kitleye daha yakın olma ve kendisini daha iyi ifade etme imkanı sağlar.

Hedef kitle ile olan bağı güçlendirir, sadık bir kitle oluşturur.

Markanın hikayesini anlatmasına ve marka etrafında daha fazla topluluk oluşturmaya yardımcı olur.

Marka hakkında bilgileri, kitlesine daha etkili aktarır.

Hedef kitlenin marka ile zaman geçirmesine olanak tanır.

Hedef kitleyi web site ziyareti, abonelik, satın alma gibi konularda harekete geçirir.

Rekabet henüz düşük olduğu için, markanın öne çıkmasını kolaylaştırır.

SEO performansını iyileştirir.

Akılda kalıcılığı güçlendirir.

 

Etkili bir podcast oluşturmanın aşamaları nelerdir?

Podcast, stratejisi iyi belirlenmiş bir konsepte sahip olmalı.

Orijinal ve dikkat çekici başlıklar kullanılmalı.

Çekici ve markayı iyi yansıtan bir görsel kimlik tasarlanmalı.

Hedef kitlenin beklentileri iyi analiz edilmeli.

Markanın değerlerini iyi yansıtmalı.

İçerik nitelikli, ilgi uyandırıcı ve takip etmeye teşvik eden bir yapıya sahip olmalı.

Düzenli bir takvimle paylaşılmalı.

 

Markanızın yeni felsefesi "Kreatif Dijitalizm" olsun diyor ve sosyal medyanın nabzını birlikte tutmak için sizleri Ahtapot Sosyal Medya’ya bekliyoruz. 😊

 

Yazan: Ferhat Katı

Paylaş