Dijital Gündem (29 Nisan - 5 Mayıs 2022)

Dijital Gündem (29 Nisan - 5 Mayıs 2022)
06 Mayıs 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (29 Nisan – 5 Mayıs 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (29 Nisan – 5 Mayıs 2022) yine gündemdeki teknoloji ve dijital odaklı birçok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (29 Nisan – 5 Mayıs 2022)

Mayıs ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunlara “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Buna göre bu haftanın (29 Nisan – 5 Mayıs 2022) öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter’a Çoklu Paylaşım Özelliği Geliyor!
  • Telegram Ücretli Oluyor!
  • Instagram Arayüzü Değişiyor!
  • Twitter “Çember” Özelliğini Test Ediyor!
  • TikTok’tan İçerik Üreticilerinin Kazancını Artıracak Yeni Özellik!
  • Twitter Bazı Kullanıcılar İçin Ücretli Oluyor!

Twitter’a Çoklu Paylaşım Özelliği Geliyor!

Son zamanlarda en çok konuşulan sosyal medya platformu Twitter, yeni bir özelliği test ediyor. Test aşamasında olan özellik sayesinde artık tek seferde fotoğraf, video ve GIF paylaşımı yapılabilecek. Bir ürünün veya duyurunun reklamını yapabilmek adına kullanışlı olacağı tahmin edilen bu özelliğin, markalar ve içerik üreticileri tarafından sıkça tercih edilmesi bekleniyor.

Telegram Ücretli Oluyor!

Facebook’ta ortaya çıkan gizlilik sorunlarından sonra kullanıcıların sıkça tercih ettiği mesajlaşma uygulaması olan Telegram’da, bazı Beta kullanıcıları tarafından ücretli bir abonelik hizmeti keşfedildi. Telegram Premium abonelik hizmeti olarak adlandırılan bu hizmet, kullanıcılara ilk etapta ekstra çıkartmalar ve özel ifadeler sunuyor. Platformdaki mevcut özelliklerin ücretsiz kalacağı varsayılsa da grup aramaları, büyük boyutlu dosya ve yüksek kaliteli video yüklemeleri gibi özelliklerin Premium abonelere özel olacağı kesin.

Instagram Arayüzü Değişiyor!

Instagram, dev bir değişikliğe giderek videoların ön plana çıktığı yeni arayüzünü test ediyor. Videoların ön plana çıkacağı bu yeni arayüz ile kullanıcılar, videoları ana sayfada tam ekran halinde görüntüleyecekler. TikTok’tan esinlenilen yeni görünümde büyük bir yenilik daha dikkat çekiyor: Mesaj kutusu, bildirim butonu ve profil gibi kısımlarda bir değişiklik olmasa da hikayeler şeridinin kaybolacağı bildirildi. Ancak test aşamasında olan arayüzün son halinde hikayeler şeridine ekranın yukarı kaydırılmasıyla ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Twitter, “Çember” Özelliğini Test Ediyor!

Twitter, Tweet’lerimizi daha küçük bir kalabalıkla paylaşmak için 150 kişiye kadar eklememize olanak tanıyan Twitter Circle'ı test ediyor. Instagram’daki “Yakın Arkadaşlar” özelliğiyle aynı işlevi gören bu özelliğin henüz test aşamasında olduğu Twitter’ın resmi hesabından duyuruldu. Yeni fonksiyonun kararlı sürüme ne zaman geçeceği ise şimdilik bilinmiyor.

TikTok’tan İçerik Üreticilerinin Kazancını Artıracak Yeni Özellik!

TikTok, içerik üreticilerinin daha iyi videolar çekmelerini teşvik etmek ve daha fazla para kazanmalarını sağlamak amacıyla üzerinde çalışılan “TikTok Pulse” özelliğini duyurdu. YouTube’a benzeyen bir içerik stratejisi oluşturduklarını söyleyen şirket, bu yol ile içerik üreticilerinin kazançlarını artırmayı hedefliyor. Yayınlanan resmi blog yazısında, TikTok Pulse ile birlikte platformda reklam veren markaların, reklamlarının “en iyi videolar”da görünmesinin mümkün olacağı açıklandı. İçerikleri “en iyi videolar” arasında yer alan içerik üreticilerine, reklam gelirlerinin bir kısmı aktarılacak.

Twitter Bazı Kullanıcılar İçin Ücretli Oluyor!

Geçtiğimiz günlerde Twitter’ı satın alan Elon Musk, devir işlemleri tamamlanmasa da şirketteki faaliyetlerine başladı. Musk, paylaştığı tweet ile platformun bazı kullanıcılar için paralı olacağını açıkladı. Bu açıklamaya göre, Twitter’ın normal kullanıcılar için ücretsiz olacağını, ancak ticari ve resmi hesapların ücrete tabi tutulacağı anlaşılıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 29 Nisan – 5 Mayıs 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık. Sonraki hafta yine dijital dünyaya dair gelişmeleri hazırlayıp aktarıyor olacağız. Bu arada, Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem aynı zamanda YouTube ve Spotify başta olmak üzere tüm video ve müzik platformlarında eş zamanlı olarak yayınlanıyor!

Paylaş