KARŞINIZDA 2022’NİN GÖRSEL TRENDLERİ

KARŞINIZDA 2022’NİN GÖRSEL TRENDLERİ
21 Şubat 2022

 

2021 yılını blockchain teknolojileri, NFT, Metaverse, Web 3.0 gibi çığır açan gelişmelerle kaparken, Z kuşağının görsel dünyası mevcut sosyal mecraları etkisi altına aldı. 2022’de de önceki yıllarda hayatımıza girmeye başlayan bu trendler Instagram’ı şekillendirmeye devam edeceğe benziyor.

Keskin renkler, mutlu bulutlar veya çarpık tipografiler – gelin birlikte 2022’ye hâkim olacak 5 trende göz atalım.

 

1. KONTRAST YARATAN FONTLAR

Son yıllarda fontların çeşitlemeleriyle ortaya çıkan bu akım yeni değil ama 2022’de çok daha farklı tekniklerle karşımıza çıkacak.

Tırnaklı, tırnaksız, stilize fontların bir araya geldiği tasarımları 2022’de yeni bir noktada göreceğiz: Her harfin farklı fontlara ait olduğu tasarımlar! Çok farklı dünyalara ait hissettiren bu fontların bir araya geldiği eklektik ve deneysel tablo Instagram akışınıza ferah, eğlenceli ve keskin bir hava katacak.

 

2. MAKSİMALİZM

İçinizdeki çılgın ruhu ortaya çıkarın: Instagram bir tuval ve her boşluğu tasarımla doldurma vakti. Renk teorisine dair bildiğiniz her şeyi çöpe atmaya hazır mısınız?

Yer yer brutalizm ile kesişen detaylarıyla maksimalizm, tasarıma dair bildiğiniz tüm denge unsurlarını unutturmaya ve sizi gerçek bir kaosla buluşturmaya geliyor. Kontrast yaratan fontların bir kez daha sahnede olduğu bu dünyada tek sınır hayal gücünüz. İster çılgın renkleri karıştırın, isterseniz kendi kolajınızı yaratın, yapmanız gereken tek şey enerjinizi özgür bırakmak.

 

3. FLORESAN RENKLER

Maksimalizm olur da sahnede renkler olmaz mı? Üzerimizdeki solgun renkleri atmak ve renklerin duygularımızı canlandırdığı anları keşfetmek için harika bir yıl bizi bekliyor.

Pandemi fiziksel sağlığımız kadar psikolojik sağlığımızı da etkiledi. 2021’in ardından 2022 yılında da dünya olarak iyi, sağlıklı hissetmek üzerine konuşacağız. Floresan renklerse bu konu başlıkları için adeta biçilmiş bir kaftan! Yumuşak ve nostaljik tonlar keskin neon renklerle bir araya geliyor ve bizler için “her şey yolunda” mesajı taşıyor.

 

4. BULUTLAR VE ÖTESİNE

Floresan renklerle hafiflediyseniz biraz daha göklere çıkalım. 2022’de bizi bin bir formuyla bulut motifleri karşılayacak.

Doğanın en aşina olduğumuz elementlerinden biri olan bulutlar da tasarım dünyasında yeni keşfedilen bir cevher değil. Değişen tek şey ise formu: Gerçek bulutlar, çizimler, 3D modeller… Bulunduğu her görsele spiritüel bir hava katan bulutları yanlış kullanmanın bir yolu yok.

 

5. 3D MODELLER DEMİŞKEN…

Sürreal üç boyutlu formları günlük anlarla birleştirin, işlem tamam! 3D trendi bir süredir aramızda ve fütüristik, çok boyutlu bir görsel dili anlatmak için 2022’de de aramızda olacak.

Çok daha etkili sonuçlar için 3D modellemelerinizi kromatik veya holografik detaylarla eşleştirebilirsiniz. İster sürreal bir obje gibi görünsün ister erimiş metal gibi, 2020’lere damgasını vuran hiper-modern ve eğlenceli bu tasarım akımı, prestijli ve deneysel bir imaj için muhteşem bir çözüm olabilir.

 

Elbette 2022’de bundan çok daha fazla trendi görmeye devam edeceğiz. Geçmiş yıllarda hayatımıza giren modern gradyenlerden risograf baskı efektlerine, birçok trend kendisini 2022 podyumunda kendisini göstermeye devam edecek. Bu akımların hangisini kişisel hesabınız veya markanız için uygulayacağınız ise size kalmış.

 

TRENDLER VE MARKALAR

Elbette bir tasarım trendini sosyal mecralarınıza uygularken marka kimliğinizi geride bırakmamalısınız. Görsel dünyanız markanızın sosyal medyadaki dijital kimliğidir – ve belki de maksimalizm markanız için uygun değildir.

Marka değerinizi size uygun ve dinamik trendlerle buluşturmak zorlu bir süreç olabilir. Doğru noktalara parmak basarak sosyal mecralarınızda ferah ve yenilikçi bir hava yaratmak için kreatif çözümlerimizle yanınızdayız. 😉

 

Yazan: Hasan Ulaş Üstün

Paylaş