DİJİTAL GÜNDEM (9 EKİM - 15 EKİM 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (9 EKİM - 15 EKİM 2023)
16 Ekim 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (9 Ekim - 15 Ekim 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (9 Ekim - 15 Ekim 2023)

Ekim ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram’a yeni özellik gelebilir!
  • X’e daha sade bir arayüz için çalışmalar başladı.
  • WhatsApp grubunuz için çok faydalı bir özellik yolda!
  • Threads, X’i bitirmeye kararlı: Premium özellik ücretsiz sunuldu!
  • Meta’nın yeni yapay zeka sohbet botları!

Instagram’a yeni özellik gelebilir!

Instagram Başkanı Adam Mosseri, Instagram'ın hikâyeleri birden fazla hedef kitle listesiyle paylaşma özelliğini test ettiğini açıkladı. Bu özellik, kullanıcıların hikayelerini farklı kişi grupları ve takipçi alt kümeleriyle paylaşmalarını sağlar. Ancak özellik henüz test aşamasında ve geniş çapta kullanıma sunulup sunulmayacağı da belirsiz.

X’e daha sade bir arayüz için çalışmalar başladı.

Elon Musk, Twitter'da beğeni, repost ve paylaşım gibi etkileşim özelliklerini ana sayfadan kaldırmayı planlıyor. Bu, beğeni sayılarının gizli olacağı anlamına geliyor. Ana sayfada sadece tweet görüntülenme sayısı görünecek. Etkileşim sayılarına erişim tweet'e tıklanarak sağlanacak. Bu değişiklik, kullanıcı etkileşimini zamanla azaltabilir ve reklamverenler için belirleyici olabilir. Musk, ayrıca tweet'lerdeki sayıları yuvarlayarak bir başka ilginç değişikliği yürürlüğe soktu.

WhatsApp grubunuz için çok faydalı bir özellik yolda!

WhatsApp, Android için yakında çıkacak bir güncelleme ile etkinlik oluşturma özelliği ekliyor. Kullanıcılar belirli bir tarih ve saat için etkinlikler planlayabilecek ve grup üyeleriyle paylaşabilecekler. Bu özellik, kullanıcıların hatırlatıcılar ayarlamasına olanak tanırken daha çok grup görüşmeleri için tasarlanmış gibi görünüyor. Etkinlikler uçtan uca şifrelenir ve yalnızca katılımcılar erişebilir. Ancak etkinliklerin grup dışında paylaşılabilir olup olmayacağı şu aşamada belirsiz.

Threads, X’i bitirmeye kararlı: Premium özellik ücretsiz sunuldu!

Threads, kullanıcılarını platformda tutma sorununu çözmek için önemli adımlar atmaya başladı. Son güncelleme, Threads kullanıcılarına paylaşım düzenleme yeteneği sunuyor ve bu özellik ücretsiz olacak. Ayrıca, sesli notlar eklemelerine olanak tanıyor. Bu değişiklikler, Threads'in rekabetçi bir konum elde etmesine yardımcı olabilir. Meta, bu tür önemli ve etkili adımlarla rekabeti lehine çevirmeye gayret ediyor.

Meta’nın yeni yapay zeka sohbet botları!

Meta, Meta Connect 2023 etkinliğinde 28 yapay zeka sohbet robotunu tanıttı. Bu botlar, şirketin 2 açık kaynak dil modeli ile geliştirildi ve internet aramaları yapabilme yeteneğine sahipler. Her bir sohbet botunun farklı bir kişiliği bulunuyor ve farklı konular için kullanılabiliyorlar. Bazı botlar ünlülere benzese de Meta, botların yalnızca metin tabanlı olduğunu ve gerçek ünlülerle yüz yüze görüşme olasılığı olmadığını belirtiyor. Bu botlar, kullanıcıların ünlülerle metin üzerinden iletişim kurmalarını sağlıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 9 Ekim - 15 Ekim 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş