DİJİTAL GÜNDEM (3 TEMMUZ - 9 TEMMUZ 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (3 TEMMUZ - 9 TEMMUZ 2023)
10 Temmuz 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (3 Temmuz - 9 Temmuz 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (3 Temmuz - 9 Temmuz 2023)

Temmuz ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

 • Twitter’ın rakibi Threads sahneye çıktı!
 • Threads’te profil açarken bir daha düşünün: Hesabı silmek o kadar basit değil!
 • Twitter, Meta'yı tehdit etti!
 • Threads'e sadece takip edilen kişilerin gönderileri için bir bölüm gelecek!
 • Elon Musk’tan Threads açıklaması: Sahte Instagram’a gitmeyin!
 • Instagram ve Facebook için “mavi tik” dönemi başladı!
 • Twitter’ın bir özelliği daha ücretli oluyor.

Twitter’ın rakibi Threads sahneye çıktı!

Meta, uzun yıllar boyunca sosyal medya dünyasını ele geçirmiş bir dev. Önce Facebook, sonra Instagram ile herkesin hayatına girmişti. Ama şimdi, Twitter'a rakip bir uygulama olan Threads ile karşımıza çıktılar.

Elon Musk'ın yönetimindeki Twitter, son zamanlarda biraz sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Musk’ın açıkladığı yenilikler sürekli eleştiriliyor ve erişim sorunları yaşanıyor. Bu yüzden insanlar “Keşke bir alternatifi olsa…” diye içlerinden geçiriyordu. İşte tam bu sırada Threads, tüm dünyada kullanıma açılarak imdada yetişti. Elon Musk'ın Blue abonelerine tanıdığı ayrıcalıkların mütevazı kullanıcıların alanını oldukça daraltması, gözleri Twitter kurucusu Jack Dorsey'in geliştirdiği Bluesky’a ve Mark Zuckerberg'ün Instagram çatısı altında geliştirdiği Threads'e çevirdi. Ancak atak davranıp rüzgârı arkasına alan taraf Meta oldu ve bu yarışta psikolojik anlamda ciddi şekilde öne geçti.

Threads’te profil açarken bir daha düşünün: Hesabı silmek o kadar basit değil!

Meta'nın yeni rakibi Threads, çıkış gününde hemen 10 milyon kişiyi bünyesinde toplamayı başardı. Tabii ki Instagram üzerinden kolay bir şekilde profil oluşturulabilmesi, bu denli hızlı yükselişin en önemli faktörü oldu.

Ancak Threads hesabını silmek istediğimizde karşımıza büyük bir engel çıkıyor. Ek Gizlilik Politikası'na göre Threads hesabını dondurabilirsiniz ancak silmek için Instagram hesabınızı da gözden çıkararak silmeniz gerekiyor.

Twitter, Meta’yı tehdit etti!

Meta'nın Threads'i ve Twitter arasında hukuki bir savaş başladı. Twitter, Meta'yı ticari sırları ile fikri mülkiyetini çalmakla suçluyor ve birçok eski Twitter çalışanını işe aldığını iddia ediyor. Twitter, bu durumun ticari sırların kötüye kullanımı anlamına geldiğini belirtiyor. Meta CEO'su Mark Zuckerberg'e gönderilen mektupta, bu bilgilerin Threads'ten silinmesi ve Twitter verilerinin işlenmemesi gerektiği bildirildi. Elon Musk ise konuyla ilgili olarak "Rekabet iyidir, ancak hile öyle değildir" ifadesini kullandı.

Meta ise bu iddiaları reddediyor. İletişim direktörlerine göre Threads mühendislik ekibinde hiçbir eski Twitter çalışanı bulunmuyor.

Threads'e sadece takip edilen kişilerin gönderileri için bir bölüm gelecek!

Meta'nın yeni uygulaması Threads, kullanıcılar arasında büyük talep görmesine rağmen bazı eksiklikler nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Özellikle kullanıcıların takip ettikleri kişilerin içerikleri yerine, genellikle Instagram fenomenlerinin içeriklerini görmeleri can sıkıcı oldu. Bunun üzerine Instagram başkanı Adam Mosseri, takip akışı özelliğinin gelecekte eklenebileceğini belirtti.

Şu anda Twitter'da ve Instagram'da farklı akış yapıları bulunuyor. Threads'in de akış yapısının Instagram'a benzer olması muhtemel. Mosseri ayrıca bazı temel özelliklerin eksik olduğunu ve Meta'nın bunları geliştirmek için çalıştığını da belirtti.

Elon Musk’tan Threads açıklaması: Sahte Instagram’a gitmeyin!

Meta, Twitter ile doğrudan rekabet edecek yeni uygulaması Threads’i tanıttı ve kendisini Twitter’a rakip olarak konumlandırdı. Elon Musk ise bu durum karşısında imalı paylaşımlarda bulundu. Threads ile ilgili açıklamalarını Twitter’dan yapan Musk, uygulamayı Twitter’ın kopyası olarak gördüğünü söyledi. Threads için sadece “kopyala ve yapıştır” klavyesi kullanılacağını belirten bir tweet’i gülen yüz emojisiyle yanıtlamayı ihmal etmedi. Rakip uygulamayla ilgili bir diğer açıklamasında ise “sahte Instagram” vurgusunda bulundu.

Öte yandan Mark Zuckerberg ise uzun yıllar sonra ilk kez Twitter’dan paylaşım yaptı. Birbirini gösteren iki Spider-Men fotoğrafını kullanan Zuckerberg’in de Twitter ve Threads’i birbirine benzettiğini söylemek mümkün.

Instagram ve Facebook için “mavi tik” dönemi başladı!

Meta, geçtiğimiz şubat ayında Facebook ve Instagram için “mavi tik” olarak bildiğimiz onaylı hesap sistemini başlattı. Fakat özellik ilk olarak yalnızca Avustralya ve Yeni Zelanda’da aktif edildiği için faydalanmak isteyen milyonlarca insanın beklemesi gerekti. Bu haftadan itibaren Meta Verified sistemi Türkiye’de kullanıma sunuldu. Facebook veya Instagram hesabınız için Meta onaylı abonelik -yani mavi tik- istiyorsanız, şu an için aylık 279.99 TL abonelik ücreti istendiğini görüyoruz.

Peki doğrulanmış Instagram ve Facebook hesabı neler sunuyor? Sizin için listeledik:

 • Gelişmiş doğrulama:

Facebook profilinde bir doğrulanmış rozetiyle takipçilerine gerçekten sen olduğunu göster.

 • Proaktif koruma:

Aktif hesap denetimiyle kimlik dolandırıcılığını önle.

 • Doğrudan destek:

Senin için önemli olan sorunlar hakkında gerçek bir insandan yardım al. Destek şu anda sadece İngilizce, Fransızca, Portekizce ve İspanyolca dillerinde sunuluyor.

 • Daha fazla erişim:

Yorumlarda, aramada ve tavsiyelerde görünürlüğünü artır.

 • Abonelere özel ekstra avantajlar:

Kendini sadece Meta Verified abonelerinin kullanabildiği çıkartmalarla ifade et.

Twitter’ın bir özelliği daha ücretli oluyor.

Twitter, profesyonellerin kullanımı için popüler araç TweetDeck'in yeni sürümünü duyuruyor. TweetDeck'te anket ve video içerikli tweetleri zamanlamak mümkün olacak ve kaydedilmiş aramalar ile Listeler de görüntülenebilecek. Fakat bu güncellemelerle birlikte TweetDeck artık ücretsiz olmayacak. Mevcut kullanıcılar, TweetDeck'i kullanmaya devam etmek için hesaplarını doğrulamak ve Twitter Blue abonesi olmak zorunda kalacaklar.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 3 Temmuz - 9 Temmuz 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş