FISILTININ ÇIĞI: WORD OF MOUTH (WOM)

FISILTININ ÇIĞI: WORD OF MOUTH (WOM)
08 Mayıs 2023

 

Reklam sektöründe birçok branding çalışması, birbirinden farklı pazarlama stratejileri var. Peki bu pazarlama stratejilerinden birinin; sosyal medya yorumlarında gezinen gözlerimize, alışveriş alışkanlıklarımıza hatta kahve arası sohbetlerimize kadar karıştığını biliyor muydunuz? Gelin sizi fısıltıdan çığ yaratan bir pazarlama stratejisiyle tanıştıralım. Karşınızda “Word of Mouth” kısa adıyla WOM!

İngilizce Word of Mouth kalıbından gelen WOM dilimizde; yer yer “ağızdan ağıza pazarlama”, yer yer “kulaktan kulağa pazarlama” olarak bilinir. Daha aşina olduğumuz bir tabir ile anlatmak gerekirse Word of Mouth (WOM) “Fısıltı Gazetesi” mantığında bir pazarlama stratejisidir. Word of Mouth (WOM) günlük alışveriş alışkanlıklarımızı temel alır. Hepimiz alışveriş yaparken güvendiğimiz birilerinin deneyimlerini referans alırız. Bu; aklımıza düşen o ürünün, hizmetin, markanın artık bize bir adım daha yakın olmasını sağlar. İnternetten elbise alma bağımlılarının, favori listesini doldurup sepete atamayanların, “Influencer bir arkadaşımız kullanmış, bu iyidir” diyerek gözüne sürekli ürün kestirenlerin adını bilmese de sürekli yaptığı şeydir Word of Mouth (WOM). Çünkü onlar, alışveriş platformlarının yorum okuma bağımlılarıdır, itiraf edelim hepimiz biraz öyleyiz 😊 Çok iyi biliriz ki; o ürün ya da hizmeti bizden önce deneyimlemiş birinin yorumları alabileceğimiz en iyi referanstır.

Peki Word of Mouth (WOM) Stratejisi Kullanarak Pazarlama Nasıl Yapılır?

“Sosyal medya ve internet deneyimi hayatımızın her alanına işlediğinden beri Word of Mouth (WOM) kendine çok daha güzel bir yaşam alanı buldu” diyebiliriz. Sosyal medya platformları sayesinde bir ürüne/hizmete/markaya, o ürünün kullanıcılarına ve en önemlisi kullanıcıların deneyimlerine dair yorumlarına erişmek çok daha kolay bir hal aldı. Bu kolaylık da bizi Word of Mouth (WOM) stratejisinin temeline yani “müşterilerin, potansiyel müşterileri güven çemberinde etkilemesi” kavramına götürüyor. Markalar Word of Mouth (WOM) ile kendisini tanımayan potansiyel müşterilerine ulaşım sağlıyor.

Arkadaşlarınızla bir kahve masasında toplandığınızı düşünün, uzun süredir kafanızda yer eden o ürün ile ilgili bir muhabbet açılıyor, ister istemez kulak kesiliyorsunuz ve beklenen o an geliyor: “Ben geçen ay aldım o markanın ürününü. Dedikleri kadar var, efsane bir şey” İşte şimdi WOM!landınız. 😊Fısıltı gazetesinin ilk çemberi siz değilsiniz bu döngüde ve emin olun son da olmayacaksınız. Instagram’a girip ürün ile ilgili bir story paylaştığınızda en az takipçilerinizin 3/1’ini çembere dahil ettiniz bile. Bir de o dönem markanın Influencer Marketing süreci başlamasın mı? Marka, stratejisine yeni insanlar dahil etmeye son hız devam ediyor. Söz buraya gelmişken değinmeden geçmeyelim: Influencer Marketing en etkili Word of Mouth (WOM) uygulamalarından biridir. Organik pazarlama tekniğinin yanında çok güzel bir destekçidir ve pazarlama sürecini çok daha etkili bir hale getirebilir.

Şimdi Word of Mouth (WOM)’un marka için faydalarını da biraz açalım. Kullanıcıların deneyim ve yorumlarına dayalı bir pazarlama stratejisi olduğundan organik olarak oluştuğunda marka için son derece maliyetsizdir. Maliyet gerektiren (iş birliği gibi) strateji planının parçalarında bile hedef kitlesini büyüterek organik iletişimini artırır. Yine kullanıcı deneyimlerine dayanan bir strateji olmasından dolayı marka bilinirliğini artırmanın da en etkili yollarından biridir. Word of Mouth (WOM); insan iletişiminin en yoğun olduğu sosyal medya platformlarında; doğru bir iletişim stratejisiyle markaya hem sadık müşteriyi koruma hem de potansiyel müşteriye göz kırpma olanağı sağlar.

Bazen etki uyandırmak için ses çıkarmak gerekir, fakat fısıltının yarattığı çığ etkisini de küçümsememek lazım. 😊

 

YAZAN: Duygu Erarslan

Paylaş