INSTAGRAM İÇİN ETKİLEŞİMLİ İÇERİK ÜRETME YOLLARI

INSTAGRAM İÇİN ETKİLEŞİMLİ İÇERİK ÜRETME YOLLARI
31 Temmuz 2019

 

Instagram’da organik içeriklerle etkileşimi arttırmak mı istiyorsunuz? Bunu başarmak için bir içerik pazarlama kılavuzuna mı ihtiyacınız var? Sizin için basamak basamak bir içerik planı hazırlama kılavuzu oluşturduk. Bu içerik size nasıl içerik planı yapabileceğiniz, içerik yaratabileceğiniz ve içeriklerinizi optimize edebileceğiniz hakkında bir fikir verebilir.

Instagram profiliniz için bir içerik teması seçin

Şirketinizin Instagram sayfasını yönetmenin ilk adımı içeriklerinizi planlamak. Ancak Instagram’ın görsel bir platform olması sebebiyle öncelikle içeriklerinizin nasıl gözükeceğine karar vermeniz gerekiyor. Temanızı 3 başlık altında değerlendirmeniz gerekiyor: ilk olarak kullanacağınız renkler, ikinci olarak fotoğraflarınıza uygulayacağınız filtreler (filtre kullanmamak da bir seçenek) ve üçüncü olarak tipografi.

Instagram içerik pazarlama planınızı yapın

Instagram sayfanızı görsel olarak hazır hale getirdiğinizde içeriklerinizi planlamaya hazırsınız demektir. Burada ilk adımınız Instagram’daki içeriklerinizle ne sağlamak istediğinize karar vermek olmalı. Takipçi mi kazanmak istiyorsunuz, satış odaklı mısınız yoksa etkileşim mi peşindesiniz? Amacınızı belirlemeniz içerik planınızı kolaylaştıracaktır. İçerikleriniz oluştururken dikkat etmeniz gereken şey paylaşımlarınızı çeşitlendirmek olmalıdır. İçeriklerinizi ilgi çekici tutmak için videolar, hikayeler, fotoğraflar ve gifler paylaşın.

İçeriklerinizi oluşturun

İçerik oluşturmada yapılması gereken başka bir eylem ise düzenli olarak bir beyin fırtınası yapmak olmalı. Çalışma arkadaşlarınızla beraber oturup yeni ve ilgi çekici neler yapabilirsiniz bunun üzerine düşünebilir ve uygulamaya koyabilirsiniz. Ayrıca içeriklerinizi oluştururken yukarda bahsettiğimiz amaçlarınız her zaman aklınızda olsun. Güzel bir fikir bulduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz ancak bu fikir gerçekten amacınıza ulaşmanıza katkıda bulunup bulunmadığına karar vermelisiniz. İçeriklerinizde kullandığınız görsellerin, videoların ve seslerin yüksek kalitede olmasına dikkat edin. Kullandığınız görsellerin Instagram formatına uygun olduğundan da emin olun.

Instagram paylaşımlarınızı bir sıraya koyun

İçerikleriniz hazır olduktan sonra sıra onları düzenli olarak paylaşmaya geliyor. Instagram’da en çok hangi saatte etkileşim ve beğeni alacağınıza yönelik pek çok araştırma mevcut. Ancak önemli olan sizin kitlenizin en çok hangi zaman aralıklarında aktif olduğunu anlamanız. Hangi günler ve saatlerde en iyi sonuçları aldığınızı inceleyin ve bunun üzerinden planınızı yapın. Paylaşımlarınızda hashtag kullanmayı ihmal etmeyin!

Bu maddelere dikkat ederek artık siz de markanız için bir Instagram stratejisi belirleyebilir ve uygulamaya koyabilirsiniz!

Yazan: Emre Akgöl

Paylaş