DİJİTAL GÜNDEM (31 TEMMUZ - 6 AĞUSTOS 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (31 TEMMUZ - 6 AĞUSTOS 2023)
07 Ağustos 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (31 Temmuz - 6 Ağustos 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (31 Temmuz - 6 Ağustos 2023)

Ağustos ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram DM’lerine yeni özellik!

  • X’in varsayılan teması artık Karanlık Mod!

  • YouTube TikTok’a dönüşüyor!

  • Threads’a gelişmiş arama ve web versiyon geliyor!

  • Android ChatGPT uygulaması Türkiye’de aktif!

  • X, ücretli kullanıcıların onay işaretlerini gizlemesine izin veriyor.

Instagram DM’lerine yeni özellik!

Instagram yeni özelliğini açıkladı. Kendisini takip etmeyen bir Instagram kullanıcısına mesaj göndermek isteyen kişilerin sınırsız mesaj isteği gönderme hakkı bulunmayacak ve bu hak tek mesajla sınırlı kalacak. Talebin kabul edilmesi durumunda sınırsız mesaj hakkı devreye girecek. Sesli not, video ya da fotoğraf gönderebilmek içinse davetin kabul edilmesi gerekecek.

X’in varsayılan teması artık Karanlık Mod!

X’in sahibi Elon Musk, dün yaptığı paylaşımda “Platform yakında sadece ‘karanlık moda’ sahip olacak” açıklamasını yaptı. X’in artık aydınlık modda kullanılmayacağını duyurdu. Çoğu kullanıcı, aydınlık modun bir seçenek olarak kalması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Musk, “Pek çok kişi aydınlık modun kalmasını istedi. Biz de yapacağız. Ancak karanlık mod varsayılan olacak, loş tema silinecek” diyerek sadece karanlık mod kararından vazgeçtiğini duyurdu.

YouTube TikTok’a dönüşüyor!

Yeni özellikle birlikte YouTube’da Shorts videoları izlerken gördüğünüz efekti veya sesi kullanmak mümkün olacak. Bilindiği üzere bu özellik TikTok ve Instagram’da da yer alıyor. Platformun sunduğu bir diğer özellik ise “Collab” adıyla karşımıza çıkıyor. Bu da yine TikTok’taki “Duet” adlı özellikle aynı işleve sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Threads’a gelişmiş arama ve web versiyon geliyor!

Mark Zuckerberg'in açıklamasına göre Instagram'ın yeni uygulaması Threads, gelişmiş arama ve web versiyona kavuşacak. Zuckerberg, yaptığı paylaşımda önümüzdeki birkaç hafta içinde gelecek yeni özellikler olacağını belirtti. Açıklamasında, Threads’e hem bir web versiyonu hem de gelişmiş arama özelliği geleceğini söyledi.

Android ChatGPT uygulaması Türkiye’de aktif!

OpenAI tarafından geliştirilen ve üretken yapay zekâ sistemlerini kullanıcılar ile buluşturan ChatGPT, Android platformuna da geldi. Türkiye ile birlikte birçok ülke de Android platformunda ChatGPT uygulamasını deneyimlemeye başladı.

X, ücretli kullanıcıların onay işaretlerini gizlemesine izin veriyor

X, ücretli kullanıcılarının onay işaretlerini gizleme özelliğini aktif hale getirdi. Ancak güncellenen yardım sayfasına göre, onay işaretini gizleseniz bile mavi tik bazı yerlerde görünür olmaya devam edebiliyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 31 Temmuz - 6 Ağustos 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş