ELON MUSK İLE BİR DEVİR DAHA KAPANDI: PARAYI VEREN MAVİ TİK'İ ÇALIYOR

ELON MUSK İLE BİR DEVİR DAHA KAPANDI: PARAYI VEREN MAVİ TİK'İ ÇALIYOR
02 Mayıs 2023

 

Twitter’da kaos bitmiyor! Twitter’ı satın almasıyla birlikte, uzun zamandır platformda yaptığı değişikliklerle adından söz ettiren Elon Musk’ın hedefinde bu sefer mavi tik vardı. “Benim zevklerim sizin nezdinizde makul bir zemine oturmak zorunda değil” diyen Musk, Twitter Blue ücretini ödemeyen tüm hesaplardan mavi tiki kaldırdı. Doğrulanmış mavi tiklerin kaldırılmasıyla, sosyal medyada eleştiri ve meme rüzgarları esti. Biz de vakit kaybetmedik; mavi tikin akıbetini enine boyuna sizin için araştırdık!

İlk kez 2009’da, eski bir profesyonel beyzbol oyuncusunun kendi adına açılan sahte hesaplar nedeniyle Twitter’a dava açmasının ardından hayatımıza giren mavi tik ile doğrulanmış profil özelliği, zamanla bir statü göstergesi haline geldi. Ama güç ve statü karşıtı, mazlumların ve ezilenlerin sesi (!) milyarder Elon Musk, bu duruma el koydu ve parayı verenin mavi tiki çaldığı Twitter Blue özelliğini hayata geçirdi.  

Twitter Blue mu, o da ne?

Evvel zaman içinde, güvenilirliğin bir göstergesi olan mavi tik sembolü; hesabın gerçek bir kişi, kurum veya kuruluşa ait olduğunu gösteriyordu. Ama Twitter Blue’nun hayatımıza girmesiyle bu durum tamamen değişti. Artık belli bir ücret karşılığında bu sembol herkes tarafından kullanılabilecek. Kullanıcılar, aylık ve yıllık ödeme seçenekleri bulunan Blue ile birçok avantaja sahip olabilecek.

Avantaj mı? Hani, nerede?!

Parayı verenin mavi tiki çaldığı gibi, sahip olduğumuz mavi tik bizi ve içeriklerimizi öne çıkarırken, video ve ses paylaşımlarımızdaki sürenin artmasına ve daha yüksek çözünürlüklü video içeriği yüklememize imkan sağlayacak. Blue’nun belki de en can alıcı özelliği ise karakter sınırını ortadan kaldırması ve Tweet düzenleme aracını da kullanıcılara sunması. Tam bu noktada tav oldunuz, fark etmedik sanmayın!

Tüm bu özelliklere aylık 150 TL veya yıllık 1570 TL’ye sahip olabilir; güç ve statü karşıtı, mazlumların ve ezilenlerin sesi (!) milyarder Elon Musk’a yardım eli uzatabilirsiniz! Ne dersiniz, sizce parayı veren mavi tiki çalmalı mı?

Siz de işletmenize uygun mecralarda, sektörünüz için en isabetli içerik ve reklam stratejisiyle yer almak istiyorsanız, aniden kaybolan mavi tik sizi endişelendirdiyse ya da “Bizim profilimizde ne zaman mavi tik olacak?” gibi sorularınız varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya olarak; profesyonel bir ekip, kreatif çözümler ve her daim güncel iletişim stratejimizle size partnerlik etmeye hazırız! 🙂

Yazan: Özlem Turgut

Paylaş