İŞLETMENİZ İÇİN DOĞRU SOSYAL MEDYA MECRASINI BULUN!

İŞLETMENİZ İÇİN DOĞRU SOSYAL MEDYA MECRASINI BULUN!
18 Ocak 2024

 

Sosyal medyayı doğru ve etkin bir şekilde kullanmak için öncelikle sunduğu imkanların markanıza uygunluğundan emin olmanız gerekir. Kullanacağınız platformları işletmeniz için en verimli ve etkili olacak şekilde seçmek, doğru yere odaklanma ve yatırımın karşılığını hatrı sayılır biçimde almak açısından en iyi sonucu elde etmenizi sağlar.

Enerjinizi ve zamanınızı doğru kanala yönlendirerek işinizi büyütmenin önündeki ilk engeli ortadan kaldırabilirsiniz. Peki, işletmeniz için hangi mecranın daha uygun olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

1. Adım: Hedef Kitlenizi Tanımlayın!

İlk adım hedef kitlenizin kim olduğunu belirlemektir. Kararınızı kolaylaştırmak için mümkün olduğunca spesifik olmak istiyorsanız aşağıdaki sorular yardımcı olacaktır.

Tipik müşterileriniz kimlerdir?
Hangi yaş aralığındalar?
Ağırlıkla hangi cinsiyete mensuplar?
Gelir ve eğitim durumları nedir?
Ürün ve hizmetinizin dışında ilgi alanları nelerdir?

Hedef kitle profilini oluşturmaya yardımcı olmak için bu soruların yanıtlarını (ve içinde bulunduğunuz iş veya sektörle ilgili yardımcı olabilecek diğer soruları) muhakkak kullanın.

2. Adım: Hedeflerinizi Tanımlayın!

Hedef kitlenizi tanıdıktan sonra, o kitleye yönelik hedefleri tanımlamanız gerekir. Bir işletme sahibi olarak muhtemelen birincil hedefiniz müşterilerin ilgisini çekerek satışları artırmak olacaktır ancak sosyal medya için başka yaratıcı hedefler de vardır. Bazı markalar sosyal medyayı marka bilinirliğini artırmak ve itibarını güçlendirmek için kullanırken, diğerleri müşteri ilişkileri için kullanır.

3. Adım: Hedef Kitlenizi Bulun!

Artık hedef kitlenizin profilini çıkardığınıza ve yol haritanızı çıkardığınıza göre, hedef kitlenize ulaşmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için her platformdaki kullanıcıların demografik özelliklerine bakarak hedef kitlenizin hangi platformu kullandığını belirleyin. Ayrıca, demografi ve etkileşimin yanı sıra, hedef kitlenizin bu mecralarda ne kadar aktif olduğunu ve nasıl kullandığını da inceleyin.

Gelelim başlıca sosyal medya mecralarına…

Facebook

3 milyarı aşan kullanıcısıyla Facebook, en kapsamlı imkan sunan sosyal medya ağlarından biridir. Kullanım kolaylığı ve popüler ağlar arasında en kıdemlilerden olması, pazaryeri ve reklam uygulamalarını da bünyesinde barındırması sebebiyle geniş kitlelere erişim için en güçlü dijital pazarlama mecralarından biri olarak yerini korur. Reklam modelleri konusundaki zengin yelpazesi ve ayrıntılı raporlamaya olanak vermesinin yanında Instagram’la olan bağı da onu vazgeçilmez kılmaya devam ediyor.

Hedef Kitle: Geniş ve çeşitli kullanıcı tabanı. Son yıllarda ağırlıklı olarak yaş ortalaması yüksek kesim.
İçerik Türü: Görsel ve metin tabanlı içeriklere uygundur.
Etkileşim: Müşterilerle birebir etkileşim kurmak için idealdir.

Instagram

B2C şirketler için en cazip sosyal mecraların başında gelen ve görsel odaklı bir platform olan Instagram’da, işletmenizle ilgili görsel açıdan çekici (GIF, fotoğraf ya da video) içerikler paylaşarak başarıya ulaşabilirsiniz. Burada işletmenizin Instagram’ın kullanım amacına uygunluğu son derece önemlidir. Instagram’ı güçlü bir pazarlama stratejisi haline getirmek istiyorsanız, iyi bir içerik planı ve hedef kitlenize yönelik reklam çalışmaları yapmanız, güncel trendleri takip ederek mevcut planlamanıza hızlıca dahil etmeniz son derece önemlidir. İşletmenizin Instagram hesabından paylaşacağınız içeriklerin estetik açıdan hoş olması marka değeriniz için önemli olacağından, bu ayrıntıya dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Hedef Kitle: Trendleri takip eden, yeni özelliklere kolayca adapte olabilen genç kullanıcılar.
İçerik Türü: Günceli yakalamak ve estetiği öne çıkarmak için idealdir.
Etkileşim: Görsel içerik yoluyla etkileşime teşvik eder.

X (Twitter)

En eski ve en profesyonel sosyal medya platformlarından biridir. Marka bilinirliğini ve erişimi artırmak, geniş kitlelere mesajlarınızı ulaştırmak için çok uygun bir mecradır. Adeta dijital bir haber merkezi olan X, Türkiye’de ve dünyada olan biteni en hızlı öğrenebileceğiniz platform olarak göze çarpar. Ülkemizde X kullananların yüzde 60’ını erkekler ve yüzde 40’ını kadınlar oluştururken; bu kitlenin yüzde 50’sinin eğitim düzeyinin üniversite olduğu görülüyor. Kullanıcıların yüzde 64’ü ise 34 yaşının altında. Bu da eleştirel ve içerik tüketimi konusunda rafine zevklere sahip, zor beğenen bir kitle anlamına geliyor. Bu da burada yürüteceğiniz iletişimi ince eleyip sıkı dokumayı, diğer mecralara nazaran biraz daha önemli hale getiriyor.

Hedef Kitle: Haberler ve güncel olaylarla yakından ilgilenen kullanıcılar.
İçerik Türü: Ağırlıklı olarak metin tabanlı içerik.
Etkileşim: Hızlı ve gerçek zamanlı etkileşime teşvik eder.

LinkedIn

İş yaşamıyla ilgili paylaşımların yapıldığı ve mesleki ağların örüldüğü, LinkedIn ilk bakışta B2B pazarlama için uygun görünse de platformun temel amaçlarından biri olan istihdam, B2C modelini de mümkün kılıyor. Eskiye nazaran platformdaki iletişim dilinin biraz daha esnek ve eğlenceli içeriklere de imkan veren bir yapıda olduğunu söylemek mümkün ancak elbette kurumsal yapıdan uzaklaşmamak gerekiyor. Facebook, Instagram ve X gibi mecralardan bu yönüyle bariz bir şekilde ayrılıyor.

Linkedln’in nokta atışı reklam modelleri sayesinde, potansiyel müşterileri doğrudan arayabilir, hedefleyebilir ve ardından mesaj gönderebilirsiniz.

Hedef Kitle: Ağırlıklı B2B, iş profesyonelleri ve bağlantılar.
İçerik Türü: Kurumsal metin ve görsel içerikler için idealdir. Sektörel haber alma güdüsünü de karşılar.
Etkileşim: İş profesyonelleriyle bağlantı kurmak için uygundur.

Pinterest

Genç ve orta yaşlı, çoğunlukla kadın kullanıcı odaklı bir platform olan Pinterest’te yer alan başlıca sektörler; moda, sanat, ev dekorasyonu, yiyecek gibi estetik ve yaratıcı görsellere sahip olanlardır.

Hedef Kitle: B2C, görsel içeriği odağına alan işletmeler için idealdir.
İçerik Türü: İlgi çekici, kreatif görsel içerikler için uygundur.
Etkileşim: Estetiğin öne çıktığı içeriklerle etkileşime teşvik eder.

TikTok

TikTok, son dönemde video sürelerini uzatsa da esasen kısa formatlı videolarla hayatımıza girdi. Pinterest ve Instagram gibi sanat, yemek, perakende, güzellik ve bazı hizmet endüstrileri gibi yaratıcı video konseptlerinin vitrine çıktığı işletmeler için en ideal mecra olabilir. TikTok oldukça genç bir demografiye sahip. 18-24 yaş grubunu hedeflemek, trendlere anında dahil olmak ve sempatik bir marka imajı oluşturmak açısından son derece faydalıdır.

Hedef Kitle: Genç ve yeniliğe aç, içerik tüketmeye hevesli kullanıcılar.
İçerik Türü: Kısa, sempatik ve yaratıcı video içerikler için idealdir.
Etkileşim: Eğlenceli ve üretmeye, çarkın parçası olmaya teşvik eden bir yapıdadır.

YouTube

Müşteri pazarlaması için uygun platformlardan biri olan YouTube’da işletmenize özel kanal açarak ürün ve hizmetler hakkında ayrıntılı bilgiler verebilir ve tüm yenilikleri kanalınız üzerinden duyurabilirsiniz. Ürünlerin ayrıntılı tanıtımına ihtiyaç duyan e-ticaret, moda ve spor alanlarında hizmet veriyorsanız, YouTube’un sunduğu video desteği sizin için ideal bir seçenek olabilir. Ayrıca sektörünüzle paralel içerik üreticileriyle iş birliği yapabilir, hedef kitlenize uygun kanal ya da içeriklere sponsor olabilir ya da kendi konseptlerinizle entegre olabilirsiniz.

Bu mecra aynı zamanda Google’dan sonraki en büyük arama motoru olarak göze çarpıyor. Bu aramaların çoğunun “Nasıl Yapılır” benzeri videolar için olduğu görülüyor. Bu tür içerik sunabilen hizmet sektörü işletmeleri, yaşam tarzı ve eğitim videoları ile birlikte bu platformda güzel başarılar elde edebilirler.

Siz de sosyal medyayı doğru ve etkin bir şekilde kullanmak, sizin için en uygun kitleye, doğru mecralardan seslenmek ve bu mecraların sunduğu imkanları en etkin biçimde değerlendirmek için iyi bir partner arayışındaysanız; Ahtapot Sosyal Medya’nın kapıları size daima sonuna kadar açık… 😊

YAZAN: Meltem Hazal Şimşek

Paylaş