DİJİTAL GÜNDEM (4 ARALIK-10 ARALIK 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (4 ARALIK-10 ARALIK 2023)
11 Aralık 2023

 

Aralık ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • WhatsApp’a kaybolan sesli mesaj özelliği geldi!
  • X’te topluluk gönderileri tüm takipçilerle paylaşılabilecek.
  • Meta, Instagram ve Facebook arası iletişimi sonlandırıyor.
  • WhatsApp’ın yeni güncellemesi: Sesli ekran paylaşma!
  • YouTube’da beğeni ve izlenme sayıları anlık görülebilecek.
  • YouTube’un oyun hizmeti mobile geldi!

WhatsApp’a kaybolan sesli mesaj özelliği geldi!

WhatsApp kullanıcı gizliliğine önem veren yeniliklerine bir yenisini daha ekledi. “Bir kez görüntüle” özelliği WhatsApp’ta aşina olduğumuz bir temaydı. Bilindiği üzere, bir kez görüntülenebilir mesajlar ve fotoğraflar, kullanıcılar arasında oldukça yaygın olarak kullanıyordu. WhatsApp şimdi de bir kez dinlenebilen sesli mesaj özelliğiyle karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, kişisel bilgilerini rahatça karşı taraftaki kişiye sesle aktarabilir hale gelecek. Gönderilen mesajlarda aynı diğerleri gibi “Tek seferlik” sembolü olacağından, karşı taraf mesaj türünü anlayabilecek. Bu özelliğin kullanıcılar tarafından kolayca benimsenmesi ve kısa sürede tüm dünyaya yayılması bekleniyor.

X’te topluluk gönderileri tüm takipçilerle paylaşılabilecek.

X, paylaşılan gönderilerin görünürlüğünü ve erişimini artıracak bir özelliği duyurdu. Kullanıcılar, topluluk gönderilerini X’in son güncellemesiyle birlikte takipçileriyle paylaşabilecek. Bu noktada kullanıcıların gönderi paylaşırken “Takipçilere de gönder” seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor. Bu sayede platform üzerinde içerik dolaşımının ve etkileşimin artması bekleniyor.

Meta, Instagram ve Facebook arası iletişimi sonlandırıyor.

Meta’dan gelen yeni haber, Instagram ve Facebook’ta mesajlaşma özelliğini birbirlerine entegre eden kullanıcıları üzecek. Kullanıcılar 2020 yılından itibaren Facebook hesaplarıyla Instagram üzerinden mesajlaşabiliyorlardı. Son güncellemeyle birlikte bu özellik, aralık ayının ortasında son buluyor. Yardım merkezi sayfasında yer alan bilgilere göre, DM kutusundaki mesajlar ortadan kaybolmayacak fakat yeni mesaj gönderimine de izin verilmeyecek.

WhatsApp’ın yeni güncellemesi: Sesli ekran paylaşma!

Ağustos ayında WhatsApp’a gelen ekran paylaşma özelliği, akıllarda “WhatsApp Discord’a rakip mi oluyor?” sorusunun belirmesine neden olmuştu. Yenilikteki en büyük sorun, ekran paylaşırken sesin iletilemiyor oluşuydu. Güncel olarak WhatsApp’a gelen bir yenilik olmasa da güncelleme kodunda ekran paylaşımına ayrıca sesin de eklenebileceği ifadesi yer alıyor.

YouTube’da beğeni ve izlenme sayıları anlık görülebilecek.

YouTube beğeni ve izlenme sayılarının anlık olarak görüntülenebileceği bir sistemle karşımıza çıkıyor. YouTube’un kullanıcılar arasında çok sık kullanılması, beğeni ve izlenme sayılarının her geçen dakika değişmesine neden oluyor. Ayrıca sayfa güncellenmediği takdirde, bu sayıların güncel halini göremiyoruz. Platform bunu göz önünde bulundurarak, beğeni ve izlenme sayılarındaki değişimi anlık olarak görebileceğimiz bir sayaç geliştiriyor.

YouTube’un oyun hizmeti mobile geldi!

YouTube, geçen aylarda duyurduğu masaüstü oyun özelliğini şimdi de mobil cihazlara taşıyor. Kullanıcıların indirmeden oyun deneyimi yaşaması için kurulmuş Playables hizmeti, YouTube’un son güncellemesiyle Android ve iOS sürümünde de kullanıma açıldı.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 4 Aralık-10 Aralık 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

 

 

 

 

Paylaş