Facebook’ta 360 derece video ve fotoğraf paylaşımı nasıl yapılır?

Facebook’ta 360 derece video ve fotoğraf paylaşımı nasıl yapılır?
19 Ekim 2016

 

Bildiğiniz gibi Facebook, 360 derece fotoğraf paylaşımı özelliğini duyurduğundan beri hem bireyler hem de markalar bu özelliği iyi kötü kullanıyorlar.

Peki nasıl yapıyorlar? Aslında çok kolay. Akıllı telefonlar ile çekilen panoramik veya 360 derece kamera ile çekilen fotoğrafları yükleyerek tabii ki. Bunun için ayrıca uygulamalar olduğunu söylemekte de fayda görüyoruz. Fotoğrafların yanlarında yer alan 360 derece işaretleri ile de, fotoğrafları görüntüleyebiliyorsunuz.

Facebook’ta 360 derece fotoğraf paylaşmak için aşağıdaki adımları izlemeniz ise yeterli olacaktır;

1- Çekmek istediğiniz fotoğrafı, akıllı telefon kameranızı panoramik çekim moduna getirerek veya 360 derecelik fotoğraf çekebilen kameranız yardımı ile çekin.

2- Facebook uygulamanızı açın, normal fotoğraflarınızı paylaştığınız bölümünden, çektiğiniz 360 derecelik fotoğrafı seçin ve paylaşın.

3- Paylaştığınız fotoğrafı 360 derece görebilmek için ise bilgisayarınızda mouseunuzu, telefonunuzda ya da tabletinizde ise parmağınızı kullanarak, sağa-sola ve aşağı-yukarı kaydırın.

İşin bir de 360 derece video boyutu var elbette ki. Yalnız video kısmı, fotoğraf kısmına göre biraz daha fazla özen gerektiriyor. Aksi takdirde sonuçlar arzu ettiğiniz profesyonellikte olmayabilir.

Normalde kullandığımız kameralar 170 derece ile çekim yaparken, bu noktada bize 360 derece çekim yapan bir kamera gerekli. 360 derece çekim yapan kameram yoksa bu işlemi uygulayamaz mıyım dediğinizi duyar gibiyim. Uygulayabilirsiniz tabii ki. Facebook 360 çekim yapamayan kamera sahiplerini de düşünmüş neyse ki. Facebook'un yardım merkezi tüm sorularınızın cevabı olacaktır.

Bu arada lafın sırası gelmişken Facebook'un bir tatlışlığını hatırlatmak isteriz; videolara vereceğiniz reklamlar, fotoğraflara vereceğiniz reklamlardan daha az maliyetli olacaktır. Bir de unutmayın ki derdinizi video çekerek çok daha kolay anlatabilirsiniz.

Oldukça basit değil mi?

O halde vakit kaybetmeden sosyal medya hesaplarınızda müşterilerinize 360 derece deneyimini yaşatmak ister misiniz? O halde size bir form kadar yakınız; http://ahtapotsosyalmedya.com/iletisim-formu

 

Paylaş