DİJİTAL GÜNDEM (7 AĞUSTOS - 13 AĞUSTOS 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (7 AĞUSTOS - 13 AĞUSTOS 2023)
14 Ağustos 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (7 Ağustos - 13 Ağustos 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (7 Ağustos - 13 Ağustos 2023)

Ağustos ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram DM’lerine yeni özellik!
  • Instagram, popüler TikTok özelliğini test ediyor!
  • TikTok’ta yeni dönem: Eski videolarınız silinebilir!
  • Twitter Blue isim değiştirdi!
  • Twitter’dan (X) içerik üreticilerine müjde!
  • Threads, yeni özelliğini tanıttı: Instagram ile etkileşim arttırılacak!
  • Threads, beğenileri ifşa ediyor!

Instagram DM’lerine yeni özellik!

Instagram, DM kutularında istenmeyen fotoğraf ve videolardan kurtulmanın yeni bir yolunu buldu! Artık birinin sizi takip etmediği durumlarda, sadece tek bir mesaj gönderebileceksiniz. Eğer karşı taraf bu mesajı kabul ederse, sınırsız mesajla keyfini çıkarabilirsiniz. Ama işin içine fotoğraf veya video girmek isterseniz, önce davetin onaylanması gerekecek.

Bu özellik özellikle kadınların lehine görünüyor. DM kutularını açtıklarında istenmeyen sürprizlerle karşılaşan kadınlar için Instagram, kahraman gibi öne atılarak çözüm getirdi. Meta Kadın Güvenliği Başkanı Cindy Southworth, herkesin rahatça dolaşabileceği bir Instagram istediklerinin altını çizdi.

Instagram, popüler TikTok özelliğini test ediyor!

Instagram, TikTok’ta yer alan kaydırmalı fotoğraflara şarkı ekleme özelliğini test etmeye başladı. Şarkıcı Olivia Rodrigo da bu özellik ile yeni şarkısını Instagram’da paylaştı. Kullanıcıları daha fazla Reels oluşturmaya teşvik etmek isteyen şirket, ünlüler ile ortak videolar oluşturma imkânı sunacak. Ünlüler, hayranları tarafından oluşturulan videoları sergileyebilecek.

İş birliği özelliğinde değişikliğe giden Instagram, gönderilerde eklenecek ortak hesap sayısını üç adede çıkarıyor. İş birliği özelliği, hem genel hem de özel hesapların ortaklaşa içerik paylaşmasına ve içeriğin her hesabın akışında ayrı ayrı görünmesine olanak tanıyor.

TikTok’ta yeni dönem: Eski videolarınız silinebilir!

Deepfake adı verilen sahte videoların yaygınlaşmasıyla sosyal medya platformları sahte içeriklerle savaşmaya başladı. TikTok da bu doğrultuda bir çözüm üretti. Artık kullanıcılar sahte içeriği ayırt edebilecek. TikTok, yapay zekâ içeriği yüklerken etiket seçeneği sunmaya başlıyor. Etiket, sahte içeriği tanımlamak ve ihlâl durumunda içeriği kaldırmak için kullanılacak.

Twitter Blue isim değiştirdi!

Mart ayında Türkiye'de başlatılan Twitter Blue abonelik hizmeti artık X Premium olarak adlandırılıyor. Web kullanıcıları aylık 150 TL, iOS ve Android kullanıcıları ise 209 TL ödeyerek bu özelliklere erişebiliyor. Ancak değişiklik henüz tüm kullanıcılara yansımış değil.

Twitter’dan (X) içerik üreticilerine müjde!

X, içerik üreticileri için reklam geliri paylaşım kriterlerini esnetiyor. Önceki 15 milyon izlenme gereksinimi şimdi 5 milyona indirildi. Bu, daha fazla içerik üreticisinin gelir elde etmesini sağlayacak. Ancak üzücü haber şu ki; Elon Musk, Twitter Blue abonesi olmayan profillerin aldığı izlenmelerin reklam programına dahil edilmeyeceğini belirtti.

Threads, yeni özelliğini tanıttı: Instagram ile etkileşim arttırılacak!

Son güncellemeyle artık kullanıcılar Threads içerisindeki gönderileri Instagram özel mesajları üzerinden paylaşabilir ve ek bir alt metin ekleyebilirler. Bu, iki uygulama arasındaki etkileşimi artırarak kullanıcı sayısını uygulamanın ilk günlerindeki hızla artırmayı amaçlıyor.

Threads, beğenileri ifşa ediyor!

Threads uygulaması, son güncellemeyle artık başkalarının beğendiği gönderileri görme özelliği sunuyor. Bu özellik geçtiğimiz hafta sonu herkese açıldı. Hatırlayacağınız üzere bu önceden Instagram’da da mümkündü ancak zaman içinde kaldırılmıştı. Ayrıca Meta, Threads'te yüksek kalitede fotoğraf ve videolar yükleme imkânı da sağlıyor. Bu özelliği kullanmak için hesap bölümündeki “Medya Kalitesi” sekmesine göz atarak düzenleme yapabilirsiniz.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 7 Ağustos - 13 Ağustos 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş