DİJİTAL GÜNDEM (6 KASIM - 12 KASIM 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (6 KASIM - 12 KASIM 2023)
13 Kasım 2023

 

Kasım ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • WhatsApp’a reklam gelebilir.
  • YouTube’un yeni özelliği: “Size Özel” bölümü!
  • TikTok’ta para kazanmanın yeni yolu: “Yaratıcılık Fonu”
  • WhatsApp aramalarına IP adresi gizleme opsiyonu geldi.
  • YouTube’a “Rastgele Video” özelliği geliyor!

WhatsApp’a reklam gelebilir.

WhatsApp CEO’sunun WhatsApp’a reklam gelebileceğini duyurması kullanıcılarını endişelendirdi. Bunun üzerine yapılan açıklamada, reklamların sadece “Durumlar” ve “Kanallar” bölümünde yer alacağı duyuruldu. Mesajlaşma ekranında reklamların çıkmayacak olması kullanıcıları rahatlatırken WhatsApp’ın “Kanallar” üzerinden gelir elde etme düşüncesi, gündeme gelen konular arasında yer aldı.

YouTube’un yeni özelliği: “Size Özel” bölümü!

YouTube’un yeni özelliği en çok kanal sahiplerini sevindirdi. Bu özellikle, YouTube’da içerik oluşturan kişiler anasayfalarını kişiselleştirebilecek. Bu sayede, takipçilerine izletmek istedikleri içerikleri ayarlayabilecek, onlara daha özel bir deneyim sunabilecekler. YouTube anasayfasını takipçilerine göre düzenlemek isteyen içerik üreticileri, düzen sekmesinde “İzleyicileriniz için öneriler” bölümünden bu özelliği aktif edebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirler.

TikTok’ta para kazanmanın yeni yolu: “Yaratıcılık Fonu”

TikTok’ta takipçi sayısı yüksek olan hesaplara hitap eden içerik fonu sona eriyor. İçerik üreticileri bu fon standart bir ödeme sunduğu için oldukça şikayetçilerdi. TikTok, kullanıcılarının şikayetlerini dikkate alarak yaratıcılık fonunu devreye soktu. Yaratıcılık fonu da aynı içerik fonu gibi kullanıcıların para kazanmasına imkan sağlayacak ve ABD kullanıcılarına açık olacak.

WhatsApp aramalarına IP adresi gizleme opsiyonu geldi.

WhatsApp, kullanıcılarının güvenlik önlemlerini artırmaya devam ediyor. WhatsApp aramalarında IP adresine erişim açık olduğundan konuma rahatlıkla ulaşılabiliyordu. WhatsApp bunun önüne geçerek kişilerin isterse IP adresini gizleyebileceğini duyurdu.

YouTube’a “Rastgele Video” özelliği geliyor!

YouTube “Ne izlesem?” derdine düşen kullanıcılarına yeni bir özellik getiriyor! Rastgele video özelliği, saatlerce ne izleyeceğine karar vermek için YouTube’da dolanan kullanıcılara kolaylık sağlıyor. “Ne izleyeceğine karar veremiyor musun? Bir şeyler oynat.” bildirimi sayesinde kullanıcılar rastgele video izleyebilecekler. Ayrıca uygulamaya eklenen video oynatma simgesi de aynı işleve hizmet edecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 6 Kasım-12 Kasım 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş