DİJİTAL GÜNDEM (30 EKİM - 5 KASIM 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (30 EKİM - 5 KASIM 2023)
06 Kasım 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (30 Ekim - 5 Kasım 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (30 Ekim - 5 Kasım 2023)

Kasım ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram, kişiselleştirilebilir AI destekli sanal arkadaş özelliğini geliştiriyor!
  • X “Circles” özelliğini sonlandırdı.
  • Bağımsız müzisyenler artık TikTok Music’i kullanabilecek!
  • WhatsApp’a e-posta doğrulaması geliyor!
  • YouTube, gençlerin uzun süre video izlemesinin önüne geçiyor.

Instagram, kişiselleştirilebilir AI destekli sanal arkadaş özelliğini geliştiriyor!

Instagram, kullanıcılarına kişiselleştirerek sohbet edebilecekleri sanal bir arkadaş yaratma fırsatı sunuyor. Kullanıcılar, yapay zeka destekli arkadaşının cinsiyetini, yaşını, etnik kökenini, kişisel özelliklerini ve ilgi alanlarını belirleyebilecekler. Aynı zamanda istedikleri her şeyi ona sorabilecek, gündelik hayattan sohbet edebilecek ve takıldıkları konu hakkında beyin fırtınası yapabilecekler.

X “Circles” özelliğini sonlandırdı.

X’in “Circles” özelliği, Instagram’ın “Yakın Arkadaşlar” özelliğine benzemesiyle dikkatleri çekiyordu. Kullanıcıların gönderilerini tüm takipçileri yerine belirledikleri bir kitleyle paylaşabiliyor olması içerik oluştururken daha özgür hissetmelerini sağlıyordu. Yapılan son güncellemeyle X, Circles özelliğini sonlandırdığını duyurdu. Şimdi akıllarda tek bir soru kaldı; O da önceden Circles içinde paylaşılan gönderilerin herkese açık hale gelip gelmeyeceği…

Bağımsız müzisyenler artık TikTok Music’i kullanabilecek!

TikTok, bağımsız müzisyenlere fırsat verdiği yeni bir anlaşmayı duyurdu. Önceden, müziklerini paylaşmak için DistroKid’i kullanan müzisyenler, TikTok ile DistroKid arasında yapılan anlaşmayla birlikte artık TikTok Music’i kullanabilecek. 

WhatsApp’a e-posta doğrulaması geliyor!

WhatsApp güvenlik önlemlerini artırmaya yönelik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Yakında WhatsApp’a gelecek olan iki aşamalı e-posta doğrulaması sayesinde, kullanıcılar hesaplarını siber saldırılardan koruyabilecekler. Bu da WhatsApp kullanıcılarına büyük bir gönül rahatlığı sağlamakta.

YouTube gençlerin uzun süre video izlemesinin önüne geçiyor.

YouTube’un yeni özelliği, 18 yaş altı gençlerin ekrana bakma sürelerini kısıtlamaya yönelik. Daha öncesinde “Mola ver”, “Yatma zamanı” gibi uyarıcı mesajlar verirken, yeni güncellemesiyle bu konuyu daha görsel odaklı olarak ele almayı ve tekrar sıklığını artırmayı hedefliyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 30 Ekim - 5 Kasım 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş