DİJİTAL GÜNDEM (29 OCAK - 4 ŞUBAT 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (29 OCAK - 4 ŞUBAT 2024)
05 Şubat 2024

 

Şubat ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Youtube Premium abone sayısı açıklandı.
  • WhatsApp’ın yuva yıkan özelliği, Web uygulamasına geliyor.
  • TikTok’tan kullanıcılarını kızdıracak karar!
  • WhatsApp’a, “Şimdiye kadar nerdeydi?” diyeceğiniz bir özellik geliyor!
  • Threads’in aktif kullanıcı sayısı açıklandı.

YouTube Premium abone sayısı açıklandı.

Popüler video izleme platformu YouTube, Premium abone sayılarını açıkladı. Bildiğiniz üzere YouTube, premium kullanıcılarına reklamsız video izleme ve müzik dinleme deneyimi sunuyor. Normal kullanıcılar reklamlardan şikayet ettikçe Premium üyeliğe olan talep artıyordu. Açıklanan verilere göre 100 milyon kullanıcının Premium hizmet için ödeme yaptığı duyruldu. Haliyle bu kazancın şirkete nasıl bir getirisi olduğundan bahsetmemize gerek yok. Dahası, YouTube’un Premium abonelik talebini artırmak için pop-up reklamlarla kullanıcılarını teşvik etmesi dikkatlerden kaçmıyor.

WhatsApp’ın yuva yıkan özelliği, Web uygulamasına geliyor.

Son zamanlarda yaptığı güncellemelerle adından söz ettiren WhatsApp, yeni bir güncellemeyle karşımıza çıkıyor. WhatsApp uygulamasından aşina olduğumuz “Sohbet Kilidi” özelliği bu sefer WhatsApp Web’e geliyor. Kullanıcı gizliliğini güçlendirmek için yapılan güncelleme, kullanıcıların sohbeti kilitleyerek gizli tutabilmesine olanak sağlayacak. Sohbet kilitlerine erişmek isteyen kullanıcıların, nasıl bir sistemle bu eylemi gerçekleştireceği ise bilinmiyor. App versiyonunda parmak izi veya yüz doğrulama istendiğinden, WhatsApp Web için de şifre sorulacağı tahmin ediliyor.

TikTok’tan kullanıcılarını kızdıracak karar!

TikTok, kullanıcılarının hoşuna gitmeyecek reklam odaklı bir yenilik getiriyor. Bu güncelleme TikTok’un “For you” bölümünü ilgilendiriyor. Söylentilere göre TikTok, kullanıcıların izledikleri videolardaki nesneleri tanıyıp onlara benzer ürünler önerecek. Bunun için de “TikTok Shop’ta benzer ürünleri bulun” tarzında bir yönlendirme yapacak. Kısacası, kullanıcılar video izlerken “çaktırmadan” alışverişe yönlendirilecek.

WhatsApp’a, “Şimdiye kadar nerdeydi?” diyeceğiniz bir özellik geliyor!

WhatsApp, kullanıcı taleplerini hayata geçirdiği yeniliklerine son hızla devam ediyor. iOS cihazlar için uygulamaya şimdi de “Favori Kişiler” özelliği geliyor. Bununla birlikte, kullanıcıların favoriye aldıkları kişiler, WhatsApp “Aramalar” sekmesinde üst sıralarda gözükecek. Şu anda test aşamasında olan özelliğin ne zaman herkes için kullanılabilir olacağı henüz bilinmiyor.

Threads’in aktif kullanıcı sayısı açıklandı.

X platformunun rakibi olarak ortaya çıkan Threads’in aktif kullanıcı sayısı herkesi şaşırttı. Giderek kullanıcı sayısının azaldığı ve batmaya yaklaştığı düşünülen uygulamanın 130 milyondan fazla aktif kullanıcısının olduğu duyruldu. Threads, büyümeye devam ederken ve kullanıcılarının ilgi odağı olurken X, son zamanlarda gerilemeye başladı.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 29 Ocak - 4 Şubat 2024 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş