INSTAGRAM’DA SATIŞ YAPMANIN İNCELİKLERİ

INSTAGRAM’DA SATIŞ YAPMANIN İNCELİKLERİ
28 Ağustos 2018

 

Aktif olarak 800 milyonun üzerinde kişinin kullandığı, her gün 95 milyondan fazla fotoğraf ve videonun paylaşıldığı popüler platform Instagram üzerinden satış yapmak, bireysel kullanıcıların yanında büyük markaların ve butik mağazaların da iştahını kabartan bir alan olarak göze çarpıyor.

Ürünlerinizin doğru kişilere ulaşması ve Instagram üzerinden satış yapmanın püf noktaları için dikkat edilmesi gereken yöntemleri sıralayalım:

  • Profilinizi düzenleyin: Facebook’ta yer alan işletme sayfalarının benzeri Instagram’da da mevcut olduğundan ürün satışı yapmayı düşündüğünüz hesap için işletme profili kullanmayı unutmayın. İşletme profili hesabı size daha profesyonel bir görünüm sağlayacak ve takipçileriniz hakkında detaylı bilgilere ulaşmanıza yardımcı olacak. Takipçilerin sizinle iletişim kurabilecekleri telefon numaranız, email adresiniz, web siteniz gibi bilgileri girmeyi unutmayın.

 

  • Rakipleri inceleyin: Sektörünüzde yer alan rakiplerinizin hesaplarını kontrol etmeyi unutmayın. Kampanya duyurularını nasıl yapıyorlar, hangi hashtagleri kullanıyorlar, ürün fotoğraf ve videoları için nasıl bir çalışma yapıyorlar vb. konularda size fikir verebilecek her türlü yaratıcı içeriklerden faydalanmayı ihmal etmeyin.

 

  • İçeriklerinize önem gösterin: Ürünlerinizi paylaşırken fotoğraf veya videolarınızın kadrajına, ışığına ve açısına özen gösterin. Takipçileri görsel olarak etkileyebilmeli ve akıllarında kalacak fotoğraf veya videolar kullanmalısınız. İçeriklerinizde yer alan yazı ve logoların ürünü gölgelemesine izin vermeyin.

 

  • Instagram satış uygulamalarını deneyin: Instagram üzerinden satışınızı kolaylaştıracak çok çeşitli yardımcı uygulamalar yer almakta. İnternet üzerinden yapacağınız ufak bir araştırma ile bu tarz uygulamalara ulaşabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde takipçileriniz Instagram hesabınızı terk etmeden akışınızda yer alan ürün fotoğraflarına tıklayarak veya yorum yaparak alışveriş yapabilecekler.

 

  • Reklam vermeyi unutmayın: Instagram içinden fotoğraf, video, stories ve dönen reklamlar olmak üzere farklı biçimlerde reklam verebilirsiniz. Ürünlerinizin doğru bir hedeflemeyle, ilgili kişilere ulaşması ve marka bilinirliğinizin artması için mutlaka reklam verin veya profesyonel bir ajansla çalışın.

 

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra tek yapmanız gereken ürünlerinizi düzenli bir biçimde paylaşmak ve içeriklerinize gelen yorumlara samimi geri dönüş gerçekleştirmek smiley

Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarınızın yönetimini profesyonel bir ekibe emanet etmek için, bizimle www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim adresinden iletişime geçebilirsiniz.

H. Taylan Azimli

Paylaş