E-TİCARET SİTELERİ İÇİN SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ

E-TİCARET SİTELERİ İÇİN SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ
24 Temmuz 2019

 

İnternet dünyasının en hareketli, en aktif mecralarından olan e-ticaret siteleri, günümüzde internet kullanıcılarının alışveriş alışkanlıklarını tamamen değiştirmiş durumda.

Akıllı telefon, bilgisayar ve tablet kullanımının, kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını online mecralara yöneltmiş olmasının yanı sıra, zaman ve mekandan bağımsız alışveriş yapabilme olağanı da kullanıcıları cezbeden etkenler.

Yapılan araştırmalar, tüketicilerin sosyal medyada aktif olan ve takipçileriyle proaktif iletişime geçen firmalara daha fazla güven duyduğunu gösteriyor. Durum böyle olunca e-ticaret siteleri için de sosyal medyada var olmak, mecraları efektif kullanmak kaçınılmaz oluyor.

“E-ticaret siteleri için sosyal medyanın avantajları nedir?” derseniz; bu soruyu marka bilinirliği yaratmak, güvenilir bir imaj ortaya koymak ve sosyal medya hesaplarından siteye trafik çekmek olarak cevaplayabiliriz. Bunun yanı sıra, satışı arttırmanın anahtarı ise “sadık takipçiler” ve buna paralel olarak paylaşımları beğenen, yorum yapan takipçilerin sadık müşterilere dönüşmesini sağlamaktır.

E-ticaret sitelerinin sosyal medya yönetiminde dikkat etmesi gereken 5 önemli kural!

1) Takipçilerinizle yakından ilgilenin

Her yoruma cevap vermeye özen gösterin.  Olumlu yorumlara mutlaka teşekkür, olumsuz yorumlar için mantıklı açıklamalar yapıp, çözüm üretmeye çalışın. E- ticaret sitenizdeki her ürün sayfasının, ana sayfanızın ve kampanya sayfalarınızın sosyal medyada paylaşılabilir olmasını dikkat edin.
Müşterilerinizin yapacağı her paylaşımın marka ve ürününüzün bilinirliliğine getireceği etki tahmin ettiğinizden çok daha yüksek olacaktır.

2) Dikkat çekici görseller paylaşın

Yaratıcılığınızı kullanarak müşterilerinizin ilgisini çekecek fotoğraflar, infografikler ve grafikler paylaşın. Hatta ürününüzün detaylarını göstererek sağladığı faydanan bahsedin.

3) Hedefleyin, ölçümleyin, analiz edin

Sosyal medya kampanyalarınızı ya da reklamlarınızı doğru kitleyi hedefleyerek oluşturmak, işin en önemli kısmı. En doğru hedefleme için tüm sosyal medya platformlarındaki gönderilerinizin, en çok etkileşimi ne zaman aldığını, hangi tür içeriklerin ve konuların daha çok ilgi gördüğünü ölçümleyin.

Bu yöntem ile, potansiyel müşterilerinizin alışkanlıkları ve tercihleri konusunda da çok önemli bir data elde edebilirsiniz.

4) Müşteri gibi düşünün

Takipçilerinize, promosyonlar ve hediyeler dağıtın. Ödüllü yarışmalar düzenleyin. Bu şekilde, potansiyel müşterilerinize koşulsuz ve cömert bir hizmet anlayışına sahip olduğunuzu gösterip, takipçi sayınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

Sevildiğini hisseden müşterileriniz, yeni bir seçim yapmaları gerektiğinde ilk sizi düşüneceklerdir.

5) Sosyal Medya Reklamlarını Kullanın

Öncelikle bilinenin aksine yapılan araştırmalar internet kullanıcıların sürekli reklama maruz kalmaktan sıkıldığını gösteriyor. Bu bilgi ışığında sürekli vitrinde olmak ve aynı ürünlerle takipçilerinizin karşısına çıkıp antipati yaratmak yerine daha real time ve nokta atış reklamlarla hedef kitlenizin kalbine giden yolu bulmalısınız.

Ayrıca; sosyal medya yönetimi, web site yönetimi, dijital itibar yönetimi gibi konularda sizin de profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa mutlaka tanışalım! 😉

Yazan: Özgü Çağıran

Paylaş