DİJİTALLEŞEN DÜNYANIN YENİ TRENDİ DİJİTAL BAYRAMLAR

DİJİTALLEŞEN DÜNYANIN YENİ TRENDİ DİJİTAL BAYRAMLAR
30 Temmuz 2020

 

Kurban Bayramı'nda da Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi tebrikleri dijital ortamdan kabul edeceğiz.

Sevdiklerimizi arayarak bayramlarını kutlayacağımız, sosyal mesafeye mümkün mertebe dikkat edeceğimiz bir bayram daha kapıda. Neyse ki bir önceki bayramın ardından  konuya çok da yabancı değiliz. Her ne kadar uzaktan uzağa bayram kutlamak hiçbirimizin içine sinmese de sevdiklerimizin sağlığını ve güvenliğini gözetmemiz çok önemli. Bayram sevincinin hüsranla sonuçlanmaması için herkes bilinçli hareket etmek durumunda.

Hal böyle olunca bayram coşkusu da dijital dünyaya uyum sağlamak  zorunda kalıyor. Emojilerle, giflerle renklendirilen bayram mesajları ve tebrik kartları bu bayram adeta kurtarıcı görevi görüyor. Bayram dönemi en sık tercih edilecek bayramlaşma yöntemi ise önceki bayram da olduğu gibi görüntülü aramalar olacağa benziyor. Aile içi  bayramlaşmalar  için WhatsApp ve Skype üzerinden görüşmeler yeterli olsa da tüm akrabaları bir araya getirmek isteyenler Zoom kullanacak gibi görünüyor. Kırk dakika içinde nerede ne kadar akraba varsa hepsiyle bayramlaşmak sizce de güzel olmaz mıydı? Bakarsınız bu yöntem çok sevilir ve sonraki yıllarda da kullanılmaya devam eder. Size de tatilin keyfini çıkarmak kalır.

Harçlıklar dijital ortama uyum sağlayabilse de -henüz IBAN numara olmayan akıllı ufaklıklar ebeveynlerinden destek alacaktır- şeker toplama ve kurban eti dağıtma işleri biraz sekteye uğrayacak gibi. Telaşa mahal yok; çünkü emojiler var. (şeker, inek, koyun emojileri eklenecek)  Emojiyle şeker de toplanmaz, kurbanlık eti de dağıtılmaz demeyin; neticede önemli olan niyet.

Kurban kesme işlemlerine de bazı düzenlemeler geldi. Bu sene daha önceki senelerde olduğu gibi kesimhanelere gidilemeyecek. Kurbanları baret ve maske takan görevliler kesecek, kurban etleri de adresinize teslim edilecek. Etlerin dağıtım işlemleri sırasında da hijyen kurallarının üst seviyede alınacağını açıklayan uzmanlar, tüm vatandaşların güvenli bir bayram geçirmesi için çalışıyor olacaklar.

Her şeye rağmen sevdiklerinizle yan yan gelmek istiyorsanız, bunun da yolları var elbette. Kapalı ortamlarda bulunmamaya özen gösterip sosyal mesafenizi koruduğunuz sürece hem kendiniz güvende olursunuz hem de sevdiklerinizi risk altında bırakmazsınız. Mümkünse kucaklaşmaları bir sonraki yıla bırakalım, bu sene böyle idare edelim.

Şimdiden herkese iyi bayramlar. Dijitalin gücü sizinle olsun!

Yazan: Birkan Koç

Paylaş