DİJİTAL GÜNDEM (5 HAZİRAN - 11 HAZİRAN 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (5 HAZİRAN - 11 HAZİRAN 2023)
12 Haziran 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (5 Haziran - 11 Haziran 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (5 Haziran - 11 Haziran 2023)

Haziran ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Garip Instagram sansürü: Bazı emojiler kullanılamayacak!
  • Instagram’a kimsenin kullanmayacağı bir özellik geliyor!
  • Instagram’a chatbot gelebilir!
  • Twitter, kullanıcılarına ödeme yapmaya başlıyor!
  • Twitter’dan sadece Blue abonelerini ilgilendiren değişiklik!
  • Google, akıllı yazma özelliğini Chat’e getiriyor!
  • Spotify, Offline Mix özelliğini duyurdu!

Garip Instagram sansürü: Bazı emojiler kullanılamayacak!

Instagram, yayın kanallarında bazı emojilerin sansürleneceğini duyurdu. Sansürün sebebi, hakaret ve saldırganlık içeren emojilerin kullanımını engellemek ve kullanıcıları korumaktır. Silah, patlıcan, muz, 3 maymun, bıçak gibi emojiler artık yayın kanallarında kullanılamayacak. Ancak kullanıcılar, sansürün gereksiz olduğunu ve daha gelişmiş bir filtreleme yöntemiyle yayınların kontrol edilmesi gerektiğini savunuyor. Sansür uygulaması Android güncellemesiyle başlayacak ve gelecekte iOS platformuna da taşınması planlanıyor. Detaylar ilerleyen günlerde netleşecek.

Instagram’a kimsenin kullanmayacağı bir özellik geliyor!

Meta, Instagram Reels videolarının Meta Quest VR gözlüklerinde izlenebilmesi için bir özelliği test ediyor. Belirli kullanıcılar, Quest 2 gözlüklerinde Reels videolarını deneyimleyebilecek. Bu hamle, sosyal medyanın sanal gerçeklik dünyasına dahil edilmesinin bir parçasıdır. Reels'in Meta Quest'e entegre edilmesi, VR kullanıcılarına yeni bir içerik deneyimi sunacak ve içerik oluşturucuları yeni bir akım başlatma fırsatı verecek. Başlangıçta özelliğin belirli kullanıcılara sunulacağı, ancak ilerleyen dönemlerde tüm Quest gözlüklerinde erişilebilir olması bekleniyor.

Instagram’a chatbot gelebilir!

Snapchat ve TikTok gibi sosyal medya platformlarının yapay zekâ chatbot'ları geliştirdiği ve Meta'nın da yapay zekâ teknolojisini benimsediği görülüyor. Alessandro Paluzzi'nin paylaştığı ekran görüntülerine göre, Instagram da yeni yapay zekâ destekli bir chatbot üzerinde çalışıyor. Chatbot, kullanıcıların sorularını cevaplayabilecek ve tavsiyelerde bulunabilecek. Chatbot'un 30 farklı kişiliği olacak ve kullanıcılar herhangi birini seçebilecek. Özellik, mesaj yazmayı zor bulanlara yardımcı olabilecek ve bir sohbete "@" kullanarak dahil edilebilecek. Ne zaman sunulacağı henüz net değil ancak Meta CEO'su Mark Zuckerberg; Instagram, Messenger ve WhatsApp için yapay zekâ karakterleri üzerinde çalışan bir ekibin olduğunu belirtmişti.

Twitter, kullanıcılarına ödeme yapmaya başlıyor!

Twitter, reklam yerleştiren bazı kullanıcılara ödeme yapacağını duyurdu. Elon Musk tarafından yapılan bir tweet ile duyurulan ödemenin birkaç hafta içinde yapılacağı belirtildi. İlk ödeme grubu için ayrılan para beş milyon dolar olarak açıklandı. Ödeme yalnızca doğrulanmış içerik üreticilerine verilecek ve bu özellik, içerik üreticilerinin tweet'lerine yapılan yorumlara reklam yerleştirmesini içeriyor. Şu anda yalnızca ABD'deki onaylanmış içerik üreticileri bu özellikten faydalanabilecek ancak ilerleyen zamanlarda tüm ülkelere yayılması bekleniyor. Özellik, içerik üreticileri ve reklamverenler için çift taraflı bir avantaj sağlayabilir fakat aşırı reklam teşviki veya kullanıcıların tepkisini azaltma gibi sorunlara da yol açması beklenebilir.

Twitter’dan sadece Blue abonelerini ilgilendiren değişiklik!

Twitter, Blue aboneliğinin bir avantajı olarak sunulan tweet düzenleme özelliğinde değişikliğe gitti. Daha önce 30 dakika olan düzenleme süresi, 1 saate çıkarıldı. Bu değişiklikle birlikte, Twitter Blue aboneleri tweetlerini paylaştıktan sonra düzenleme yapmak için daha uzun süreye sahip olacak. Kullanıcılar bu değişikliği olumlu karşıladı, çünkü 30 dakikanın yetersiz olduğunu düşünüyorlardı.

Google, akıllı yazma özelliğini Chat’e getiriyor!

Google, Slack benzeri iş uygulaması Chat'in web uygulamasına yeni bir yapay zekâ tabanlı özellik ekliyor. "Akıllı yazma" özelliği ile kullanıcılara mesaj yazarken bağlam içinde alakalı ifadeler öneriyor, tekrarlayan yazmayı azaltarak zaman kazandırıyor ve yazım hatalarını azaltıyor. Google, iletişim sürecini hızlandırmayı hedefliyor. Chat, tepkiler ve yanıt önerileri gibi yükseltmeler içeriyor ve işletmelerin yanı sıra bireysel kullanıcılar için de ücretsiz olarak sunuluyor. Yeni özellik, 26 Haziran itibarıyla tüm Google Chat kullanıcılarının kullanımına açılacak.

Spotify, Offline Mix özelliğini duyurdu!

Spotify, kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni bir özellik olan Offline Mix üzerinde çalışıyor. Bu özellik, internet bağlantısı yavaş olan kullanıcılar için tasarlanmış bir özellik olarak karşımıza çıkacak. Offline Mix, internet bağlantısı zayıfladığında veri tasarrufu yaparak müzik dinlemeye devam etmenizi sağlar. En son dinlediğiniz şarkıları otomatik olarak "Your Offline Mix" adlı bir çalma listesine ekler ve bu çalma listesini çevrimdışı olarak dinlemenizi sağlar. Özelliğin nasıl çalıştığına dair detaylı bilgi henüz mevcut değil, ancak şarkıların telefona otomatik olarak indirileceği düşünülüyor. Offline Mix, Çevrimdışı Dinleme özelliğinden farklıdır çünkü şarkıları sizin seçtiğiniz yerine yalnızca en son dinlenen şarkıları otomatik olarak indirir. Spotify, yakın zamanda daha fazla ayrıntı paylaşacaktır.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 5 Haziran - 11 Haziran 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş