DİJİTAL GÜNDEM (8 OCAK - 14 OCAK 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (8 OCAK - 14 OCAK 2024)
15 Ocak 2024

 

Ocak ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • YouTube taciz ve siber zorbalık politikasını güncelliyor.
  • WhatsApp’tan iOS kullanıcılarını sevindirecek özellik!
  • Instagram iki yeni özellik deniyor!
  • WhatsApp yeni metin biçimlendirme seçenekleri test ediyor.
  • Threads, kullanıcıların sesine kulak verdi!

YouTube taciz ve siber zorbalık politikasını güncelliyor.

YouTube, siber zorbalık ve tacizle ilgili politikalarını güncelliyor. Bu bağlamda şirket, reşit olmayanların ve diğer suç mağdurlarının uğradığı şiddeti, ölümünü tasvir eden veya bu olayları deepfake ile gerçekçi bir şekilde sunan içeriklere izin vermiyor. Bu güncellemenin yapay zeka kullanımının artmasıyla doğrudan ilgili olduğunu söylemek yanlış olmaz. YouTube, ürettiği içeriklerde ihlal yapan kullanıcıların ilk uyarıyla sayfalarına bir hafta boyunca video yükleyemeyeceklerini, 90 gün içinde ikinci ihlali almaları halinde ise cezaların artacağını duyurdu. En son raddede kullanıcılar, hesabın silinmesine kadar uzanabilen bir yaptırımla karşı karşıya kalabilirler.

WhatsApp’tan iOS kullanıcılarını sevindirecek özellik!

WhatsApp’ın yeni güncellemesi iOS kullanıcılarını sevindiriyor! Sohbetlerinde sık sık eğlenceli çıkartmalara yer veren kullanıcılar için özel çıkartma oluşturucu özelliği geliyor. Apple kullanıcıları, galeriden seçtikleri fotoğrafları halihazırda kola yca çıkartmaya dönüştürebiliyorlardı. Bu özellikle birlikte fotoğrafın üzerine çizim yapmak ve metin eklemek mümkün hale geliyor. Özelliğin sadece iOS 17 ve yeni sürümlerine gelecek olması ise Android ve eski sürüm Apple kullanıcılarını üzüyor.

Instagram iki yeni özellik deniyor!

Instagram, geçtiğimiz aylarda profil fotoğrafı büyütme özelliğine yeni bir soluk getirmişti. Kullanıcı gizliliğine önem vererek istedikleri takdirde kullanıcılarına bu özelliği kapatabilme imkanı vermişti. Yeni güncellemeyle birlikte profil fotoğraflarını çok daha fazla büyütmek mümkün hale geliyor. Kullanıcılar büyüttükleri profil fotoğraflarına zoom yaparak bu özelliği kolayca kullanabilecekler. Bunun yanı sıra, öncesinde olduğu gibi özelliği kapatma opsiyonunun da kullanıcılara sunulacağı biliniyor. Bir diğer Instagram güncellemesi ise altyazı desteğiyle ilgili. Bu özellikle birlikte, reels videolarına altyazı eklemek mümkün olacak. Yapay zeka destekli olduğu bilinen bu özelliğin, metni İngilizce olarak kullanıcılarına çevirecek olması şu an için en çok konuşulan konular arasında yerini alıyor.

WhatsApp yeni metin biçimlendirme seçenekleri test ediyor.

WhatsApp, ilk defa 2016 yılında kullanıcılarına sunduğu metin biçimlendirme özelliklerini geliştiriyor! Bu yenilik hem Android hem de iOS beta kullanıcılarını ilgilendiriyor. Kullanıcılar bu güncellemeyle birlikte, metnin öncesine “>” işaretini yerleştirdiklerinde o metni vurgulayabilir ve öne çıkmasını sağlayabilecekler. Buna ek olarak, “-“ ve “*” karakterlerini kullanarak maddelerden oluşan listeleri kolayca oluşturabilecek, eskisine göre daha rahat bir şekilde mesajlaşabilecekler.

Threads, kullanıcıların sesine kulak verdi!

Threads, getirdiği yeni güncellemelerin gücü adına X ile mücadelesine devam ediyor. Kullanıcıların isteklerine kulak veren Threads, konu başlıklarını ters kronolojik sırayla göstermeye başlıyor. Bu da demek oluyor ki, uygulamada paylaşılan son içerikler ilk sıradaki yerlerini alarak daha fazla kişiye ulaşma şansına sahip olacak. Ayrıca kullanıcılara sunulan “En iyi” ve “En son” başlıkları, kullanıcıların anasayfalarında görmek istediklerini seçmelerine olanak sağlıyor. Kendi tercihini yapan kullanıcıların artmasıyla sitede geçirilen vaktinde artacağı tahmin ediliyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 8 Ocak - 14 Ocak 2024 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş