DİJİTAL GÜNDEM (5 ŞUBAT-11 ŞUBAT 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (5 ŞUBAT-11 ŞUBAT 2024)
12 Şubat 2024

 

Şubat ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram’a yapay zeka özelliği geliyor!
  • YouTube televizyonlara yeni bir özellik getiriyor.
  • Threads’e beklenen özellik geliyor!
  • Instagram’da dolandırıcılığa son!
  • YouTube ilginç bir özelliği test ediyor.

Instagram’a yapay zeka özelliği geliyor!

2023 yılının ortalarında hayatımıza giren yapay zeka Instagram’a da yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Yapay zeka konusunda geride kalan Meta, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya mecrası Instagram için bu teknolojiyi dikkat çekici biçimde hayata geçirmeye çalışıyor. X platformunda Alessandro Paluzzi, Instagram DM ekranında “Write With Al” yani yapay zeka ile yazma seçeneğine yer vereceğine dair bilgi sızdırdı. Özetle Meta rakiplerinden geri kalmış olsa da SeamlessM4T yapay zeka modeli ile karşımıza iddialı bir şekilde çıkma hazırlığında.

YouTube televizyonlara yeni bir özellik getiriyor.

Premium kullanıcılarının deneyimlerini arttırmayı amaçlayan YouTube, televizyonlar için yeni bir özellik getirmeye hazırlanıyor. 4K uyumlu televizyonlar için “1080p Geliştirilmiş” seçeneğini getirmek için çalışmalara başlayan YouTube, Reddit’e yaptığı açıklamada görüntü kalitesinin normal 1080p60’tan çok daha iyi olacağını belirtti.

Threads’e beklenen özellik geliyor!

Son zamanlarda Threads uygulamasının düşüşe geçtiği hatta battığı yöndeki spekülasyonlara karşı Mark Zuckerberg, son yaptığı açıklamada uygulamanın 130 milyon kullanıcıya ulaştığını belirterek söylentileri çürüttü. Bunun üzerine Instagram başkanı Adam Mosseri’ye göre Threads kullanıcıların gönderileri kaydetmesine olanak tanıyan bir yer imi test etmeye başladıklarını belirtti. Yoğun bir şekilde talep edilen bu özelliğin sonunda hizmette kalıcı bir yere sahip olacağı belirtildi.

Instagram’da dolandırıcılığa son!

Kullanıcıların güvenliğini önemseyen Instagram, dolandırıcılık içeren işler için sahte görseller oluşturmak üzere kullanılan yapay zekanın artık tespit edilebileceğini açıkladı. Geçtiğimiz aylarda kendi resim yaratma modeli Imagine Al tarafından oluşturulan görselleri algılayan Instagram, bu sistemi daha kapsamlı hale getirmek için kolları sıvadı. Meta’nın yaptığı açıklamaya göre Instagram, Threads ve Facebook uygulamalarında Imagine Al’ın yanı sıra Open Al ve Google gibi büyük şirketlerin resim oluşturma modelleriyle oluşturulan görseller artık özel bir belirteç alarak resmin yapay zeka ile oluştuğunu gösterebilecek.

YouTube ilginç bir özelliği test ediyor.

Keşfetme ağını genişletmek isteyen YouTube, Premium kullanıcılarının daha çok içeriğe kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için artık renklere göre içerik özelliği sunacak. Renklere göre düzenlenmiş akışlar ilk olarak kırmızı, yeşil ve mavi barındıracak. Örnek verecek olursak, bir kullanıcı Kırmızı’ya tıkladığında karşısına kırmızı tonun ağırlıkta olduğu videolar çıkacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 5 Şubat - 11 Şubat 2024 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş